Rośliny odstraszające komary

Podziel się

Spokojne wieczory w ogrodzie, często nam zakłócają uciążliwe komary. Zamiast tracić czas i nerwy na walkę z nimi, posadźmy rośliny, których zapach będzie je odstraszał. 

Rośliny odstraszające komary warto posadzić w gruncie lub w doniczkach, w pobliżu miejsc, w których lubimy wypoczywać. Tak więc umieszczajmy je wokół ławeczek, na werandach, stołach. Drugim miejscem, gdzie warto takie rośliny umieścić są wejścia do naszych domów oraz parapety okienne. 

Rośliny odstraszające komary – cytrynowe

Komary nie lubią m.in. zapachu cytrynowego, dlatego do ich odstraszania możemy używać gatunków o cytrynowym aromacie: 

Pysznogłówka cytrynowa (Monarda citriodorato roślina o krzaczastym pokroju, wys. 80-100 cm. Oryginalne, różowe kwiaty zebrane są w główkowate, wielopiętrowe kwiatostany. Roślina charakteryzuje się intensywnie cytrynowym zapachem. Poza walorami ozdobnymi wykorzystuje się również jej kwiaty i liście do ozdabiania sałatek, aromatyzowania win i nalewek. 

Rośliny odstraszające komary - Pysznogłówka cytrynowa (Monarda citriodora)
Pysznogłówka cytrynowa (Monarda citriodora)

Pelargonia cytrynowa (Pelargonium x species), zwana potocznie geranium (typowe geranium-anginka-cytrynka) to pelargonia pachnąca (Pelargonium gravelens), gatunek uprawiany w domu jako roślina doniczkowa. Pelargonia cytrynowa charakteryzuje się mocno pokarbowanymi listkami o niesamowitym, cytrynowym aromacie. Latem zdobią ją drobne, fioletowo-różowe kwiaty. Inną wartą posadzenia pelargonią jest pelargonia wonna (P. odoratissimum) o silnym jabłkowym zapachu. 

Rośliny odstraszające komary - Pelargonia cytrynowa (Pelargonium x species)
Pelargonia cytrynowa (Pelargonium x species)
Pelargonia wonna (P. odoratissimum)
Pelargonia wonna (P. odoratissimum)

Dobrym „źródłem” cytrynowego zapachu jest też palczatka cytrynowa (Cymbopogon citratus), zwana popularnie trawą cytrynową. Warto ją posadzić blisko altany lub domu, bo doskonale się nadaje do aromatyzowania potraw. Jej delikatne liście często porusza wiatr, co intensyfikuje wydzielany przez nią aromat. W naszym klimacie uprawiana jest jako roślina jednoroczna.  

Rośliny odstraszające komary - Palczatka cytrynowa (Cymbopogon citratus)
Palczatka cytrynowa (Cymbopogon citratus)

Kolejną rośliną o aromacie cytrynowym jest melisa lekarska (Melissa officinalis), wieloletnia roślina lecznicza (napięcie nerwowe, niestrawność). Gdy rośnie w ogródku z dala od naszego miejsca wypoczynku, możemy ścinać pędy i wkładać je do wazonu, który jako ładną ozdobę postawimy na stole. Tak samo możemy postępować z pędami mięty. 

Melisa lekarska (Melissa officinalis)
Melisa lekarska (Melissa officinalis)

Gwiazda wśród roślin odstraszających komary

Komarzyca, bo o niej mowa, to potoczna nazwa plektrantusa (Plectranthus coleoides). Jej liście po zgnieceniu wydzielają wyraźny, ostry zapach kamfory, którego komary nie znoszą. Warto sadzić kilka roślin obok siebie, tak aby stworzyć skuteczną „osłonę” przed bzyczącymi intruzami. Natomiast odmiana ‚Nico’ nazywana jako plektrantusem Nico, ma słabiej pachnące liście, ale za to większe – ciemnozielone z wierzchu i fioletowe od spodu.  

Rośliny odstraszające komary - Komarzyca, czyli plektrantus (Plectranthus coleoides)
Komarzyca, czyli plektrantus (Plectranthus coleoides)

Ziołowe odstraszacze komarów

Dobrymi odstraszaczami” komarów są niektóre zioła. Swoje właściwości rośliny te zawdzięczają dużej zawartości olejków eterycznych, które nadają im specyficzny zapach, nie lubiany przez komary.  

Bazylia pospolita (Ocimum basilicum) to dobrze znana roślina przyprawowa o silnym aromacie. Warto ją uprawiać w pojemnikach lub w gruncie w pobliżu altany, aby podczas przyrządzania posiłków mieć ją pod ręką.  

Kocimiętki (Nepeta) te wieloletnie gatunki roślin, zawdzięczają swoją nazwę kotom, które uwielbiają ich aromat. Tak więc, jeżeli nie chcemy przyciągać kotów do swojego ogrodu, lepiej z nich zrezygnujmy. Kocimiętka dorasta do 90 cm, w zależności od gatunku ma kwiaty białe do fioletowych, kwitnienie rozpoczyna w drugim roku. Uprawia się ją w gruncie, ale przy systematycznym przycinaniu, dobrze się sprawdzi również w doniczkach.  

Kocimiętka (Nepeta)
Kocimiętka (Nepeta)

Nagietek lekarski (Calendula officinalischarakteryzuje się zapachem, którego szczególnie nie lubią komary. Nagietek, w zależności od odmiany, możemy uprawiać w gruncie lub w pojemnikach. Kwiaty w pełni kwitnienia suszymy i przyrządzamy z nich herbatki ziołowe na wzmocnienie organizmu i niestrawności. Ze świeżych możemy przygotować wino nagietkowe. 

Lawenda (Lavandulato kolejny gatunek odstraszający komary. Możemy ją posadzić na przykład w formie niskiego żywopłotu, otaczającego z jednej strony nasze miejsce wypoczynku. Napar z kwiatów stosowany jest w niestrawności, a olejek eteryczny działa uspokajająco i wyciszająco.

 

Zapraszamy do naszego sklepu po wybrane rośliny, które odstraszają komary:

Melisa lekarska

Bazylia pospolita

Kocimiętka – różne odmiany

Nagietek lekarski

Lawenda – różne odmiany

Trawa cytrynowa

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się