Rośliny z domu na taras – pelargonie, datury, oleandry, fuksje

Podziel się

Jak przenieść rośliny z domu na taras? Co zrobić, aby pelargonie, datury, oleandry i fuksje przetrwały przeniesienie po zimie z domu na taras?

Kiedy można je tam wystawić i jak je poprzycinać? Kiedy zacząć je nawozić?                                

Pelargonie, datury, fuksje i oleandry często po zimie nie wyglądają najlepiej. Aby można cieszyć się nimi latem, warto podjąć odpowiednie działania. Młode rośliny warto przesadzić do większych donic ze świeżym podłożem. Przy bardzo dużych okazach możemy wymienić tylko górną warstwę ziemi. W przypadku datur warto co roku przesadzić je do świeżej ziemi, ponieważ lubią one obfite nawożenie i z czasem może nastąpić zasolenie gleby. 

Sprawdź dostępne rośliny w naszym sklepie! Znajdziesz tam. m.in. nasiona pelargonii rabatowej

  1. Rośliny z domu na taras – pelargonia

Cięcie pelargonii: Młode, silne przyrosty przycinamy o połowę, zaś cienkie i drobne pędy wycinamy całkowicie. 

Nawożenie pelargonii: Pod koniec kwietnia lub na początku maja zaczynamy stosować co dwa tygodnie nawóz do kwitnących roślin balkonowych lub specjalistyczny do pelargonii. W miarę pojawiania się nowych liści i pąków kwiatowych zwiększamy częstotliwość nawożenia.  

Pelargonie - rośliny z domu na taras
Pelargonia
  1. Datura

Cięcie: Po zimie zaczyna wypuszczać młode przyrosty, które są wyciągnięteWarto poczekać, aż pojawią się młode liście (ok. 56 sztuk) i wtedy skrócić pędy o połowę. 

Nawożenie: Zaczynamy nawożenie dopiero, gdy datura ma młode pędy z ładnymi liśćmi. Przy pierwszym dokarmianiu stosujemy nawóz z dużą ilością azotu (np. azofoska), natomiast później nawóz do roślin kwitnących lub specjalistycznym do datur. Za duża dawka azotu powoduje słabe kwitnienie. 

Datura
Datura

Datura (brugmansja) – uprawa i pielęgnacja

  1. Rośliny z domu na taras – fuksja

Cięcie: Młode pędy są zawsze bardzo wyciągnięte, dlatego u fuksji skraca się je dwukrotnie o połowę, aby roślinie nadać ładny kształt. Nie obawiajmy się cięcia pędów, ponieważ to pozwoli roślinie wypuszczać nowe liście i pąki kwiatowe, które tworzą się na nowych przyrostach. 

Nawożenie: Pod koniec kwietnia lub na początku maja zaczynamy nawożenie nawozami do roślin kwitnącychco dwa tygodnie. 

Fuksja - rośliny z domu na taras
Fuksja

Fuksje – odmiany i pielęgnacja

  1. Oleander 

Cięcie: U młodych okazów nie ma potrzeby cięcia pędów, natomiast u dużych, starszych roślin warto je trochę skrócić (o 1/3)aby wyrosły nowe młode pędy z pąkami kwiatowymi. Jeżeli po zimie pędy są ogołocone z liści i mocno wyciągnięte, należy je skrócić do połowy i nadać roślinie ładny kształt. 

Nawożenie: połowie kwietnia lub na początku maja zaczynamy nawożenie nawozami specjalistycznymi do oleandrów, raz w tygodniu. 

 

Ważne hartowanie

Na początku maja (przy sprzyjającej pogodzie) rośliny zaczynamy hartować czyli wynosimy je na taras, a na noc zabieramy do pomieszczenia.

Kiedy wystawiamy?

Pelargonie, datury, fuksje i oleandry są bardzo wrażliwe na nocne chłody i mogą zgubić liście oraz pąki kwiatowe – lepiej więc wystawić je docelowo na taras w drugiej połowie maja, gdy zrobi się już bardzo ciepło i minie groźba przymrozków (zwłaszcza na północnym wschodzie Polski).

 

Więcej o tarasach w naszych artykułach:

Pachnące rośliny na balkon i taras

Odporne krzewy i małe drzewa na taras

 

Inni czytali również:

Datura (brugmansja) – uprawa i pielęgnacja

Fuksje – odmiany i pielęgnacja

Kalendarz ogrodnika – maj w ogrodzie

Wiosenne rabaty kwiatowe – wybór roślin

 

 

 

Źródło: miesięcznik “Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się