Wiosenne rabaty kwiatowe – wybór roślin
Kwietniowe dni są już długie i pełne słońca, zaś powietrze niesie ze sobą wiele świeżych zapachów.
Czas, by rabaty kwiatowe zaczęły cieszyć oczy żywymi kolorami.
Co na wiosenne rabaty kwiatowe?
Symbolem rozpoczynającej się wiosny wśród bylin jest sasanka zwyczajna (Pulsatilla vulgaris). Jej kwitnienie rozpoczyna się już w marcu, a rośliny wyglądają niezwykle uroczo i wiosennej rabacie nadają delikatność, dzięki pierzastym liściom, owłosionym pędom i płatkom. Wyjątkowej urody dzwonkowate kwiaty, wzniesione w dni słoneczne i zwieszające się podczas wilgotnej pogody, mają zwykle kolor fioletowy lub biały, rzadziej czerwony bądź różowy.
Sasanka preferuje stanowiska słoneczne, podobnie jak omieg wschodni (Doronicum orientale). Od kwietnia do maja na słabo ulistnionych pędach tej rośliny wyrastających nad piętrem liści, pojawiają się koszyczki w odcieniach żółtego koloru. Kwitnące pędy można ścinać do wazonu. Trwałość zachowują do tygodnia.
Równie trwałe są pędy serduszek okazałych (Dicentra spectabilis). Rośliny dorastają do około 100 cm i mają krzaczasty pokrój. Tworzą długie, przewieszające pędy, na których w maju pojawiają się kwiaty o wyjątkowym kształcie. Serduszkowate kwiaty są różowobiałe, czerwonobiałe lub całe białe. Rośliny nie mają dużych wymagań co do podłoża. Rabaty kwiatowe z nimi mogą być lekko ocienione, bo serduszka zdecydowanie lepiej się na nich czują.
Słoneczne stanowisko nie służy także bergenii sercowatej (Bergenia cordifolia), gdyż prowadzi do poparzeń błyszczących i sztywnych liści, które są bardzo trwałe po ścięciu. Pomiędzy liśćmi, na długich, nieulistnionych pędach w kwietniu i maju wyrastają kwiatostany z różowymi kwiatami.
W miejscach zacienionych najlepiej rozwija się ułudka wiosenna (Omphalodes verna) kwitnąca od marca do maja. Roślina jest podobna do niezapominajki, ale jej kwiaty mają intensywniejszy, niebieski kolor. Rozrasta się silnie, tworząc zwarte kobierce pod drzewami, gdzie inne rośliny sobie nie radzą. Wymaga jednak gleby wilgotnej.
Dwuletnie
Trudno wyobrazić sobie wiosnę bez roślin dwuletnich. Towarzyszą nam niemal wszędzie: w ogrodach, w pojemnikach ustawianych na balkonach i parapetach okiennych, na kwietnikach. Ich niezaprzeczalną zaletą jest długi okres kwitnienia i jego obfitość w różnych warunkach i pogodzie.
Wśród gatunków dwuletnich króluje bratek, czyli fiołek ogrodowy (Viola ×wittrockiana). Jego odmian jest niezliczenie wiele, różnią się wysokością roślin, wielkością kwiatów i ich barwą oraz odpornością na mączniaka. Odmiany o dużych kwiatach są najchętniej nabywane, ale coraz częściej spotykane są bratki o pędach przewieszających się, idealne na balkony. Bratek jest odporny na trudne warunki uprawy i kwitnie od marca przez całe lato. Wiosenne rabaty kwiatowe nie mogą obejść się bez niego.
Sprawdź ofertę bratków w naszym sklepie
Równie długo kwitnie kolejna bardzo lubiana roślina – stokrotka pospolita (Bellis perennis). Odporna jest na deszcz i zacienione stanowisko, dzięki czemu chętnie sadzona do balkonowych skrzynek, pod krzewami lub w towarzystwie wyższych roślin. Odmiany stokrotki różnią się barwą koszyczków, które są różowe, białe, czerwone lub dwubarwne, a także stopniem ich wypełnienia.
Mieszanka stokrotka pospolita wielkokwiatowa
Na zacienionych stanowiskach ogrodu i balkonach poradzi sobie niezapominajka leśna (Myosotis sylvatica). Jej niebieskimi, różowymi lub białymi drobnymi kwiatami z żółtym oczkiem będziemy cieszyć się przez maj i czerwiec.
Pięknego zapachu nie zabraknie nam, jeśli do balkonowych pojemników lub na rabatach posadzimy lak pospolity (Erysimum cheirii). Kwiaty niezwykłej urody pojawiają się od kwietnia do czerwca. Oprócz popularnych odmian o złotożółtych i brązowych kolorach płatków, spotyka się również różowe, pomarańczowe, czerwone, fioletowe czy purpurowe.
Inni czytali / oglądali także:
Czas sadzenia letnich roślin cebulowych
Datura (brugmansja) – uprawa i pielęgnacja
Margerytki – bezproblemowa uprawa
Pachnące rośliny na balkon i taras
Jakie kwiaty na balkon? Jakie inne rośliny na balkon?
Kalendarz ogrodnika – maj w ogrodzie
Źródło: miesięcznik „Działkowiec”
Fot. Shutterstock.com