Ogród permakulturowy – zasady

Podziel się

Ogród permakulturowy, czyli jaki? Permakultura – permanent agriculture, oznacza stałą kulturę, stałą uprawę.

Permakultura to sposób projektowania i prowadzenia ogrodnictwa, rolnictwa i, w szerszym rozumieniu, całego środowiska, który wynika z obserwacji tego, jak działa przyroda. Z milionów powiązań między roślinami, zwierzętami, grzybami, wodą, glebą, skałami… W naturalny sposób pozwala ona na zaspokojenie potrzeb życiowych (żywność, zioła, zaopatrzenie w energię, w wodę, potrzeby życia w pięknym i czystym środowisku) ludzi, na dzielenie się wytworzonymi dobrami. Jest przeciwieństwem współczesnego, wielkoobszarowego, monokulturowego, towarowego rolnictwa i konsumpcyjnego pędu.

Ogród permakulturowy – zasady permakultury

Ukształtowanie terenu

Zróżnicowanie ukształtowania terenu sprzyja powstaniu odmiennych warunków, odpowiadających potrzebom różnych roślin odnośnie nasłonecznienia i wilgotności gleby. Otoczenie działki wysokimi wałami ziemnymi lub naturalnymi żywopłotami z krzewów i drzew sprzyja wytworzeniu specyficznego mikroklimatu. Można więc uprawiać również rośliny bardziej wrażliwe na mróz i zimny wiatr.

Ściółkowanie

Gleba jest najcenniejszym elementem ogrodu, z niej wszystko wyrasta. Aby chronić glebę przed wywiewaniem przez wiatr, wypłukiwaniem przez silny deszcz, zbytnim nagrzewaniem przez słońce i przemarzaniem w czasie silnych mrozów, zalecane jest ściółkowanie grubą warstwą materiału organicznego, np. liści opadłych z drzew, skoszonej trawy, chwastów, kory, a nawet tektury. Ściółka przy udziale mikroorganizmów glebowych z czasem rozkłada się, wzbogacając glebę.

Bez orki

W permakulturze zalecana jest uprawa gleby bez orki i przekopywania. Dzięki temu chronione są żyjątka, na przykład dżdżownice, przyczyniające się do powstawania gleby. Gleba nie jest narażona na przesuszenie i rozwiewanie.

Ogród permakulturowy – sianie, sadzenie

Wysiewany nasiona i sadzimy sadzonki w glebę, jedynie lekko rozsuwając ściółkę. Nasiona najlepiej wysiewać wtedy, kiedy dojrzeją, aby miały czas i warunki na naturalne przygotowanie się do wykiełkowania. Z nasion i gliny warto ulepić kulki, rozsiewać w odpowiednich dla danych roślin miejscach. Nasiona chronione przez glinę nie będą wywiewane ani zjadane przez zwierzęta, wykiełkują, gdy pojawią się sprzyjające warunki.

Stare odmiany

Wybierajmy stare odmiany roślin uprawnych, a także rośliny dziko rosnące. Są one odporne na choroby i szkodniki, dobrze rosną bez wspomagania środkami chemicznymi, wydają zdrowe plony i wartościowe nasiona.

Kompostowanie grządki

Tworzy się je w formie wałów. Szkielet ich tworzą grube gałęzie, kawałki drewna, obłożone kolejnymi warstwami coraz drobniejszych materiałów organicznych, np. darni, obornika, oraz gleby okrytej ściółką. Wały takie są skarbnicą substancji pokarmowych i wilgoci potrzebnej roślinom do wzrostu. Kompostuje się również wszelką dostępną materię organiczną.

Bioróżnorodność

Sadźmy jak najwięcej gatunków, z których oprócz nas będą mogły skorzystać zwierzęta. W takim ogrodzie muszą się znaleźć różnorodne rośliny miododajne oraz rodzące owoce, którymi będą się żywiły ptaki i drobne zwierzęta – zadbają one o zmniejszenie ilości owadów (komarów i szkodników roślin sadowniczych).

Woda w ogrodzie permakulturowym

Wymaga ona szczególnej ochrony. Dlatego rozprowadza się ją po ogrodzie, pod korzenie roślin, a nie odprowadza poza teren działki. Warto magazynować wodę z opadów w zbiornikach naturalnych (stawy, bagienka, rowy bezodpływowe) i sztucznych (beczki, kontenery).

 

Inni czytali również:

Permakultura w ogrodzie – ekologia i zrównoważony rozwój

Egzotyczne zwierzęta w ogrodzie – jak je zwabić?

Zwierzęta i owady w ogrodzie – jak zadbać o pożytecznych przyjaciół?

Dzik, jeleń, wilk – co zrobić, gdy spotkamy dzikie zwierzęta w lesie?

Pożyteczne owady w ogrodzie

 

Sprawdź, co w najnowszym numerze miesięcznika “działkowiec”

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot: Shutterstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x