Iglaki do ogrodu – w różnych kolorach

Podziel się

Kolorowe iglaki do ogrodu? Pośród wielu zalet roślin iglastych, najważniejsze jest trwałe ulistnienie, które zdobi ogrody przez cały rok i może przybierać różne barwy.

Decydując się zatem na uprawę iglaków w ogródku, będziemy mieli do wyboru nie tylko odcienie barwy zielonej, ale także całe bogactwo tonacji niebieskich, srebrzystych, żółtych i złocistych.

Wykorzystując różnorodność barw roślin iglastych, możemy zatem nadawać naszym ogródkom rozmaity charakter.

Polecamy nasze publikacje:

 

Od czego zależą barwy?

Przede wszystkim od gatunku i odmiany iglaka. Barwa srebrzysta wywoływana jest m.in. różną grubością nalotu woskowego na powierzchni ulistnienia. Żółte i złotawe odcienie mogą utrzymywać się przez cały sezon lub tylko wiosną. Warto też wiedzieć, że zabarwienie roślin posadzonych w słonecznych miejscach jest bardziej intensywne niż tych na stanowiskach zacienionych.

Iglaki do ogrodu – srebrzyste i niebieskie

Rośliny w tym kolorze są chyba najładniejsze i najbardziej niezwykłe.  Ożywiają roślinne kompozycje. Same prezentują się wyjątkowo elegancko, innym gatunkom dodają urody, ogrodom zaś luzu i przestrzeni. Iglaki o błękitnej lub stalowobłękitnej barwie, szczególnie pięknie prezentują się zimą na tle śniegu. W okresie lata ich metaliczny połysk sprawia natomiast, że wyraźnie odznaczają się na tle zieleni innych drzew, krzewów oraz bylin w kolorze purpury i bieli.

Srebrnoigielne gatunki nie są wymagające co do stanowiska, zadowolą się przeciętnie żyznym podłożem, ale koniecznie lekkim i przepuszczalnym. Na ciężkich i wilgotnych glebach mogą ulegać chorobom grzybowym, a w okresie chłodów przemarzać. Warto posadzić je w pełnym słońcu, gdyż w półcieniu mogą stracić swój nietypowy kolor. Jednym z najpopularniejszych niebieskich, a właściwie srebrzysto-niebieskich iglaków jest świerk kłujący, który ma wiele ciekawych odmian, m.in. ’Glauca Globosa’ lub ’Iseli Fastigiate’. Warto też posadzić niebieskie odmiany jałowca płożącego lub łuskowatego oraz cyprysika Lawsona.

iglaki do ogrodu odmiany srebrzyste i niebieskie
Kliknij w obrazek, żeby go powiększyć

Iglaki do ogrodu – złocistożółte

Drzewa i krzewy iglaste o żółtych igłach i łuskach są bardzo mocnym akcentem każdej kompozycji, dzięki czemu potrafią ożywić każdy ogród przez cały rok, nawet w czasie bezśnieżnych zim. Złociste odmiany iglaków najintensywniejszy odcień mają jednak wiosną, gdy rośliny wypuszczają młode przyrosty. Warto pamiętać, że iglaki o złotych igłach najlepiej wybarwiają się na słońcu, w cieniu przyjmują raczej zielonkawy kolor. Z drugiej jednak strony, nadmierne nasłonecznienie może uszkadzać ich delikatne pędy, dlatego żółto zabarwione iglaki dobrze jest sadzić w kompozycjach z wyższymi roślinami, które częściowo je osłonią. Poleca się je również zestawiać z krzewami o kolorze ulistnienia ciemnozielonym i błękitnym.

iglaki do ogrodu odmiany zlocistozolte
Kliknij w obrazek, żeby go powiększyć

Pstre

Jedną z najpiękniejszych odmian tego typu jest cyprysik nutkajski ’Variegata’ o piramidalnym pokroju, dorastający do 1,5 m. Podobną formę, przy nieco silniejszym wzroście (do 2 m) ma również jałowiec chiński ’Variegata’. Inne atrakcyjne i słabo rosnące pstre iglaki to m.in. jałowiec łuskowaty ’Floreant’, żywotnik zachodni ’Goldperle’, sosna gęstokwiatowa ’Oculus Draconis’, sosna górska ’Kokarde’. Rośliny takie najlepiej komponują się z odmianami o jednolitym, ciemnym zabarwieniu.

Iglaki do ogrodu – kolorowe przyrosty

W ostatnich latach zapanowała moda na iglaki przykuwające wzrok bogatą gamą barw, jakie na kilka tygodni przybierają ich wiosenne przyrosty.

Błękitne

Wiele spośród tzw. srebrnych świerków, tworzy wiosną atrakcyjne niebieskawe przyrosty o barwie żywszej i jaśniejszej niż stare igły. Szczególnie ciekawie wyglądają one na świerku kłującym ’Hoopsii’ lub jodle jednobarwnej.

Żółte

Dość często spotykany jest świerk biały ’Rainbow’s End’. Ta niewielka, stożkowata odmiana daje drugi przyrost letni koloru złotego. Złocisty przyrost ma również uzyskana w Polsce odmiana świerka białego ’Dendrofarma Gold’. Inną, dość już często uprawianą polską odmianą jest świerk kłujący ’Jan Byczkowski’ – jego żółte wybarwienie utrzymuje się nawet do 2 miesięcy.

Białe

Tego rodzaju odmian jest niewiele. Najbardziej znana to świerk kłujący ’Białobok’ o kremowobiałych przyrostach, pięknie kontrastujących ze starszymi srebrzystymi igłami. Na uwagę zasługuje również świerk biały ’Daisy’s White’ o pierwszym wiosennym przyroście w kolorze żółtobiałym.

Czerwone

Ten kolor zagościł na iglakach niedawno, ale już zdobył wielu wielbicieli. Najbardziej znane pod tym względem są świerki pospolite ’Rydal’ i ’Cruenta’.

 

Polecamy inne artykuły z iglakami w głównej albo drugoplanowej roli:

Jak zrobić spirale z iglaków?

Odporne krzewy i małe drzewa na tarasy

Sposoby na mszyce wiosną – jak je ograniczać i zwalczać?

Plamki na igłach świerka

Kuliste krzewy i drzewka

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „działkowiec”

Fot: Shutterstock.com

Podziel się