Egzotyczne zwierzęta w ogrodzie – jak je zwabić?

Podziel się

Egzotyczne zwierzęta w ogrodzie? Czemu nie, skoro i tak mamy w nich do 70% egzotycznych roślin.

Jeśli chcemy, aby w naszym ogrodzie pojawiły się egzotyczne zwierzęta musimy spełnić kilka wymogów dotyczących bezpieczeństwa naszej dzikiej fauny, dobrostanu zwierząt i estetyki roślin w ogrodzie. Ważne by ogród nie przestał być ogrodem, bo nawet w Zoo, gdzie zwierząt jest tysiące, to dba się o dobrą kondycję roślin, bo w końcu to też ogród, tyle że zoologiczny.

Ogród dla nowych gości – egzotycznych zwierząt

W naszych ogrodach rosną bardzo różne gatunki roślin, również te trujące, które nie powinny znaleźć się w sąsiedztwie roślinożernego ptactwa. Wymienić tu należy: daturę, cisa, złotokap, żarnowca trzmielinę płożącą, azalie i rącznika pospolitego. Obecność zwierząt w ogrodzie uniemożliwia – stosowanie wielu nawozów i większość środków chemicznej ochrony roślin, bo będą dla nich zwyczajnie niebezpieczne. Można jednak pogodzić rośliny i zwierzęta tak, by potrzeby wszystkich żywych istot były spełnione.

Egzotyka pod kontrolą

Estetyczna woliera z patagonkami, konurami nanday, rozellami, czy aleksandretami obrożnymi, będzie całoroczną ozdobą każdego ogrodu, gdyż te papugi są bardzo odporne na mrozy i można im urządzić wolierę tak, by mogły w niej być przez cały rok. Wyższą szkołą wtajemniczenia będzie woliera dla bażantów z regionu Himalajów, jak choćby olśniaki, tragopany, czy kiśćce. Ładne skały, rododendron, bambusy, ciek wodny, nieco wrzosów, traw i iglaków, a do tego lekka konstrukcja gubiąca się wśród roślin, zapewnią estetykę i odpowiednie warunki dla tych wyjątkowo pięknych ptaków. Bliskie z nimi obcowanie to nie lada przeżycie.

Niezwykle dostojnie prezentują się w ogrodzie również pawie królewskie. Są to ptaki odporne na nasze warunki klimatyczne, ale trzeba je zimą solidnie dokarmiać. Najlepiej karmić je w wolierze, którą otwiera się rano – aby sobie po zimowym ogrodzie pochodziły, ale wieczorem, przy karmieniu, zamyka na noc. Będą wówczas bezpieczniejsze przed drapieżnikami m.in. przed lisem, czy też kuną.

Niespodzianką w ogrodzie może być parka mandarynek, prześlicznych kaczuszek z Chin, które osiedlimy na większym oczku wodnym – najlepiej z wyspą. Równie piękne są spokrewnione z nimi karolinki, czy pochodzące z Ameryki Południowej cudokaczki. Parka nie zniszczy roślin i nie zanieczyści nadmiernie wody, ale na zimę trzeba tym ptakom zapewnić nie zamarzającą wodę w stawie lub przenieść je w miejsce zabezpieczone przed drapieżnikami.

 

Pamiętaj!

Nigdy nie wprowadzajmy do ogrodu zwierząt, które mogą zagrozić naszej rodzimej przyrodzie, a w razie ucieczki mogłyby być przyczyną lokalnej katastrofy ekologicznej, jak choćby żółwie czerwonolice (zjadacze traszek i żab), burunduki (konkurenci wiewiórek), wiewiórki kalifornijskie (niszczyciele ptasich gniazd), sterniczki, gęsiówki czy inne ptaki kaczkowate znane ze swej agresji wobec rodzimych gatunków.

Egzotyczne zwierzęta w ogrodzie – warto wiedzieć

Dobrze nakarmione ptaki nie mają potrzeby uciekać z ogrodu. Warto mieć, to na uwadze, gdy zdecydujemy się na towarzystwo np. pawia lub bażanta w ogrodzie.

 

Inni czytali także:

Zwierzęta i owady w ogrodzie – jak zadbać o pożytecznych przyjaciół?

Dzik, jeleń, wilk – co zrobić, gdy spotkamy dzikie zwierzęta w lesie?

Ogród permakulturowy – zasady

Warzywne ciekawostki cz.2 (warzywa egzotyczne)

Warzywa pnące – to nie tylko fasola!

 

Sprawdź, co w bieżącym wydaniu miesięcznika “działkowiec”

 

Źródło: miesięcznik “Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się