Fikus benjamina – opadające liście oplecione pajęczynką

Podziel się

Liście fikusa benjamina żółkną, opadają, są oplecione jakby pajęczynką. Co robić?

Polecamy nawozy do roślin doniczkowych dostępne w naszym sklepie:

 

Pajęczyna na liściach fikusa beniaminka (figowca benjamińskiego) świadczy o żerowaniu przędziorków. Gatunkiem najczęściej występującym na roślinach doniczkowych jest przędziorek chmielowiec (długości 0,5 mm), zwany potocznie „czerwonym pajączkiem”, który przędzie delikatną nić w formie pajęczyny.

Przędziorki atakują również palmy, bluszcze, krotony, cytrynę, szeflerę, cissus, kordylinę, różę chińską, zaślaz, gardenię. Szczególnie uciążliwe są w okresie jesienno-zimowym (suche powietrze i wysoka temperatura). Przędziorki (larwy i dorosłe) żerują gromadnie na spodniej stronie liści. Wysysając sok z komórek powodują powstawanie jasnozielonych, a następnie żółtych plam na górnej stronie liści. Uszkodzone liście brunatnieją i zsychają, następnie opadają.

Fikus benjamina – profilaktyka i zwalczanie szkodników

Kupując fikus benjamina zalecane jest dokładne ich sprawdzenie pod kątem nie tylko przędziorków, ale też innych szkodników. Należy dokładnie oglądać zwłaszcza dolną stronę liści, gdzie żerują przędziorki (także wciornastki i mączliki). Takie działanie pozwoli w porę uchwycić zagrożenie, gdyż przędziorki w sprzyjających warunkach szybko się rozmnażają.

Zaatakowaną roślinę (pajęczyna na liściach, żółknące i opadające liście) należy odizolować od pozostałych i przystąpić do likwidacji szkodnika. Jeżeli są duże uszkodzenia spowodowane ich żerowaniem, uratowanie rośliny jest wątpliwe, tak więc najlepiej ją usunąć.

Przy małej liczebności, często wystarczy opryskanie roślin letnią wodą. Roślinę należy umieścić w wannie i spłukiwać szkodniki pod prysznicem polewając górną i dolną stronę liści. Wcześniej trzeba okryć folią ziemię w doniczce, aby nie wypłynęła. Takie „kąpiele” należy powtarzać co kilka dni.

Zaleca się częste zraszanie roślin, gdyż przędziorki nie lubią dużej wilgotności powietrza. Zaatakowane rośliny można przemywać wodą z szarym mydłem (kilkakrotnie), preparatami roślinnymi, np. gnojówką z czosnku lub cebuli. Z preparatów chemicznych w warunkach domowych można zastosować gotowy do użycia „Substral Polysect Szeroki zakres owadów”.

 

 

Inni czytali / oglądali również:

Preparaty roślinne w ochronie i nawożeniu – Jadwiga Brzozowska (wideo)

Domowe sposoby na rośliny doniczkowe

Przędziorek – jak rozpoznać i zwalczać?

„Mech” chrobotek (dodatek online do artykułu, który ukazał się w wydaniu lutowym miesięcznika Mój Ogródek)

Choroby drzew w okresie kwitnienia

Skąd się biorą plamy na liściach różanecznika?

Białe plamy na róży – jak zapobiegać tej chorobie?

10 rad na udane zbiory warzyw

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się