Białe plamy na róży – jak zapobiegać tej chorobie?

Podziel się

Co zrobić, gdy na liściach róży pojawią się dziwne białe plamy? Czy są groźne dla krzewów? Co może być ich powodem?

Takie objawy powoduje mączniak prawdziwy. U zainfekowanej rośliny występują charakterystyczne białe lub białoszare plamy o mączystej strukturze i dość nieregularnym kształcie, które pojawiają się na wierzchniej i spodniej stronie liści.

Stopniowo białe plamy na różach powiększają się, obejmując całą blaszkę wraz z ogonkiem. Porażone liście są często zniekształcone, ostatecznie zasychają i opadają. Na pędach lub w pobliżu kolców mogą występować podobne plamy, na starszych częściach pojawia się grubszy, pilśniowy nalot. Takie osłabione pędy są bardziej narażone na przemarznięcie zimą. Choroba często atakuje wierzchołki pędów wraz z pąkami kwiatowymi zajmując je w całości, przez co wyglądają jak zanurzone w mące. Silnie porażone pąki kwiatowe nie rozwijają się. Na płatkach białych kwiatów mogą pojawiać okrągłe plamki o wyraźnych brzegach, a kolor kwiatów przybiera odcienie różu. Choroba osłabia wzrost i kwitnienie.

Grzybnia zimuje w pąkach i opadłych liściach. Choroba może rozwijać się już od wiosny, ale przeważnie pojawia się latem, przy ciepłej i wilgotnej pogodzie. Częściej rozwija się u krzewów posadzonych w miejscach nieprzewiewnych i słabo nasłonecznionych lub wilgotnychChorobie sprzyja nadmierne nawożenie, zwłaszcza azotem.

Białe plamy na róży wywołuje mączniak prawdziwy
Objawy mączniaka prawdziwego róży

Jak ograniczyć mączniaka?

  • Nie moczyć liści podczas podlewania, jeśli to już nastąpi – powinny wyschnąć do zachodu słońca 
  • Silnie porażone pędy wycinać przez cały sezon 
  • Wygrabiać liście spod krzewów
  • Profilaktycznie stosować wyciągze skrzypu, preparat Bioczos BR
  • Interwencyjnie opryskiwać krzewy kilkakrotnie, co 7–14 dni, stosując np. Signum 33 WG, Domark 100 ECMultirose Roża 2 w 1, można też użyć Agricolle Aerozol 
Ograniczyć mączniaka można gdy nie moczymy liści przy podlewaniu
Przy podlewaniu nie należy moczyć liści

Warto wiedzieć

Duże znaczenie ma tolerancja odmiany na mączniaka. Wrażliwe są liczne róże wielkokwiatowe i wielokwiatowe (Polyantha) oraz pnące z grupy rambler (o długich pędach i drobnych kwiatach) np. ‘Excelsa’. Wiele róż wykazuje wysoką tolerancję, np. liczne odmian róży pomarszczonej i z grupy okrywowych.

 

Inni także czytali:

“Jak sadzić róże – odmiany, metody i wskazówki do uprawy”

“Róże pnące – zastosowanie i pielęgnacja”

“Rośliny słabo zimujące”

“Jak się pozbyć skrzypu?”

“Podtopienia, zalania – jak unikać zagrożeń? Jak postępować w zalanym ogrodzie?”

“Wpływ faz Księżyca na rośliny”

 

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com/Lertwit Sasipreyajun, aRTI01

Podziel się