Termokompostownik – wygodne rozwiązanie w ogrodzie

Podziel się

Nieestetyczny wygląd pryzmy kompostowej sprawia, że wielu posiadaczy ogrodów rezygnuje z kompostowania odpadów zielonych. Nowoczesnym i bardzo wygodnym rozwiązaniem jest termokompostownik.

Pojemnik można tak wkomponować w otoczenie, że będzie praktycznie niewidoczny, a przy właściwym doborze materiałów organicznych gotowy nawóz powstaje już po 4–5 miesiącach. Przyspieszenie kompostowania możliwe jest dzięki specjalnej konstrukcji, która zapewnia izolację termiczną i nawadnianie wodą deszczową, utrudnia odparowanie wody i zapewnia dostęp oraz cyrkulację powietrza.

Termokompostownik – zalety

  • Szybkie kompostowanie

Zaletą produkcji kompostu w termokompostowniku jest przede wszystkim szybkie tempo powstania produktu finalnego, nawet o 70% szybsze w stosunku do tradycyjnej pryzmy. Dzięki doskonałej izolacji grubych, a w niektórych modelach podwójnych ścian, które gwarantują utrzymanie stałej wilgotności i zatrzymują wysoką temperaturę rozkładanego materiału, przemiany kompostowe zachodzą również zimą. Na tradycyjnych pryzmach w okresie zimowym przemiany są znacznie spowolnione lub zahamowane. System otworów i szczelin zapewnia dostęp powietrza do wnętrza pryzmy i jego cyrkulację, zatem nie ma konieczności przerabiania zgromadzonej masy organicznej.

  • Funkcjonalność

Można wybrać modele z całkowicie zdejmowaną klapą wierzchnią, dużym otworem wlotowym, regulacją wentylacji, kilkoma otworami od spodu do wybierania gotowego kompostu, co zapewni wygodę podczas użytkowania. Zamknięta forma sprawia, że do zgromadzonych odpadów nie mogą dostać się zwierzęta.

  • Estetyka i różnorodność

Rozmaitość kształtów, kolorów i estetyczne wykonanie pozwalają wybrać model pasujący do każdego ogrodu.

  • Prosty montaż, brak konserwacji

Plastikowe kompostowniki są łatwe w montażu, nie wymagają żadnej konserwacji.

  • Mobilność

Jeśli zdecydujemy się na zmianę jego usytuowania, nie ma problemu z szybkim postawieniem go na nowym miejscu.

Co robić z odpadami?

Termokompostownik – dobre rady

  • Wybierając termokompostownik warto postawić na wysoką jakość. Solidnie wykonany, z tworzywa sztucznego odpornego na działanie promieni UV i mrozu, posłuży nawet kilkanaście lat.
  • Przed zakupem należy przede wszystkim zwracać uwagę na pojemność. Każdy model dostępny jest w kilku wariantach wielkościowych. Ilość przeznaczonych do kompostowania odpadów zależy od powierzchni i sposobu zagospodarowania działki. Średnio przyjmuje się, że na 1 m2 ogrodu przypada 1 l pojemności skrzyni kompostowej. Jeśli będziemy dodawali do niego również odpadki z gospodarstwa domowego, warto zaplanować pojemność skrzyni z pewnym zapasem.

Koszty

Oferta termokompostowników jest szeroka. Ceny pojemników różnią się w zależności od wielkości, solidności wykonania i wyposażenia. Niewielki model 280-litrowy można kupić już za 170 zł, 350-litrowy za 200 zł, 720-litrowy kosztuje ok. 370 zł, a jeden z największych – 900-litrowy kosztuje ponad 500 zł. Kompostowniki te są warte swej ceny, zwłaszcza że jest to wydatek jednorazowy.

 

Inni czytali także:

Permakultura w ogrodzie – ekologia i zrównoważony rozwój

Co na kompost?

Kompost – jak zrobić? Jak stosować?

 

Sprawdź, co w bieżącym numerze miesięcznika “działkowiec”

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się