Własnoręczne zabawki dla dzieci

Dzieci są niezmiernie kreatywne. Ich wyobraźnia jest o miliony razy barwniejsza od wyobraźni dorosłych. Dlatego warto sobie przypomnieć, jak cudownie jest być dzieckiem i razem z dziećmi pobawić się w tworzenie. 

 

Do zrobienia fantastycznej zabawki nie potrzeba wiele, można powiedzieć, że można ją zrobić z niczego. Czyli z czego? Wystarczy rozejrzeć się wokół siebie, zajrzeć do szuflady, w której gromadzimy różne „przydasie”, na stół, strych, do kuchni, garażu, pojemnika na odpady recyklingowe. Dobrze jest też spojrzeć pod nogi w czasie spaceru po parku lub lesie. Tam też znajdziemy bezcenne skarby do własnoręcznych zabawek.  

W pojemniku recyklingowym  

Opakowania

Pojemnik recyklingowy to prawdziwa skarbnica z błyszczącymi foliami, folią bąbelkową, papierami o różnej teksturze, butelkami, buteleczkami, pudełkami, zakrętkami, z których możemy wyczarować zabawkowe pojazdy, budynki, rakiety, a także i łódeczki żaglami 

Własnoręczne zabawki - Samochód z plastikowej butelki
Samochód z plastikowej butelki

Folia 

Z folii malarskiej uzyskanymi wodny ślizg. Wystarczy rozłożyć taką folię na trawie i polać ją wodą – zabawa gwarantowana. Po zwinięciu w kulkę folii bąbelkowej i gąbki, uzyskamy stempelki, którymi możemy malować na płótnie lub papierze

Zakrętki

Z małych i dużych zakrętek stworzyć można ruchome ludziki. Wystarczy zrobić w nich dziurkę, nawlec na drucik i transformersy gotowe.  

Własnoręczne zabawki - Z zakrętek po butelkach stworzyć można różnego rodzaju postacie
Z zakrętek po butelkach stworzyć można różnego rodzaju postacie

W garażu  

Opony 

Niepotrzebne, zużyte opony, zawieszone na mocnej linie (i mocnej gałęzi), staną się najprostszą huśtawką. Ułożone pojedynczo, rzędem lub na większej powierzchni na ziemi – czymś w rodzaju trampoliny, do przeskakiwania z opony na oponę. Duże opony wkopane pionowo w ziemię są świetnym łukiem lub tunelem, w którym dzieci mogą się czołgać. Natomiast z połówek opon możemy stworzyć bujawki, dodając deskę. 

Kartony, pudełka

Z papierowych pudeł stworzyć można nieomal wszystko. Wystarczy tylko odpowiednio je pokolorować, przyciąć i już mamy gotowy statek, rakietę, czy też domek.  

Własnoręczne zabawki - Papierowe kartony i pudła mogą stać się wszystkim, nawet statkiem pirackim
Papierowe kartony i pudła mogą stać się wszystkim, nawet statkiem pirackim

Ze spaceru 

Z lasu, parku, polnej drogi, plaży możemy przynieść fantastyczne elementy składowe zabawek: patyki o interesujących kształtach, patyczki, kawałki kory, szyszki, żołędzie, kamienie. Co więcej, świetne zabawki możemy zrobić i bawić się nimi już na miejscu, na świeżym powietrzu.  

Kamienie 

Spłaszczone kamienie, o regularnych kształtach, możemy użyć jako „płótna” i namalować na nich obraz: widoczek, zwierzątko, mandalę.  

Dwa zestawy kamieni jednakowej wielkości, ale o odmiennym kolorze, mogą być pionkami do gry w warcaby lub w kółko i krzyżyk.  

Mając kilka kamieni różnej wielkości, możemy układać różne kształty, np. krajobrazy, zwierzęta albo… stopy.  

Nieregularne kamienie również rozwijają naszą wyobraźnię. Możemy użyć ich np. w teatrze cieni, interpretując powstające kształty.  

Liście i kwiaty

Możemy je pokryć farbą i odciskać ich kształty na kartce. Dzieła sztuki mogą powstawać na ziemi i piasku, rysowane zwyczajnym patykiem. 

Siano 

Postacie ze słomy. Z wiązki słomy lub garstki siana formujemy postać ludzika lub zwierzęcia. Dla zachowania kształtu obwiązujemy ją sznurkiem w pasie, na przegubach i w miejscu szyi. Atrakcyjnie w ogrodzie będą prezentowały „brane” bele siana. Można z nich stworzyć postacie lub zwierzęta.  

Własnoręczne zabawki - Ludzik z siana
Ludzik z siana

Orzechy włoskie

Jeśli dosyć ostrożnie je rozłupiemy, uzyskamy łódeczki – dodając wykałaczkę lub patyczek, jako maszt i skrawek papieru albo liść, jako żagiel.  

Drewno

Z drewnianych plastrów – krążków możemy stworzyć łódeczki. Należy przeciąć je na pół, dodać patyczek do szaszłyków i nawlec na niego duży liść. Natomiast z deski i sznura lub liny wyczarujemy szybką huśtawkę. Znalezione w lesie kije, staną się szkieletem konstrukcji domowego lub ogrodowego wigwamu. Wystarczy złączyć je sznurem u szczytu, rozstawić i przykryć płótnem. 

Własnoręczne zabawki - Z kilku desek wyczarować można minikuchenkę
Z kilku desek wyczarować można minikuchenkę

W kuchni i na stole  

Warzywa

Marchewka, kalarepka… chętnie przeistaczają się w aktorów w teatrze kukiełkowym. Wystarczy nadziać cały, nieobrany burak, marchewkę, pietruszkę, jabłko, cytrynę na cienkie patyczki (np. do szaszłyków) i mamy gotowe kukiełki. Z połówek różnych warzywm.in kapusty pekińskiej można zrobić kolorowe stemple. 

Instrumenty muzyczne 

  • Grzechotki powstaną z butelek plastikowych, puszek po kawie lub herbacie, wypełnionych ziarenkami zbóż, ryżem, piaskiem, drobnymi kamyczkami. Im wsypane ziarenka są drobniejsze, tym grzechotka wydaje delikatniejszy dźwięk. Metalowe pojemniki są głośniejsze niż plastikowe. Bębenki najłatwiej zrobić z puszki lub tuby, pokrywając jeden z jej końców mocnym, elastycznym materiałem lub plastikowym denkiem.  

Jak łączyć i kleić 

Do łączenia poszczególnych elementów naszych zabawek przyda się gumka recepturka, klej w tubce, taśma klejąca, zszywacz i pistolet do klejenia na gorąco. Połączenia wykonane na gorąco są mocne i trwałe, ale należy zachować szczególną ostrożność podczas posługiwania się nim w towarzystwie dzieci.  

 

WARTO WIEDZIEĆ! 

  • Wspólna zabawa będzie wspaniałym przeżyciem również dla dzieci. Świadomość, że mogą zrobić swoją zabawkę, podniesie w nich poczucie własnej wartości.  
  • Zabawy ruchowe rozwijają motorykę dużą – rozwijają cały układ nerwowy, a co za tym idzie, koordynację ruchową i koncentrację. 

 

 

 

 

Źródło: „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock