Bokashi – domowy kompostownik

Podziel się

Codziennie produkujemy tony śmieci. Duża część z nich to kuchenne odpadki organiczne. Zamiast wyrzucać możemy je wykorzystać do produkcji kompostu w domu, przez cały rok. Z pomocą przychodzi nam kompostowanie bokashi, czyli domowy kompostownik.

Zalety stosowania nawozów organicznych oraz ich dobroczynny wpływ na żyzność gleby i rozwój roślin, z pewnością zna każdy użytkownik ogrodu. Nowością dla niektórych może być jednak inny niż powszechnie stosowane, sposób przygotowania kompostu – wywodzącą się z Japonii metodą bokashi. Bokashi w języku japońskim oznacza „przefermentowany”, co nawiązuje do kluczowego procesu, czyli fermentacji metodą bokashi, który w tym domowym kompostowniku ma miejsce.

Na czym to polega?

Proces kompostowania bokashi krok po kroku
Proces kompostowania bokashi w domowym kompostowniku krok po kroku

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Metoda ta różni się od tradycyjnego kompostowania właśnie udziałem tlenu. W tradycyjnej pryzmie obecność tlenu jest niezbędna do uzyskania wartościowego produktu finalnego, podczas fermentacji odpadów obecność tlenu jest wręcz niepożądana, gdyż bokashi powstaje w beztlenowym procesie. Użyte w kompostowaniu odpadów organicznych efektywne mikroorganizmy neutralizują szkodliwą mikroflorę, a zachodzące procesy są analogiczne do dobrze nam znanego w gospodarstwie domowym kiszenia kapusty, ponieważ i tutaj decydujące znaczenie mają bakterie kwasu mlekowego.

Bokashi starter kompostowy

Aby rozpocząć proces kompostowania bokashi należy zaopatrzyć się w starter kompostowy, w skład którego wchodzi wiaderko kompostujące (pojemnik z sitkiem i kranikiem do zlewania wytwarzającego się płynu) oraz mix do bokashi (najczęściej dostępny w postaci granulatu).Składniki bokashi starter to otręby pszenne – mieszanka, melasa i i efektywne mikroorganizmy.

Jak kompostować

Przesypanie warstwy resztek organicznych granulatem bokashi
Materiał do kompostowania przesypujemy specjalnym granulatem do bokashi

Domowe kompostowanie odpadów prowadzi się o każdej porze roku, gdyż kompost bokashi powstaje w specjalnym pojemniku, który możemy trzymać w domu. Aby zapewnić ciągłość dostarczania resztek organicznych, warto mieć dwa wiaderka, kiedy jeden będzie zamknięty, resztki wrzucamy do drugiego. Następnie, po zgromadzeniu odpowiedniej ilości odpadów organicznych, napełniamy nimi pojemnik warstwami, a każdą warstwę dobrze ugniatamy i przesypujemy cienką warstwą granulatu. Musimy pamiętać o umieszczeniu kilka centymetrów od dna pojemnika sitka, przez które sączyć się będzie płyn bokashi i zakręceniu kranika, aby uniknąć niekontrolowanego wycieku zbierającego się płynu. Po napełnieniu pojemnika, dokładnie go zamykamy, aby do wnętrza nie dostało się powietrze i odstawiamy. Pojemnik nie musi być od razu zapełniony w całości, można sukcesywnie dokładać resztki przez kilka dni, pamiętając o ubijaniu warstw i szczelnym zamykaniu. Po 5 –7 cm warstwie odpadków dajemy warstwę otrębów bokashi

Jak wykorzystać kompost bokashi

zlewanie płynu bokashi
Pozyskiwana z domowego kompostownika tzw. herbatka bokashi, może służyć do zasilania roślin doniczkowych

Po kilku dniach od napełnienia pojemnika, musimy odkręcić kranik (najpierw po tygodniu, później co 3 dni) i zlać z kompostownika płyn. Po rozcieńczeniu 1:50 można używać do podlewania roślin doniczkowych, zaś w rozcieńczeniu 1:30 do zasilania roślin w ogrodzie. Gotowy kompost powstaje po około 3 tygodniach od trwałego zamknięcia pojemnika. Zawartość wiaderka może być przetrzymywana w zamkniętym pojemniku, do momentu rozrzucenia na przygotowane grządki. Kompost należy rozsypać na grządkach 3 tygodnie przed siewem roślin lub sadzeniem rozsady (tyle potrzeba na wyrównanie i ustabilizowanie odczynu) lub wokół drzew i krzewów w pewnej odległości od pni. Kompost przekopujemy na głębokość 10–20 cm na zagonach.

Co nadaje się na kompost bokashi

Do domowego kompostownika można  niemal wszystkie resztki organiczne, z wyjątkiem nabiału, mięsa, kości.

Zalety kompostowania bokashi

● Nie wydziela przykrego zapachu.

● Szybkie uzyskanie produktu finalnego.

● Możliwość zagospodarowania w domowym kompostowniku resztek organicznych zimą.

● Mała pracochłonność, brak konieczności mieszania i nawilżania masy organicznej.

● Możliwość kompostowania materiału organicznego każdego typu (z wyjątkiem nabiału, kości, mięsa).

Fot.: Shutterstock.com

Źródło miesięcznika “Mój Ogródek”

 

Odmiany hortensji – te znane i mniej znane

Nawozy do warzyw i kwiatów

 

Ogród permakulturowy – zasady

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x