Domowe sposoby na rośliny doniczkowe
W jaki sposób dbać o rośliny doniczkowe? Wielu miłośników roślin doniczkowych zwraca się obecnie ku ekologicznym, domowym metodom pielęgnacji, w czym może być bardzo pomocna okazać się… kuchnia, a szczególnie kuchenne resztki.
Zadbać o rośliny doniczkowe wykorzystując kuchenne resztki
Cenne fusy
- Fusy z kawy są bogate w składniki odżywcze
Interesującą propozycją nawozu dla roślin doniczkowych mogą być fusy z kawy lub herbaty. Są one bogate są w azot, potas i inne makro- i mikroelementy. Ponieważ mają odczyn lekko kwaśny, z powodzeniem można nimi nawozić większość roślin tropikalnych i sukulentów.
Zrób to sam: 1–2 łyżeczki fusów zalej 1 szklanką letniej wody i odstaw do ich napęcznienia. Po tym czasie roztwór można przefiltrować i podlać nim rośliny. Same fusy można również dodawać do podłoża. Pod typowe rośliny doniczkowe wystarczy 1 łyżeczka na 1 litr podłoża.
Skorupki
- Skorupki jaj zawierają dużo wapnia
Innym prostym sposobem zasilania roślin są skorupki jaj. Zawierają one 80% łatwo przyswajalnego wapnia, ale bogate są też w azot, fosfor, siarkę, cynk, fluor i krzem. Doskonale nadają się do nawożenia większości roślin doniczkowych, jednak nie należy podawać go paprociom i storczykom, preferującym niskie pH.
Zrób to sam: rozdrobnij skorupki i rozsyp na podłożu. Możesz też przygotować roztwór do podlewania: skorupki zalej wrzącą wodą i odstaw na tydzień (powinny się rozpuścić). Przed użyciem roztwór trzeba wstrząsnąć.
Banany
- Banany są bogate w potas
Przejrzałe banany lub ich skórki są bogate w potas, bardzo potrzebny doniczkowym roślinom kwitnącym.
Zrób to sam: banany pokrój w kostkę, umieść w zamykanym naczyniu (np. słoiku), zalej gorącą wodą i odstaw na 24 godziny. Powstałym roztworem podlewaj rośliny.
Drożdże
- Drożdże mają działanie odżywcze i grzybobójcze
- Drożdże po oprysku wypierają szkodliwe mikroorganizmy z liści
Piekarskie drożdże są nie tylko cennym nawozem, ale również ekologicznym preparatem grzybobójczym. Są bogate w węglowodany, witaminy z grupy B, żelazo, aminokwasy i mikroelementy. Ponadto wchodzą w symbiozę z korzeniami roślin, wzmacniając je. Mogą być również stosowane w postaci oprysku. Po rozpyleniu na roślinę doniczkową zasiedlają jej liście, wypierając szkodliwe mikroorganizmy.
Zrób to sam: 1 kostkę drożdży (100 g) zasyp 1 szklanką cukru i zalej 10 litrami letniej wody. Wymieszaj i odstaw na tydzień. Rośliny nawozi się w proporcji 1 szklanka roztworu na 10 l wody. Do oprysków należy rozpuścić 100 g drożdży w 0,5 l tłustego mleka i dodać 1 łyżeczkę startego, szarego mydła.
Po gotowaniu
- Woda po gotowaniu ryżu korzystnie wpływa na kwitnienie
Doskonałą pożywką dla roślin doniczkowych może być też ostudzona woda z gotowanych ziemniaków lub innych warzyw. Jest ona bogata w skrobię, makro- i mikroelementy oraz witaminy. Taki nawóz stosujemy raz na 2 tygodnie. Pamiętajmy, aby woda nie była mocno osolona. Odpowiednia jest też woda po kaszy lub ryżu. Zawiera m.in. krzem, żelazo, magnez i fosfor – bardzo potrzebne roślinom do obfitego kwitnienia.
Łuski cebuli
- Wywar z łusek cebuli działa odżywczo na rośliny
Woda z łusek cebuli jest bogata w makro- i mikroelementy.
Zrób to sam: około 50 łupin cebuli zalej 2 l wody i gotuj przez kilka minut. Po wystygnięciu rośliny można opryskać albo podlać.
Mleko w proszku
- Oprysk rozcieńczonym mlekiem poprawia wybarwienie liści
Przeterminowane mleko jest m.in. bogatym źródłem białka i wapnia. Obecne w nim cukry dodatkowo wpłyną na szybsze korzenienie się młodych roślin.
Zrób to sam: mleko wymieszaj z ziemią (przed posadzeniem roślin) lub rozpuść je w letniej wodzie i raz na dwa tygodnie podlewaj lub opryskuj liście roślin. Taka terapia jest szczególnie wskazana zimą, gdy liście tracą intensywny zielony kolor.
Żelatyna
- Roztworem żelatyny możemy nawozić rośliny raz w miesiącu
Doskonałym źródłem azotu dla roślin doniczkowych jest żelatyna spożywcza.
Zrób to sam: 1 stołową łyżkę żelatyny rozpuść w filiżance gorącej wody. Po wystygnięciu rozcieńcz 3 szklankami zimnej wody (ok. 750 ml). Gotowym roztworem podlewaj rośliny raz w miesiącu.
Inni czytali również:
“Fikus benjamina – opadające liście oplecione pajęczynką”
“Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze w domu”
“Wczesne warzywa – jak wysiać na szybki zbiór?”
“Spektakularna celozja do letnich i jesiennych kompozycji”
“Sezam, siemię lniane, płatki owsiane – zdrowe dodatki”
“Czy warto kupować zioła latem?”
“Jak zapobiegać chorobom i szkodnikom róż?”
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot. Shutterstock.com