Odporne krzewy i małe drzewa na taras

Podziel się

Drzewa i krzewy na taras – aż trudno powstrzymać się przed ich kupieniem. Sklepy oferują często pięknie kwitnące glicynie, magnolie, różaneczniki czy róże wielkokwiatowe w pojemnikach jako gotową dekorację tarasów i balkonów. 

Gdy jednak ulegniemy pokusie zazwyczaj życie pokazuje, że takie piękności to dekoracja tylko na jeden sezon. Dlatego nasz wybór powinien być bardzo starannie przemyślany, jeśli chcemy, aby rośliny bez problemu rosły, przezimowały i cieszyły nas w następnym latach. 

Drzewa i krzewy na taras – o czym pamiętać przed wyborem roślin? 

Uprawa w pojemnikach stwarza drzewom i krzewom znacznie trudniejsze warunki wzrostu niż w gruncie. Ograniczona ilość podłoża sprawia, że znacznie więcej uwagi trzeba poświęcić nawadnianiu i nawożeniu roślin.

Światło

Dobór gatunków musi być ściśle związany z ich preferencjami w stosunku do stopnia nasłonecznienia. Wystawa wschodnia i południowa będzie odpowiednia dla drzew i krzewów o liściach nieulegających poparzeniom, lubiących miejsca bardzo ciepłe, w pełni nasłonecznione. Wystawa północna umożliwia uprawę jedynie gatunków dobrze rosnących w miejscach półcienistych i zacienionych.

Zimowanie

Kluczowe znaczenie ma wybór gatunków i odmian wytrzymałych na mróz. Polska podzielona jest na kilka stref klimatycznych. Gatunki świetnie rosnące w okolicach Szczecina, gdzie temperatura minimalna wynosi od -15 do -12°C mogą nie przeżyć zimy w okolicach Suwałk, gdzie temperatura minimalna ma wartość od -26 do -23°C. Z tego względu szukając roślin na balkony i tarasy niekiedy lepiej jest zrezygnować z bardzo atrakcyjnych odmian cyprysika Lawsona, cyprysika tępołuskowego, trzmieliny Fortune’a, hortensji ogrodowej, róż wielkokwiatowych czy ketmii. Łatwo bywają one uszkadzane przez niskie temperatury, zatem wymagają starannego zabezpieczania ich na zimę. Chyba że rozważamy możliwość potraktowania ich jako rośliny jednoroczne.

Dobre donice

Drzewa lub krzewy można uprawiać w głębokich drewnianych skrzyniach (drewno musi być zaimpregnowane) lub odpowiednio dużych mrozoodpornych donicach – glinianych, ceramicznych, wykonanych z polimerobetonu lub PP-E. Każdy pojemnik musi mieć otwory umożliwiające odpływ nadmiaru wody, co uchroni korzenie przed zagniwaniem. Wielkość pojemnika powinna być dopasowana do konkretnego gatunku lub odmiany – tempa wzrostu rośliny i jej maksymalnych rozmiarów (także systemu korzeniowego). Wygląd zewnętrzny donic i skrzyń powinien harmonizować z otoczeniem oraz podkreślać walory dekoracyjne rosnących w nich roślin.

Minidrzewka na tarasie dla stylizacji potrzebują przywiązania do podpory
Minidrzewka dla stylizacji potrzebują przywiązania do podpory

Drzewa i krzewy na taras – rośliny wieloletnie do pojemników

Do pojemników można posadzić w zasadzie każdą roślinę. Jeśli jednak ma ona rosnąć dłużej niż jeden sezon, pierwszeństwo powinny mieć gatunki o małych wymaganiach i wytrzymałe na mróz. Przy tworzeniu kompozycji należy zestawiać ze sobą gatunki o podobnych wymaganiach. Decydując się na pnącza należy zrezygnować z gatunków wymagających bardzo silnych podpór, jak np. glicynia czy kokornak. Pięknie kwitnące powojniki wielkokwiatowe będą kłopotliwe w uprawie i trudniejsze w utrzymaniu niż powojniki botaniczne.

