Rośliny odstraszające szkodniki

Podziel się

Co odstrasza szkodniki w ogrodzie? Naszym sprzymierzeńcem mogą być zioła. Są takie? Oczywiście! Warto zaprosić rośliny odstraszające szkodniki w warzywniku do własnego ogródka.

W uprawach ekologicznych często, aby zmniejszyć ilość szkodników atakujących warzywa, uprawia się równorzędnie z nimi rośliny odstraszające owady. Działają one w różny sposób. Rośliny warzywne wydzielają charakterystyczne zapachy, które „informują” szkodniki, gdzie jest poszukiwana roślina.

Sięgnij po nasze e-booki – mnóstwo praktycznej wiedzy. Polecamy m.in.:

Posadzenie obok warzyw roślin zielarskich o silnym zapachu powoduje, że owady tracą orientację (np. mięta w pobliżu kapusty). Inne zioła poprzez swój zapach odstraszają szkodniki, które w ich pobliżu nie szukają już pożywienia (np. tymianek odstrasza ślimaki). Niektóre gatunki działają wabiąco na szkodniki. Przykładem może być nasturcja, która przyciąga mszyce. W ten sposób zmniejsza się ilość szkodników na roślinie uprawnej. Przy dużej inwazji szkodnika na roślinie wabiącej należy ją usunąć, a na jej miejsce posadzić nową. Przy uprawie współrzędnej warzyw z ziołami występuje również większe zagęszczenie roślin i owady tracą orientację przestrzenną przy poszukiwaniu rośliny żywicielskiej.

Jakie rośliny odstraszają szkodniki? Dobra rada

  • Starajmy się rozdzielić warzywa ziołami, tzn. siejmy naprzemiennie rzędy np. marchewki i kopru, czy np. cząbru i fasoli. 
  • Zagon sałaty można otoczyć obwódką z ziół, np. rzeżuchą, która skutecznie odstrasza ślimaki. 
  • W pustych miejscach przy nowo posadzonych rozsadach, warto od razu posadzić zioła odstraszające, które później sukcesywnie będziemy wykorzystywać do różnego rodzaju potraw. Sadzimy je co 15 – 20 cm, w zależności od wielkości rozsady. 
  • Mini żywopłot z lawendy lub z hyzopu ograniczają występowanie mszyc na pobliskich roślinach. Im więcej roślin odstraszających na zagonach, tym większa ich siła działania. 

Rośliny odstraszające szkodniki – o jakie owady chodzi?

Poniższa tabela przedstawia rośliny odstraszające szkodniki takie jak: krety, myszy, ślimaki, mszyce, bielinki na kapustnych, przędziorki, szkodniki fasoli itp.

Rośliny odstraszające szkodniki - tabela
Kliknij w obrazek, żeby powiększyć tabelę

Co odstrasza szkodniki – warto wiedzieć

  • Nasturcja i nagietek wabią mszyce, przez co chronią przed nimi inne rośliny.
  • Aksamitka i nagietek wabią nicienie, oczyszczają z nich w ten sposób glebę.
  • Oberżyna wabi przędziorki, chroni przed nimi paprykę, uprawianą pod osłonami.

Dlaczego liście papryki żółkną przy wierzchołkach? O tym można przeczytać we wpisie Żółknięcie liści papryki

Inni czytali / oglądali także:

Czy to szkodnik w ogrodzie czy nie? (wideo)

Rośliny odstraszające komary

Jak założyć warzywnik, żeby uprawa była przyjemnością

Roślinne odstraszacze kotów

Zwalczanie szkodników – wykorzystaj pędy i liście pomidorów

Chemiczna ochrona roślin – słowniczek 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się