Co na kompost?

Podziel się

Co na kompost? Jesień obfituje w odpadową materię organiczną, którą trzeba racjonalnie zagospodarować, z korzyścią dla ogrodu. Większość powstających odpadów roślinnych powinniśmy przeznaczyć do kompostowania, aby w kolejnym sezonie otrzymać z nich wartościowy nawóz organiczny, doskonały do nawożenia upraw.

Zapraszamy do naszego sklepu, gdzie znajdą Państwo wiele przydatnych artykułów związanych z kompostowaniem:

 

Przeznaczone do kompostowania

Na tradycyjnej pryzmie kompostowej lub w kompostownikach składuje się skoszoną trawę, zdrowe resztki warzyw po zbiorach, kwiaty jednoroczne, zgrabione liście drzew i krzewów, zużyte podłoża z upraw pojemnikowych spod osłon, ziemię ze skrzynek balkonowych i z pojemników, w których rosły warzywa, kwiaty lub zioła, rozdrobnione gałęzie i pędy bylin, wióry drzewne, mocno już rozłożoną korę (kilkuletnia stara ściółka), chwasty z ogrodu, ale tylko takie, które nie zakwitły i nie wydały nasion, część ściętych roślin uprawianych na nawozy zielone, roślinne odpadki kuchenne z gospodarstwa domowego. Można także kompostować różne ściółki organiczne po sezonie.

Co na kompost – czego nie należy wrzucać?

  • chwastów z nasionami,
  • zadrukowanego papieru (np. starych gazet),
  • resztek jedzenia, zwłaszcza tłuszczu, kości i mięsa,
  • przeterminowanych lekarstw, nawet produkowanych na bazie ziół,
  • skórek i obierek z owoców cytrusowych,
  • resztek roślin porażonych chorobami,
  • liści orzecha włoskiego, buku, liści dębowych,
  • folii, plastikowych opakowań,
  • nawozów, które są już nieprzydatne w ogrodzie,
  • niewykorzystanej cieczy roboczej po zabiegach ochrony roślin.

Co na kompost – to jest ważne

  1. Pamiętajmy, że pryzma kompostowa nie jest śmietnikiem i dobór odpadowej materii organicznej z ogrodu, która po procesie rozkładu ma się stać nawozem, musi być przemyślany. Dlatego też chore rośliny lub skażone patogenami glebowymi podłoża można złożyć na oddzielną pryzmę kompostową, ale z tego kompostu nie powinno się korzystać kilka lat. Takie porażone resztki roślin, z których formy przetrwalnikowe patogenów mogą nie zginąć po rocznym procesie kompostowania – najlepiej głęboko zakopać. Złożone na pryzmę mogą się stać źródłem zakażenia w przyszłym sezonie.
  2. Jeśli w ogrodzie jest orzech włoski, jego opadłe liście też warto zakopać w bocznej części ogrodu, gdzie nie będą wywierały ujemnego wpływu na wzrost innych roślin.
  3. Podłoża spod osłon, które podejrzewamy, że mogą być źródłem chorób odglebowych oraz szkodników można rozgrabić cienką warstwą na powierzchni grządki, aby warstwa ta zimą przemarzła.

Co przekopać?

Jeśli pryzma kompostowa jest jesienią już przepełniona, to część odpadów organicznych można przekopać, np. ściółkę organiczną, rozrzuconą skoszoną trawę, liście spod drzew i krzewów, resztki roślin, zwłaszcza pozostałości po sprzęcie roślin bobowatych, podłoża z pojemników. Odpady te rozłożą się w glebie, wzbogacając ją w materię organiczną.

 

 

Polecamy inne artykuły na naszym portalu:

Termokompostownik – wygodne rozwiązanie w ogrodzie

Opadłe liście na trawniku – czy szkodzą?

Jak wykorzystać trociny i zrębki drzewne w ogrodzie?

Czym ściółkować? Ściółka z ziół i chwastów w ogrodzie

 

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się