Czas sadzenia letnich roślin cebulowych

Podziel się

Przełom kwietnia i maja to czas na sadzenie letnich roślin cebulowych, które zakwitną latem. 

Zapraszamy do naszego sklepu na ogrodnicze zakupy! Sprawdź ofertę przepięknych roślin. 

 

Jak przygotować glebę pod sadzenie letnich roślin cebulowych? 

Ważne jest jej przekopanie i spulchnienie. Glebę zbyt zwięzłą można rozluźnić przez dodanie piasku lub rozdrobnionej kory, zbyt lekką wzbogacić dobrze rozłożonym kompostem 

Mineralny nawóz wieloskładnikowy (ok. 3060 g/m2) mieszamy z podłożem przed sadzeniem roślinRośliny cebulowe i bulwiaste poradzą sobie także bez nawożenia przed sadzeniem, jeśli dą dokarmiane podczas wegetacji. Należy jednak pamiętać, że są one wrażliwe na nadmierne zasolenie i na nawozy chlorkowe.

Przeciętnie łączna dawka nawozu w czasie wegetacji nie powinna przekraczać 100 g/m2 powierzchni i zawsze powinna być podzielona na 23 dawki. Planując nasadzenia roślin cebulowych warto pamiętać o zmianowaniu, czyli nie należy sadzić cebul lub bulw tych samych gatunków na tym samym miejscu. Prowadzi to do „zmęczenia gleby i nagromadzenia patogenów specyficznych dla danego gatunku rośliny. 

Sadzenie letnich roślin cebulowych – dalia (Dahlia) 

Dalie wymagają stanowisk słonecznych. Ich karpy sadzi się na początku lub w połowie maja, lekko przykrywając 35-centymetrową warstwą gleby, tak aby pąki znajdowały się tuż pod jej powierzchnią, a zeszłoroczne pędy wystawały. Karpy odmian wysokich sadzi się nieco głębiej – 710 cm, aby pędy się nie wyłamywały. Rozstawa zależy od siły wzrostu odmiany: karłowe sadzi się co 20–25 cm, silnie rosnące co 50–60 cm. 

Lilia (Lilium) 

Stanowisko dla większości lilii powinno być słoneczne lub tylko lekko ocienione. Cebule sadzi się na głębokość 10–15 cm. Większość lilii rośnie dobrze w glebie lekko kwaśnej (pH 5,5–6,5), ale dla lilii białej (Lilium candidum) i wielu mieszańców azjatyckich odpowiedniejszy jest odczyn nieco wyższy (pH 6,5–7,0). Gleba powinna być lekka, przepuszczalna i próchniczna.  

Lilia - sadzenie letnich roślin cebulowych

Mieczyk (Gladiolus) 

Wybieramy im miejsca słoneczne, zaciszne i osłonięte od wiatrów. Bulwy sadzi się od połowy kwietnia do połowy maja, na głębokość 610 cm. Małe bulwki przybyszowe traktuje się jak nasiona i wysiewa w płytkie rowki. 

Sadzenie letnich roślin cebulowych – paciorecznik (Canna) 

Pacioreczniki lubią miejsca słoneczne i osłonięte od wiatru; w ocienionych rosną silniej, ale mają mniej sztywne liście i pędy oraz kwitną mniej obficie. Rośliny sadzi się po 15 maja, w odstępach co 40–60 cm, zależnie od siły wzrostu odmiany. Paciorecznik można uprawiać w pojemnikach. Rośliny w skrzynkach lub donicach trzeba solidnie podlewać i nawozić. 

 

Przymrozki - sadzenie letnich cebulowych - porady
Kliknij w obrazek, żeby powiększyć

 

Inni czytali również:

Sadzenie roślin cebulowych jesienią (a niekiedy późnym latem)

Wiosenne rabaty kwiatowe – wybór roślin

Róże rabatowe – wybór i pielęgnacja

Letnie uczulenia – jak je powstrzymać?

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się