Rośliny słabo zimujące

Podziel się

Kupując rośliny warto pamiętać, że niektóre byliny i krzewy mogą słabo zimować. Trzeba zatem rozważyć możliwość ich uprawy.

A jeśli już nabyliśmy lub posiadamy takie rośliny, musimy się liczyć z troskliwym ich okrywaniem na zimę. Zimy są ostatnio coraz łagodniejsze i wzrasta możliwość uprawy wielu ciekawych gatunków, jednak co klika lat trafiają się okresy z silniejszymi mrozami i wtedy niektóre krzewy i byliny przepadają bez odpowiednich okryć zimowych.

Wyróżnione na zielono nazwy roślin są dostępne w naszym sklepie – wystarczy w nie kliknąć, żeby przenieść się na odpowiednią podstronę z ofertą.

Wrażliwe krzewy

Z krzewów o liściach sezonowych, zabezpieczeń wymagają m.in.

  • pruszniki (Ceanothus sp.)
  • barbule (Caryopteris sp.)
  • hortensje ogrodowe (Hydrangea macrophylla)
  • budleje Dawida (Buddleja davidii)
  • róże (Rosa), szczególnie wielko- i wielokwiatowe. Odmiany okrywowe, parkowe i pnące zimują lepiej

Rośliny słabo zimujące – zimozielone

Zabezpieczeń wymaga cała grupa bardzo atrakcyjnych i kuszących krzewów, szczególnie o liściach całorocznych, które potrzebują ochrony przed silnym mrozem, suchym wiatrem i nadmiernym nasłonecznieniem (głównie w lutym i marcu). Do tych roślin należą:

  • gatunki i odmiany hebe (Hebe sp.)
  • kaliny praska i sztywnolistna (Viburnum pragense i V. rhytidophyllum)
  • kalmia wąsko- i szerokolistna (Kalmia angustifolia i K. latifolia)
  • ligustr jajolistny (L. ovalifolium) z odmianami
  • ognik szkarłatny (Pyracantha coccinea)
  • suchodrzew chiński (Lonicera pileata)
  • suchodrzew mirtolistny (L. nitida) z nową bardzo atrakcyjną odmianą Golden Glow
  • berberys Juliany i brodawkowaty (Berberis julianae i B. verruculosa)
  • laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus)
  • niektóre odmiany ostrokrzewu kolczastego (Ilex aquifolium)

Rośliny słabo zimujące – iglaki

Słabiej zimować mogą również niektóre iglaki, szczególnie okazy kupowane jesienią i zimowane na działce pierwszy raz, są to m.in.:

  • cyprysik Lawsona (Chamaecyparis lawsoniana) z odmianami
  • żywotnik wschodni (Biota orientalis) z odmianami

bardziej egzotyczne w naszym klimacie jak:

  • cyprysowiec Leylanda (Cupressocyparis leylandii)
  • sośnica japońska (Sciadopitys verticillata)
  • cedry (Cedrus deodara, C. libani)

Niezawodne Iglaki

Rośliny słabo zimujące – byliny

Natomiast z bylin i krzewinek, które trzeba dodatkowo okrywać przed nadejściem silnych mrozów, należy wymienić zimozieloną lawendę wąskolistną (Lavandula angustifolia). Drugi gatunek, powszechnie dostępny w wielu odmianach, zachęcający do zakupu dużymi kwiatami, to lawenda francuska (L. stoechas), która nie przezimuje w gruncie, mimo dobrego zabezpieczenia. Lekkiej osłony ze stroiszu, śniegu lub specjalnych siatek wymagają też posłonki (Helianthemum).

Do nowych roślin zdobywających coraz większe uznanie należą przepiękne, choć dość wrażliwe ślazówki (Lavatera) obficie kwitnące latem. Gaura (Gaura lindheimeri) dostępna jest w kilku odmianach, z których największe szanse powodzenia w uprawie w gruncie ma ’Siskiyou Pink’. Dodatkowych okryć będą też potrzebować m.in. trytomy (Kniphofia), kolorowe odmiany macierzanek (Thymus) i nowe odmiany zawilca japońskiego (Anemone japonica) np. ’Pretty Lady Susan’.

Trawy

Szczególnej troski wymagają rozplenice (Pennisetum), niektóre odmiany miskantów (Miscanthus), ostnic (Stipa) oraz bezwzględnie trawa pampasowa (Cortaderia selloana) i lasecznica trzcinowata (Arundo donax), które już pod koniec listopada powinny być dobrze zabezpieczone, a zwiększanie okrycia powinno postępować wraz z nastawaniem silniejszych mrozów w grudniu lub w styczniu.

Zabezpieczenia

Śnieg jest najlepszym zabezpieczeniem przed mrozem dla roślin uprawianych w gruncie. Jeśli pokrywa jest odpowiednio gruba, wiele zimozielonych krzewinek, jak wrzosy, trzmieliny, barwinki, bluszcze, lawendy, posłonki czy krzewów, jak pierisy, laurowiśnie, bukszpany, ostrokrzewy i kiścienie, zimuje dobrze i marzną tylko liście i pędy wystające ponad pokrywę śniegu.

Nie zawsze jednak zima obfituje w śnieg i dlatego lepiej rośliny zabezpieczać za pomocą różnych osłon ze słomy, agrowłókniny, specjalnych siatek cieniujących, ściółkować korą, zrębkami. U krzewów o liściach sezonowych (w tym róże) należy dobrze zakopczykować nasady pędów (do wysokości co najmniej 30 cm). Krzewy zimozielone na pewno lepiej przezimują pod okryciem z cieniówek, zabezpieczających przed nadmierną utratą wody przez liście.

Nasadę pędów wrażliwych bylin przy szyjce korzeniowej oraz część wierzchnią wokół roślin o średnicy 30–40 cm, okrywamy grubą (5–10 cm) warstwą drobnej kory sosnowej lub zrębków drzewnych. Wiosną takie kopczyki rozgarniamy, a byliny przycinamy krótko do zdrowych i nieuszkodzonych oczek.

Warto wiedzieć

Jeśli uprawiamy krzewy lub byliny, których zimotrwałości nie jesteśmy pewni, to również powinniśmy je przynajmniej na okres pierwszej zimy odpowiednio zabezpieczyć.

 

Polecamy inne artykuły na naszym portalu:

Kuliste krzewy i drzewka

Co ciąć na wiosnę w ogrodzie?

Zimowe zabezpieczenie roślin

Iglaki do ogrodu – w różnych kolorach

Rośliny zimozielone – zalety i wady

Przędziorek – jak rozpoznać i zwalczać?

 

Źródło: miesięcznik „Działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się