Pożyteczne owady w ogrodzie

Aby założyć działkę ekologiczną, nie wystarczy zaprzestać stosowania chemicznych środków ochrony roślin. To oczywiście istotny warunek, ale nie jedyny. Podstawą ekologicznego spojrzenia na działkę jest rozumienie otaczającej nas przyrody oraz stałe pogłębianie wiedzy na temat roślin, zwierząt i praw rządzących naturą. Bez tego ani rusz!

Cała przyroda opiera się na związkach pomiędzy roślinami i zwierzętami. Rośliny produkują to, co jest pokarmem dla bardzo wielu roślinożerców (także ludzi), z kolei ci, co zjadają rośliny, stają się pokarmem dla różnych drapieżców i pasożytów. Oczywiście, to nie koniec całej „piramidy” powiązań, a zaledwie jej podstawa. Musimy także zrozumieć, że w naturalnym środowisku, tzn. takim, którego nie zniszczył człowiek, każdy organizm ma swoje miejsce i swoją rolę do spełnienia i jeżeli np. jakiś zacznie rozmnażać się ponad ustalony przez naturę poziom, to zaraz znajdzie się inny, który ograniczy jego liczebność. W ogrodnictwie kształtowanym przez człowieka jest inaczej, ponieważ on sam uprawia ograniczoną liczbę gatunków roślin, z których chcą także skorzystać roślinożercy, których my z kolei nazywamy szkodnikami. 

Nasi sprzymierzeńcy 

W ślad za nimi podąża cała rzesza pasożytów i drapieżców, których rolą jest ograniczenie nadmiaru roślinożerców – szkodników. Nie powinniśmy im więc przeszkadzać i zabijać przy okazji zwalczania tych niechcianych przez nas organizmów. Problem jednak w tym, że przeciętny człowiek zapytany o pożyteczny organizm wymieni tylko biedronkę, a przecież na tych sympatycznych, kolorowych chrząszczach nie kończy się świat naszych sprzymierzeńców. Obowiązkiem ogrodnika ekologa jest więc poznanie i chronienie pożytecznych owadów i innych zwierząt, bo to one biorą na siebie rolę tych, które ograniczają liczebność szkodników. Poznajmy więc niektóre spośród nich. 

Chrząszcze  

Oprócz znanych wszystkim biedronek są jeszcze inne, mało efektownie wyglądające chrząszcze, poruszające się żwawo po powierzchni ziemi. To chrząszcze biegaczowate – najczęściej czarne lub metalicznie połyskujące, penetrujące powierzchnię gleby w poszukiwaniu jaj, gąsienic, larw, poczwarek i dorosłych owadów. Każdy z biegaczy zjada ich tysiące, a ich ofiarą padają także te, które spadły z roślin na ziemię i inne, które zagrzebują się w glebie, a nawet ślimaki. Biegaczowatych nie należy więc niszczyć, a wręcz przeciwnie – chronić! Obok nich znaleźć można jeszcze mniej efektownie wyglądające chrząszcze kusakowate, które wzięły swoją nazwę od skróconych pokryw (wierzchniej pary skrzydeł), nie do końca okrywających resztę ciała. One także penetrują wierzchnią warstwę gleby w poszukiwaniu np. larw i poczwarek śmietek oraz innych muchówek. 

Chrząszcz z rodziny biegaczowatych - pożyteczne owady w ogrodzie
Chrząszcz z rodziny biegaczowatych

Skorki  

Każdy widział skorka potocznie nazywanego szczypawką, owada, którego ciało zakończone jest cęgami – szczypcami, którymi skorek próbuje nastraszyć potencjalnego napastnika. Niewielu jednak wie, że skorki to pożyteczne owady zjadające m.in. mszyce, a o roli jaką spełniają w przyrodzie wiemy niewiele, ponieważ skorki prowadzą nocny tryb życia, a w ciągu dnia pozostają schowane, np. w zwiniętych liściach, piwnicach i innych ciemnych kryjówkach. 

Skorek - pożyteczne owady w ogrodzie
Skorek

Złotooki  

Podobnie mało wiemy o roli złotooka pospolitego, niewielkiego, ale sympatycznego owada o seledynowych, gęsto użyłkowanych skrzydłach. Widzimy go najczęściej jesienią, gdy nieporadnie wpada do mieszkania, a potem przez jakiś czas siedzi pod sufitem. Sam dorosły złotook nie jest drapieżcą, ale za to jego larwa potrafi w ciągu swojego, niezbyt długiego życia pożreć setki, a nawet tysiące różnych stadiów rozwojowych owadów. Lubi mszyce, ale nie tylko, ponieważ równie chętnie zjada jaja motyli i chrząszczy oraz wysysa różne pluskwiaki i małe gąsienice.

Złotook - pożyteczne owady w ogrodzie
Złotook – dorosły owad
Larwa złotooka pożerająca mszyce - pożyteczne owady w ogrodzie
Larwa złotooka pożerająca mszyce

O tym, jak zatrzymać owady w naszym ogrodzie na dłużej, można przeczytać w artykule „Domki dla owadów w ogrodzie – ekohotele”

Gotowe domki dla owadów w naszym sklepie są dostępne na tej podstronie.

 

 

 

Źródło: działkowiec

Fot. Shutterstock.com