Permakultura w ogrodzie – ekologia i zrównoważony rozwój

Podziel się

Permakultura, to innymi słowy ekologia i zrównoważony rozwój.

To słowo nie wszystkim zapewne jest znane, chociaż niektórzy stosują przynajmniej część zasad permakultury w swoich ogrodach, nawet o tym nie wiedząc.

Termin „permakultura” powstał z połączenia dwóch angielskich słów – permanent agriculture. Termin ten oznacza prowadzenie ogrodnictwa, rolnictwa w szerszym rozumieniu dla całego środowiska, zgodnego z naturą. To pojęcie wynika z obserwacji tego, jak funkcjonuje – współgra ze sobą przyroda. Jak poszczególne jej elementy – ożywione: rośliny, zwierzęta i nieożywione: skała, woda, powietrze, od milionów lat żyją ze sobą w równowadze.

Dopiero współczesny człowiek, wprowadzając rolnictwo wielkoobszarowe (monokultury), dopuścił się do erozji gleby, zmiany stosunków wodnych. Stosując w nadmiarze środki chemiczne, pestycydy, antybiotyki, w ogromnym stopniu zakłócił panującą równowagę.

Permakultura – według zasad, trzeba:

  • troszczyć się o ziemię i o wszystkie organizmy, gdyż żyją one ze sobą w rozmaitych systemach, zależą nawzajem od siebie;
  • troszczyć się o ludzi, mając na celu umożliwienie dostępu do dóbr pozwalających im żyć;
  • dzielić się nadmiarem, jednocześnie ograniczając konsumpcję.

DOBRA PRAKTYKA

  • Twórz podwyższone zagony

permakultura - podwyższone zagony

Mogą one mieć różny kształt: falisty, okrągły, prowadzony naturalnie. Buduje się je na materiale organicznym, z pni powalonych drzew, gałęzi z wycinki, roślin zielnych z pielenia, przysypuje warstwą gleby. Materia organiczna sprzyja utrzymywaniu wilgotności i dostarcza próchnicy, a także ogrzewa zagon od środka, przyspieszając kiełkowanie i wzrost. Zróżnicowane nasłonecznienie umożliwia uprawę różnych roślin. Najlepiej budować obok siebie co najmniej dwa zagony, pomiędzy nimi najdłużej utrzymuje się wilgoć.

  • Osłony

murki kamienie akumulują ciepło

W miejscach zbyt wietrznych warto robić osłony z kamiennych murków wałów ziemnych i roślinności. Takie murki kamienie akumulują ciepło, i stopniowo je oddają w chłodne noce.

  • Istotne jest stosowanie mulczowania, czyli okrywania gleby np. opadłymi liśćmi, ściętą trawą

Zapobiega to wywiewaniu i wypłukiwaniu gleby, chroni przed wysuszeniem, dostarcza materiału organicznego, tworzącego próchnicę. Przed zimą dobrze jest okrywać wrażliwe rośliny opadłymi liśćmi, a także w miarę możliwości pozostawiać sezonowe roślin na rabatach. Ogrzeje to glebę, zwiększy aktywność glebową, dżdżownice będą chętniej pracowały.

  • Pionierzy w ogrodzie

Na słabych glebach warto zastosować mechanizm sukcesji, czyli stopniowego obsadzania gatunkami pionierskimi, wzbogacającymi i stabilizującymi glebę, następnie gatunkami bardziej wymagającymi, cenniejszymi z innych względów, np. sadowniczymi. Można wysiać nawozy zielone i rośliny wspomagające – zioła, rośliny lecznicze i rośliny motylkowe.

  • Permakultura – sposób sadzenia i siania

Rośliny sadzimy lub wysiewamy w glebę okrytą ściółką

Rośliny sadzimy lub wysiewamy w glebę okrytą ściółką, ewentualnie lekko ją rozsuwając. Nasiona można wysiewać od razu po ich dojrzeniu, aby miały czas na naturalne przygotowanie się do kiełkowania. Grządkę dobrze jest okryć kolczastymi gałęziami, dla ochrony przed większymi zwierzętami. Najlepiej uprawiać stare odmiany, które dobrze rosną bez stosowania zabiegów chemicznych. Takie, których owoce dadzą wartościowe nasiona.

  • Bioróżnorodność

Sadźmy jak najwięcej roślin przydatnych dla zwierząt

Sadźmy jak najwięcej roślin przydatnych dla zwierząt: owocowych dla ptaków, miododajnych dla pszczół i owadów zapylających. Wprowadźmy zwierzęta sprzyjające, jak dżdżownice przyspieszające powstawanie próchnicy, złotooki, biedronki będące naturalnymi wrogami szkodników. Twórzmy domki dla owadów i zwierząt pożytecznych (żab, zaskrońców, jeży), pozostawmy nieco dzikie i zabałaganione miejsca, w których znajdą schronienie.

W naszym sklepie znajduje się e-book “Permakultura – ogród na nowe czasy”, który szerzej opisuje zasady zrównoważonego rozwoju (wystarczy kliknąć tytuł e-booka, by przenieść się na odpowiednią podstronę z ofertą).

Polecamy również wydawane przez nas kalendarze biodynamiczne – dostępne w naszym sklepie.

 

Zapraszamy na inne podstrony naszego portalu, gdzie opowiadamy o różnych aspektach ekologicznego ogrodu czy działki:

 

Sprawdź, co w bieżącym wydaniu miesięcznika “działkowiec”

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot.: Shutterstock.com

Podziel się