Czy warto kupować zioła latem?

Podziel się

Czy warto kupować zioła latem? Te wieloletnie i niektóre warzywa w pojemnikach? Jak je pielęgnować po posadzeniu?

W okresie letnim wiele osób ma okazję zakupu roślin w pojemnikach, by je posadzić w ogrodzie. Jeśli rośliny są w dobrym stanie (nie zabiedzone i podsuszone), można je nabyć i posadzić.

Niektóre z ziół są dostępne obecnie w naszym sklepie (w tekście zaznaczone na zielono – kliknięcie nazwy spowoduje przeniesienie do odpowiedniej podstrony) – zapraszamy do zapoznania się z ofertą.

Czy warto kupować zioła latem? Jakie zioła posadzić w sierpniu?

Z ziół wieloletnich, np.:

Z warzyw w tym czasie możemy spotkać najczęściej:

Czy warto kupować zioła latem? Kiedy już zdecydujesz się na zakup

Przed zakupem zwracajmy uwagę, czy podłoże w pojemnikach nie jest przesuszone, korzenie nie przerosły zbytnio doniczki, jaki jest ogólny wygląd roślin oraz ich kondycja.

Sadzenie i pielęgnacja ziół

  1. Nie sadźmy od razu roślin. Najpierw musimy je przystosować do zmiany miejsca. Jeśli podłoże jest lekko przesuszone, dobrze jest pojemniki umieścić na kilka godzin w naczyniu z wodą i postawić w cieniu. Po wyjęciu należy je zostawić w cieniu.
  2. Należy przygotować miejsce, gdzie rośliny mają być posadzone – dobrze spulchnić glebę i porządnie ją nawodnić tak, aby gleba była wilgotna do głębokości kilkudziesięciu centymetrów.
  3. W wykopany dołek wsypać dojrzały kompost. Dołek robimy nieco większy niż pojemnik. Rośliny sadzimy rano lub po południu. Wokół roślin robimy zagłębienie (misa do podlewania). Następnie zaraz po posadzeniu rośliny obficie podlewamy.
  4. Jeśli jest upalnie, warto nowe nasadzenia zacieniować, aby uniknąć stresu temperaturowego, co się może niekorzystnie odbić na roślinach. Dopiero jak rośliny się przyjmą, możemy je zasilić uniwersalnymi nawozami jesiennymi (które nie zawierają azotu lub minimalną jego ilość). Można je zaaplikować w postaci roztworu w stężeniu zalecanym na etykiecie nawozu.

 

O wykorzystaniu ziół piszemy w artykule „Co zrobić z ziół? – Zioła w kuchni, domowej apteczce i kosmetykach”.

Jak zwalczać zły cholesterol dzięki ziołom? Znajdą Państwo odpowiedź w infografice pt. „Zioła kontra cholesterol”.

 

Inni czytali także:

Uprawa ziół w ogrodzie

Uprawa ziół w domu

Sadzonki ziół – własna rozsada czy lepiej kupić?

Uprawa roślin w skrzyniach – jakie podłoże przygotować?

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się