Wpływ faz Księżyca na rośliny

Podziel się

Wpływ faz Księżyca na rośliny. Czy Księżyc może wpływać na naszą aktywność i wzrost roślin? Taka zależność jednak istnieje…

Rolnicy od dawna interesowali się wpływem planet, a szczególnie Księżyca, na rośliny uprawne i zwierzęta. I jest tak do dzisiaj, wiele osób wierzy w jego wpływ na rozwój roślin. Powszechnie znanym zjawiskiem jest działanie Księżyca na przypływy i odpływy mórz i oceanów. Zauważono, że rośliny rosną inaczej w zależności od tego, w której fazie Księżyca je posadzono, związane jest to z poziomem wody w glebie i tkankach roślin. Znaczenie ma też to, w którym znaku zodiaku przebywa Księżyc. Jak wpływ faz Księżyca na rośliny wygląda w praktyce? Ta teoria to podstawa dla tworzenia kalendarza biodynamicznego.

Jak to działa? Księżyc podobnie jak Słońce opada i wznosi się. Podczas jego opadania soki roślin schodzą do części podziemnej. W przeciwnej fazie cyklu (wznoszenie się) soki roślinne odpływają z liści do korzeni.

W naszym sklepie dostępne są różne formy kalendarza biodynamicznego – papierowe (ścienne i kalendarzowe) oraz elektroniczne.

Wpływ faz Księżyca na rośliny – fazy powtarzają się w cyklu około 29,5 doby

  • W czasie nowiu (zalicza się dzień przed i dzień po) woda odpływa do części podziemnych rośliny. Korzenie są wówczas wrażliwe na uszkodzenia, w przeciwieństwie do części nadziemnych. To odpowiednia pora na usuwanie chorych pędów i przycinanie zdrowych. Nie zaleca się siać, sadzić oraz prac, które mogłyby uszkodzić korzenie.
  • W I i II kwadrze, gdy Księżyca przybywa, woda jest transportowana od korzeni do liści i owoców. Korzenie są najmniej wrażliwe na uszkodzenia. To najlepszy czas na sadzenie, przesadzanie i siew warzyw liściowych oraz drzew i krzewów owocowych. Dobra pora na sadzonkowanie, zasilanie i podlewanie gleby, zbiór owoców i warzyw do spożycia (najbardziej soczyste).
  • W czasie pełni jest odpowiednia pora na nawożenie i podlewanie roślin oraz wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, jednak nie należy ciąć i szczepić drzew i krzewów.
  • W III i IV kwadrze, gdy Księżyca ubywa, woda odpływa z części nadziemnych roślin do korzeni. Nadziemne części są mało wrażliwe na uszkodzenia, jest to najlepsza pora na sadzenie, przesadzanie i cięcie drzew. Rośliny szybciej regenerują się i przyjmują, tracą mniej soków. W tym czasie zaleca się sadzenie cebulowych, bobowatych, korzeniowych oraz zbiór owoców i warzyw do przechowywania.

Kalendarz biodynamiczny – wydanie elektroniczne – dostępne pod tym linkiem.

Siła działania Księżyca a znaki zodiaku

Księżyc wędrując po niebie przemieszcza się na tle 12 gwiazdozbiorów (znaki zodiaku), działa silniej lub słabiej, zależnie od tego, gdzie się znajduje. przebywa. Znaki podzielono na 4 żywioły: ogień, powietrze, woda, ziemia. Do każdego przypisano części roślin (owoce, kwiaty, liście, korzenie), na które najlepiej oddziałuje Księżyc znajdując się w danym znaku. Księżyc w znakach:

  • ognia (Baran, Lew, Strzelec) – czas na pielęgnację roślin, których plonem są owoce i nasiona (odchwaszczanie, prace glebowe);
  • powietrza (Bliźnięta, Waga, Wodnik) – okres na siew i pielęgnację roślin kwiatowych. Kwiaty pachną najsilniej, zbiera się też liściowe.
  • wody (Rak, Skorpion, Ryby) – siew i pielęgnacja liściowych i ziół, ale nie zbiera się plonów (gorsze przechowywanie).
  • ziemi (Panna, Koziorożec, Byk) – czas na: prace z korzeniowymi (także ich zbiorów); przesadzanie drzew.

WARTO WIEDZIEĆ – wpływ faz Księżyca na rośliny

Kalendarz księżycowy różni się od słonecznego, dlatego opracowywany jest dla każdego roku. Dane zawarte w ubiegłorocznym stają się nieaktualne. Zachęcamy do sprawdzenia dostępności nowego kalendarza (książkowego i ściennego) na stronie naszego sklepu www.dzialkowiecsklep.pl w dziale “Kalendarze biodynamiczne”.

 

 

Polecamy inne wpisy na naszym portalu:

Biodynamiczny kalendarz księżycowy (wideo)

Kalendarz biodynamiczny – co to właściwie jest

 

 

 

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot.: Shutterstock.com

Podziel się