Kamień w ogrodzie – jak go postarzyć?

Podziel się

Kamień w ogrodzie w postaci różnych dodatków, donic, poidełek, rzeźb itp. to świetne elementy stylu vintage.

Producenci oferują kamienne elementy, które od nowości wyglądają jak stare. Te przedmioty postarzane są jednak dość drogie. Czy można to zrobić samemu? Amatorzy również mogą samodzielnie uzyskać podobny efekt.

Sprawdź e-booki dostępne w naszym sklepie:

 

Oto wybrane sposoby postarzania:

Wapień zamiast granitu

Chcąc uzyskać szybki efekt starego kamienia, warto wykorzystać skały szybciej podlegające procesom wietrzenia, takie jak wapienie, dolomity, trawertyny, piaskowce czyli skały osadowe, w tym szczególnie pochodzenia organicznego, i skały okruchowe. Są one bardziej miękkie i podatne na uszkodzenia, niż granity czy bazalty. Nieimpregnowane, z czasem szarzeją i porastają glonami i mchem. Można też takie skały przetrzymać w wodzie, by szybciej sprawiły wrażenie „naruszonych zębem czasu”.

Kamień w ogrodzie – groszkowanie

Wykonuje się przez obróbkę kamienia specjalnym młotkiem groszkownikiem. Uzyskuje się w ten sposób fakturę z regularnymi punktami wklęsłymi i wypukłymi. Groszkowanie pozbawia kamień intensywności barwy.

Łupanie

Można nadać powierzchni kamienia fakturę łupaną, czyli uzyskaną przez dzielenie brył kamienia wzdłuż płaszczyzn łupliwości. Na takim materiale nie są widoczne ślady narzędzi.

Kamień w ogrodzie – szczotkowanie

To sposób postarzania miękkich skał (np. wapieni) i sztucznego kamienia (betonu), za pomocą specjalnych szczotek o włosiu ścierającym z węglika krzemu. Poprzez szczotkowanie, na powierzchni kamienia powstaje subtelna, porowata faktura oraz specyficzny melanż kolorystyczny.

Produkty olejno-hybrofobowe

Nadają efekt antyczny kamieniom poddanym wcześniej obróbce mechanicznej. Przybierają wygląd cennej pozostałości polerowania, osłabionego upływem czasu z efektem „mokrego kamienia”. Jednocześnie jest to środek ochronny. Produkt nanosi się za pomocą szmatki, miękkiej gąbki, pistoletu lub pędzla.

Żywice

Spękania podatnych na wietrzenie kamieni można utrwalić. Otóż powstałe ubytki wypełnia się pastami lub impregnatami na bazie żywic o ciemnej barwie, tak by uwidocznić jeszcze bardziej rysy, spękania i szczeliny. Nadaje się do granitu, piaskowca i innych rodzajów kamienia.

Kamień w ogrodzie – płomieniowanie

To termiczna obróbka kamienia za pomocą palnika. Nadaje ono powierzchni naturalny wygląd i chropowatą fakturę. Tego typu obróbce poddawać można kamienie naturalne zawierające krzem i kwarc (np. piaskowiec i granit).

 

Uwaga! Większość prac z kamieniem wymaga odzieży ochronnej, w tym okularów ochronnych!

 

Inni czytali również:

Małe alpinarium w ogrodzie

Rodzaje murków kwietnych w ogrodzie

Ogrodowe placyki – porady architekta

Kamienna kostka w ogrodzie

Własnoręczne zabawki dla dzieci

 

Źródło: miesięcznik “Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x