Wiosenna ochrona roślin – co zwalczać w marcu i kwietniu

Podziel się

Wiosenna ochrona roślin (w marcu i kwietniu) pozwala często uniknąć groźnych chorób lub szkodników, których zwalczenie w późniejszym terminie jest trudne lub czasem niemożliwe.

Jak ograniczać najgroźniejsze choroby i szkodniki roślin z ogródka? Co zwalczać w marcu i kwietniu?

Opryski wiosennej ochrony roślin stosuje się, gdy temperatura przekracza 7°C, w bezwietrzny i bezdeszczowy dzień. Najlepszym wskaźnikiem do wykonywania oprysku, oprócz pogody w danym dniu, jest faza rozwoju chronionej rośliny (np. nabrzmiewanie pąków, faza różowego pąka kwiatowego, kwitnienie). Do dyspozycji mamy też wiele innych metod profilaktyki i zwalczania.

Wiosenne zakupy do ogrodu – tylko z nami! Sprawdź naszą ofertę.

Na przedwiośniu, w okresie bezlistnym niszczymy formy zimujące mszyc, przędziorków, czerwców na drzewach owocowych i ozdobnych oraz ochojników na iglakach, stosując preparaty olejowe – Promanal 60 EC, Treol 770 EC.

Od k. II do k. III wykonuje się opryski fungicydami o uniwersalnym działaniu. Dzięki temu zapobiega się m.in. takim chorobom, jak rak bakteryjny, brunatna zgnilizna, zamieranie pędów, kędzierzawość liści brzoskwini, torbiel śliwy i zaraza ogniowa. Dobry efekt dają zastosowane w tym czasie preparaty miedziowe (Miedzian, Miedzian Ekstra).

Kiedy sadzić rośliny w ogrodzie? Kalendarz sadzenia

Wycinamy pędy ze zmianami spowodowanymi przez raka drzew owocowych (zwłaszcza na jabłoniach i gruszach), zabezpieczając rany po cięciu pastą Funaben Plus 03 PA.

Ograniczamy brunatną zgniliznę drzew pestkowych/ziarnkowych przez usuwanie z drzew zmumifikowanych owoców, wycinanie porażonych, zasychających pędów (również po kwitnieniu drzew), opryskiwanie drzew pestkowych przed kwitnieniem i po kwitnieniu preparatem np. Topsin M 500 SC, Score 250 EC.

Wycinamy i niszczymy pędy malin z podłużnymi lub okrągłymi galasowatymi wyroślami. Powstawanie wyrośli to efekt żerowania larw szkodników – pryszczarka lub galasówki, a ich obecność powoduje słabszy wzrost i łamanie się pędów oraz mniejsze plonowanie.

Z porzeczek wycinamy pędy uszkodzone przez gąsienice przeziernika porzeczkowca (wyjedzony rdzeń pędów, po ich przekrojeniu widać trociny z czarnymi odchodami).

Z porzeczki czarnej usuwamy pędy z nienaturalnie nabrzmiałymi pąkami lub pojedyncze pąki z zimującymi wewnątrz wielkopąkowcami porzeczkowymi. Szpeciele te wczesną wiosną przemieszczają się na pękające zdrowe pąki porzeczki. W późniejszym terminie zwalczenie szkodnika jest już niemożliwe.

U jabłoni, porzeczek i agrestu zaleca się wycinanie górnych części pędów pokrytych mączystym nalotem, świadczącym o porażeniu mączniakiem jabłoni lub amerykańskim mączniakiem agrestu. Jeśli zdecydujemy się na zabiegi chemiczne u jabłoni, można zastosować Siarkol Extra 80 WP, przed kwitnieniem i bezpośrednio po nim. Oprysków nie wykonujemy w czasie ciepłej i suchej pogody.

Wysiew kwiatów w kwietniu – które gatunki będą najlepsze?

W pierwsze słoneczne marcowe dni uaktywniają się chrząszcze kwieciaka jabłkowca. Strząsa się je z gałęzi na podłożoną pod drzewo płachtę. Kwieciak jest szkodliwy tylko w lata słabego kwitnienia. Uszkodzone pąki kwiatowe (brązowe) wraz z larwami należy zrywać i niszczyć.

W fazie nabrzmiewania i pękania pąków śliw zapobiegamy torbieli śliw, opryskując drzewa Syllitem 65 WP.

Przy sprzyjających warunkach pogodowych (ciepłe dni z niewielką ilością opadów) mszyce w szybkim tempie zasiedlają rozwijające się liście drzew i krzewów. Najlepiej ograniczyć je, wycinając pędy z koloniami bądź opryskując wyciągami roślinnymi (pokrzywa, czosnek, wrotycz). Później można też zastosować insektycyd Mospilan 20 SP.

Pchełki – małe skaczące czarne chrząszcze na rozsadniku uszkadzają wschody rzodkiewki oraz warzyw kapustnych. Należy utrzymywać wilgotną glebę, często zraszać rośliny wodą, wyłapywać pchełki na tabliczki lepowe w godzinach południowych. Warto okrywać rośliny włókniną w początkowym okresie wzrostu, a także stosować opryskiwanie preparatem z czosnku.

Szkodniki na roślinach ozdobnych zwykle zwalcza się po zauważeniu ich większych ilości lub niepokojących objawów. Skutecznym środkiem przeciwko wielu popularnym szkodnikom, np. mszycom, gąsienicom, jest Mospilan.

Usuwamy pozwijane liście bukszpanu, wyglądające jak główki kapusty, co świadczy, że roślinę zaatakowała miodówka bukszpanowa. Na pocz. IV warto opryskać takie krzewy środkiem Promanal 60 EC lub Emulpar 940 EC, aby zniszczyć formy zimujące, a w późniejszym okresie, gdy już pojawią się owady – Mospilan 20 SP. Systematyczne cięcie bukszpanu ogranicza rozwój miodówki.

Inni czytali także:

Kiedy zbierać poplony?

Domowe sposoby na rośliny doniczkowe

Najlepsze odmiany porzeczki czarnej

Porzeczka czarna – uprawa

Kwiecień w ogrodzie – kalendarz ogrodnika

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się