Małe alpinarium w ogrodzie

Podziel się

Alpinarium to naturalistyczny ogród skalny, w ciekawy sposób eksponujący kolekcję roślinności wysokogórskiej.

Nic nie stoi na przeszkodzie, by mieć także niewielkie alpinarium we własnym ogrodzie.

Wierne odtworzenie warunków panujących w reglu górnym Tatr na działce zlokalizowanej np. w centralnej Polsce nie jest oczywiście możliwe, jednak roślinność skalna cechuje się dużą odpornością, więc zaakceptuje także łagodniejszy klimat. Wśród skalniakowych rarytasów mogą być byliny, trawy ozdobne, sukulenty, jednoroczne, krzewinki, karłowate krzewy i pnącza.

Jak zrobić alpinarium w ogrodzie?

Sprawdź poradniki w naszym sklepie m.in.:

 

Alpinarium w ogrodzie – ważne warunki

Nasłonecznienie

W wyższych partiach gór mieszają się przestrzenie o pełnym nasłonecznieniu i pogrążone w nieustannym cieniu – będą one porośnięte innym zestawem gatunków. Jeśli zależy nam na posiadaniu roślin obficiej kwitnących lub gruboszowatych, powinniśmy wybierać stanowiska słoneczne lub półcieniste. Do cienia nadawać się będą m.in. paprocie i gatunki ozdobne z liści.

Gleba

Drugim czynnikiem wpływającym na wygląd alpinarium jest gleba i materiał skalny: spora część roślin górskich preferuje podłoże zasadowe z udziałem wapienia t.j. erynus alpejski, pięciornik (pięciornik nepalski dostępny w ofercie naszego sklepu) czy gęsiówka, inne będą wolały skały granitowe i kwaśy odczyn (rozchodnik alpejski, pierwiosnek wytrwały, dzwonek brodaty). Dlatego bardzo istotne jest konsekwentne przygotowanie właściwego zestawu gleby i kamieni. Mieszanka glebowa powinna mieć luźną strukturę z domieszką piasku lub drobnego żwiru.

Kamienie

W ramach ogrodu skalnego dwoma równorzędnymi graczami są przyroda ożywiona (rośliny) i nieożywiona (skały). Układ kamieni sam z siebie musi być estetyczny, ponieważ z założenia pozostaje on wyeksponowany. Najczęściej stosowanym materiałem są granity, porfiry i bazalty, które poza ciekawą kolorystyką mają także wysoką trwałość. Pod ich wpływem gleba będzie się lekko zakwaszać. Miększe i bardziej kruche będą piaskowce, wapienie i dolomity, a także łupki (odczyny zasadowe).

Rośliny

Dla zachowania naturalistycznego charakteru warto korzystać przede wszystkim z gatunków rodzimych lub zadomowionych.

Na stanowiskach słonecznych posadzić można np. czosnek skalny, rogownice, kostrzewy, aster alpejski, smagliczkę skalną, dzwonek karpacki (dostępny na dzialkowiecsklep.pl), łyszczec rozesłany, skalnicę gronkową czy szarotkę górską.

W półcieniu i cieniu sprawdzą się paprocie, barwinek, dąbrówka rozłogowa, przywrotnik, kopytnik, skalnice, przylaszczki pospolite, bodziszki, żurawki i rododendrony.

Ogrody skalne – jak osiągnąć unikalne wrażenie

Jak zrobić alpinarium? Budowa

  1. Kształtowanie pagórka

Trzon pagórka powinien stanowić luźny materiał z wykopu ścieżki i tłuczeń lub ew. odpady pobudowlane (np. betonowy rumosz z demontażu starej ścieżki itp.). Na bazę należy rozłożyć warstwę (min. ok. 20 cm) przygotowanej mieszanki glebowej, odpowiedniej do wybranego typu kamieni i ukształtować łagodne spadki.

  1. Układanie kamieni

Kamienie należy układać od podstawy pagórka do jego szczytu – od największych do najmniejszych, tak aby cała konstrukcja była stabilna. Głazy układa się poziomo (najszerszą płaszczyzną do dołu), zagłębiając je w 2/3 w przygotowany grunt.

  1. Sadzenie

Następnie sadzi się rośliny, pamiętając o zapewnieniu przestrzeni na rozrost – gęstość musi uwzględniać fakt, iż część kamieni powinna być stale widoczna. Po posadzeniu konieczne jest podlanie roślin. Grunt pod skalniakami warto wyściółkować warstwą kruszywa.

 

Oto inspirujące pomysły na alpinarium w ogrodzie…

 

Inni czytali również:

Wiosenne kwiaty na skalniak i kobierzec

Rośliny na skalniak

Kamień w ogrodzie – jak go postarzyć?

Rodzaje murków kwietnych w ogrodzie

Dobór roślin na balkon

Własnoręczne zabawki dla dzieci

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x