Uprawa owoców na balkonie

Podziel się

Coraz modniejsza staje się uprawa owoców na balkonach i tarasach. Wystarczy dobrze dobrana odmiana, odpowiedni pojemnik i szczypta wiedzy, co i jak zrobić… 

Niektóre z wymienionych roślin oferujemy w naszym sklepie. Kliknięcie w zieloną nazwę spowoduje przeniesienie na odpowiednią podstronę.

Z roślin sadowniczych najczęściej sadzi się truskawki. Najcenniejsze w takiej uprawie są odmiany powtarzające (SelvaFlorin, San Andreas), dające owoce w czerwcu i sierpniu. Z powodzeniem można także posadzić poziomki, a także szczepione porzeczki (Rovada, Bona) i agrestW słonecznym i zacisznym miejscu, możemy cieszyć się pięknymi i zdrowymi owocami borówki amerykańskiej (npBluegold typu Compact). Na balkonie i tarasie można uprawiać również maliny. 

W punktach szkółkarskich można kupić nawet miniaturowe drzewka owocowe. Najczęściej są to kolumnowe jabłonie (odmiany: Walz, Polka, Bolero). Są one idealne do uprawy na tarasie i balkonie, ponieważ tworzą tylko krótkopędy, czyli pędy do długości 20 cm, na których wyrastają owoce. Drzewka takie powinny być szczepione na superkarłowych podkładkach M 27 i P 22 lub karłowej M 9Nie zapominajmy również o gatunkach egzotycznych. Przez parę miesięcy (od połowy maja do września) możemy mieć na balkonie i tarasie źródło świeżych fig lub pachnących cytrusów (cytryna, kumkwat, kalamondyna).

Najlepsze do uprawy na balkonie są truskawki
Najlepsze do uprawy na balkonie są truskawki

Owoce na balkonie – podłoże i pojemniki

  • Pojemniki powinny być dostosowane do rozmiarów systemu korzeniowego rośliny. Dla jabłoni najmniejsze pojemniki na początku uprawy powinny mieć minimum 25 cm średnicy i 20 cm wysokości. Każdego roku wiosną rośliny przesadzamy do pojemników większych o jeden rozmiar. Małe rośliny uprawiamy w pojemnikach 5 l, a większe  1015 l. 
  • Podłoże powinno być bardzo żyzne (substrat torfowy i ziemia kompostowa 2:1 lub ziemia + perlit + kora – 1:1:1, a dla borówki – kwaśne – torf kwaśny z ziemią kompostową). Dla cytrusów stosujemy mieszankę ziemi kompostowej, piasku i odkwaszonego torfu w stosunku 2:1:1.

Pojemnikowe dobre rady

  • Pojemniki muszą mieć w dnie otwory odpływowe  
  • Niezbędny jest dobry drenaż na dnie doniczki (np. keramzytu).  
  • Donice powinny być w jasnym kolorze, w ciemnym będą się nagrzewały, co może doprowadzić do uszkodzenia korzeni truskawek.
Można tez uprawiać drzewka owocowe (jabłonie, grusze) na superkarłowych podkładkach
Można tez uprawiać drzewka owocowe (jabłonie, grusze) na superkarłowych podkładkach

Pielęgnacja owoców na balkonie

Polega na regularnym nawadnianiu i nawożeniu. Dawki wody powinny być częste i małe, dostosowane do wielkości pojemników. Podlewamy wieczorem.  Rośliny powinny być zasilane przynajmniej raz w roku nawozem wieloskładnikowym, o spowolnionym działaniu. Największe zapotrzebowanie na składniki pokarmowe jest w okresie intensywnego wzrostu, czyli od połowy V do końca VI. Ostatnie nawożenie należy wykonać w połowie lipca. Warto wykonywać również coroczne cięcie (na przedwiośniu), a czasami nawet przerzedzanie zawiązków (w przypadku zbyt obfitego zawiązania).

 

Więcej pięknych aromatów na balkonie? Zapraszamy do lektury artykułu: „Pachnące rośliny na balkon i taras”.

Artykuł „Elegancka czerń roślin w ogrodzie” to także sugestia wprowadzenia na balkon ciemnych barw wśród roślin.

Inni czytali także:

Jakie kwiaty na balkon? Jakie inne rośliny na balkon?

Dobór roślin na balkon

Odporne krzewy i małe drzewa na taras

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

FOT.: SHUTTERSTOCK.COM

Podziel się