Datura (brugmansja) – uprawa i pielęgnacja

Podziel się

Datura, czyli tak naprawdę brugmansja – z pewnością zasługuje na swoją popularność.

Zachwyca dostojnym wyglądem, ogromnymi kwiatami w pięknych kolorach, a do tego jeszcze cudownym zapachem. Ma też swoje wymagania.

Sprawdź ofertę naszych roślin ozdobnych – doskonała jakość, konkurencyjne ceny.

 

Brugmansja (Brugmansia ×candida), potocznie zwana daturą, jest mieszańcem gatunków, pochodzących z Ameryki Południowej. Z prawdziwą daturą jest jedynie spokrewniona, ale zwyczajowa nazwa pozostała. Tworzy duże, okazałe formy, o wysokości nawet 3 m.

Datura – superkwiaty

Prawdziwą ozdobą tych roślin są lejkowate kwiaty, przypominające trąbki, o długości nawet ponad 30 cm, stąd też wzięła się inna potoczna nazwa – „trąby anielskie”. Kwiaty rozwijają się stopniowo od czerwca aż do jesieni. Podczas sezonu może być ich na roślinie nawet kilkadziesiąt. Bardzo przyjemnie pachną, szczególnie wieczorem i nocą. Mogą być białe (np. ’Cypress Gardens’), łososiowe (np. ’Apricot Moonflower’), czerwone (np. ’Red Dancer’), żółte (np. ’Charles Grimaldi’) lub jasnoróżowe (np. ’Cherub’, ’Angels Exotic’, ’Frosty Pink’). Kwiaty są najczęściej pojedyncze. Ale są też odmiany pełne, jak np. żółta ’Angels Surprise’, brzoskwiniowa ’Angels Flight’, żółtopomarańczowa ’Miss October’, biała ’Angels Fantasy’. Może być tak, że u młodych roślin o pełnych kwiatach, w pierwszym roku kwitnienia pojawią się jedynie kwiaty pojedyncze. Nie oznacza to, że coś jest nie tak, a właściwe, pełne kwiaty pojawią się w kolejnym roku.

Brugmansja – nie tylko trąby

W sprzedaży dostępne są także odmiany o barwnych liściach, zwykle z białymi przebarwieniami lub obwódkami, np. ’Maya’, ’Sunset’, ’Variegata’.

Datura – stanowisko

Trąby anielskie to, obok fuksji, jedne z najpopularniejszych roślin tarasowych. Uprawiamy je w pojemnikach, które ustawiamy w miejscach słonecznych i osłoniętych od wiatru. Dobierając pojemnik ważne jest, aby jego styl i kolor harmonizowały z kompozycją i otoczeniem. Zestawiając ze sobą rośliny i pojemniki, musimy też zastanowić się, co w tym układzie będzie spełniało rolę dominującą. W przypadku trąb anielskich postawmy zdecydowanie na kwiaty.

Pojemniki

W każdym pojemniku, niezależnie od tego, z jakiego materiału jest wykonany, rośliny mogą rosnąć dobrze. Bardzo ważne jest zrobienie otworów odpływowych w dnie. Istotny jest także drenaż. Bardzo praktyczne są pojemniki na nóżkach, wtedy wyciekająca woda szybciej wyparowuje. Jeśli chcemy przestawić bardzo ciężką donicę, przydatne okazują się blaty z kółkami.

Cięcie

Trąby anielskie formujemy zwykle na kształt drzewka. Często kupujemy już rośliny uformowane. W przypadku młodszych okazów – pozwólmy im dobrze się rozrosnąć, a potem przytnijmy wierzchołek. Dzięki temu intensywniej rozwiną się pędy boczne, tworzące koronę. Im bardziej rozbudowana korona, tym więcej pąków kwiatowych i obfitsze kwitnienie. Żeby zachować drzewkowaty pokrój, trzeba usuwać młode pędy, pojawiające się przy pniu.

Rozmnażanie

Datury rozmnażamy za pomocą sadzonek wierzchołkowych z kilkoma liśćmi. Ukorzeniamy je pojedynczo w doniczkach, najlepiej w drugiej połowie lata lub w lutym-kwietniu. Dobrze jest końcówki sadzonek potraktować preparatem ukorzeniającym. Możliwe jest także rozmnażanie z nasion, wysiewanych na przełomie stycznia i lutego.

Datura – pielęgnacja

Datury tworzą dużą masę liści i kwiatów, zatem mają też spore wymagania. Potrzebują podłoża żyznego, próchnicznego i bogatego w składniki pokarmowe. Systematyczne nawożenie i podlewanie mają ogromny wpływ na kondycję roślin i zawiązywanie pąków kwiatowych. Można zastosować nawozy o przedłużonym okresie działania albo tez sypkie lub płynne nawozy wieloskładnikowe, przeznaczone dla roślin kwitnących. Brugmansje lubią upały, ale zwłaszcza wtedy musimy pamiętać o obfitym podlewaniu, nawet dwa razy dziennie. Przesuszone rośliny mogą zacząć gubić pąki kwiatowe. Problemy w uprawie mogą stwarzać też szkodniki, głównie mszyce, przędziorki i wciornastki. Trzeba bacznie obserwować rośliny, a zaniepokoić nas powinny (oprócz kolonii mszyc) pojawiające się delikatne pajęczynki lub przebarwienia na liściach. Wtedy trzeba zastosować opryski.

Na zimę

Datura (Brugmansja) jest wrażliwa na niskie temperatury, zatem przed pierwszymi przymrozkami przenosimy je do chłodnych pomieszczeń, gdzie mogą zimować w temperaturze ok. 6°C. Jeśli pomieszczenie jest jasne, temperatura może wynosić ok. 10°C. Brugmansja stopniowo zrzuca liście i w niższych temperaturach zimuje w stanie bezlistnym. Należy pamiętać, aby w okresie spoczynku nie zasuszyć całkowicie bryły korzeniowej, pamiętając o delikatnym podlewaniu. Pędy przycinamy nawet do 1/3. W marcu rośliny przenosimy do cieplejszego pomieszczenia, zaś w maju, po przymrozkach, można je wystawić na zewnątrz.

To ważne

Brugmansje należą do rodziny psiankowatych i jak wiele roślin z tej rodziny, mają właściwości trujące (szczególnie liście i nasiona).

 

Inni czytali także:

Wiosenne rabaty kwiatowe – wybór roślin

Rośliny z domu na taras – pelargonie, datury, oleandry, fuksje

Groźne gatunki roślin obcego pochodzenia

Kwiaty cebulowe (wideo)

Róże rabatowe – wybór i pielęgnacja

Czy warto kupować zioła latem?

 

 

Źródło: miesięcznik „Działkowiec”

Fot.: Shutterstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x