Wiele roślin wśród polecanych poniżej znajduje się w naszym sklepie. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą – wystarczy kliknąć w nazwy zaznaczone na zielono.

Krzewy polecane na tarasy:

 • stożkowate i kuliste odmiany żywotnika zachodniego, jałowce, zarówno o pokroju kolumnowym jak i o pędach płożących,
 • wszystkie odmiany kosodrzewiny,
 • wiele karłowych odmian jodeł i świerków,
 • odmiany berberysu Thunberga (o liściach żółtych do miejsc półcienistych),
 • odmiany tawuły japońskiej,
 • niektóre odmiany pięciornika krzewiastego i forsycji (także szczepione na pniu),
 • karłowe jaśminowce i krzewuszki,
 • dereń świdwa ‘Compressa’,
 • róże okrywowe,
 • szczepione odmiany karagany syberyjskiej: ‘Lorbergii’, ‘Walker’, Pendula’, 
 • rokitnik pospolity ‘Hikul’,
 • lilak Meyera ‘Palibin’,
 • kalina wonna ‘Nanum’, 
 • bez czarny ‘Pygmy’.

Drzewa polecane na tarasy:

 • brzoza brodawkowata ‘Youngii’,
 • brzoza pożyteczna ‘Long Trunk’,
 • brzoza ‘Trost’s Dwarf’,
 • jabłoń japońska ‘Tina’,
 • klon polny ‘Carnival’,
 • robinia biała TWISTY BABY ‘Lace Lady’,
 • miłorząb dwuklapowy ‘Mariken’.
drzewa i krzewy na taras - karłowe odmiany gatunków iglastych
Karłowe odmiany gatunków iglastych mogą być szczepione na podkładkach o różnych wysokościach

Pnącza polecane na tarasy: 

 • winobluszcz pięciolistkowy i zaroślowy,
 • powojniki botaniczne oraz bylinowe, np. ‘Arabella’, ‘Alionushka’.

Pielęgnacja krzewów i małych drzew na tarasach

 1. Dla zabezpieczenia systemu korzeniowego przed zagniwaniem niezbędny jest drenaż (np. z keramzytu) na dnie donicy lub skrzyni. Warstwa powinna mieć od 3 do 5 cm grubości.
 2. Istotne jest regularne podlewanie (w zależności od pogody, w upały nawet codziennie) i nawożenie (najczęściej zaleca się nawozy wolno działające, raz lub dwa razy w sezonie, np. wiosną i latem).
 3. Niekiedy dodatkowym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie. Krzewy liściaste tniemy po kwitnieniu, a iglaki w czerwcu.
 4. Zimą korzenie narażone są na przemarznięcie. Można je corocznie osłaniać od zewnątrz styropianem lub folią bąbelkową albo przed nasypaniem podłoża ocieplić od środka (styropian zabezpiecza się wówczas folią). Producenci pojemników z PP-E zapewniają, że materiał ten ma bardzo dobre właściwości izolujące, dzięki czemu dodatkowe ocieplanie nie jest konieczne. Rośliny wymagają dodatkowego zabezpieczenia części nadziemnej. Można w tym celu użyć zwykłej włókniny lub dekoracyjnych osłon wykonanych z włókniny lub juty. Na rynku dostępne są ponadto maty z kokosa, juty, filcu lub słomy do owijania donic oraz krążki z włókna kokosowego, które można użyć jako podkładki pod donice lub osłony powierzchni podłoża wokół rośliny.

 

W temacie tarasów i balkonów jeszcze więcej:

Z domu na taras – pelargonie, datury, oleandry, fuksje

Pachnące rośliny na balkon i taras

Uprawa owoców na balkonie

Jakie kwiaty na balkon? Jakie inne rośliny na balkon? (wideo – fragment webinaru)

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot.: SHUTTERSTOCK.COM/ L. GLASNER; CH. WHITE

Podziel się