Kamienna kostka w ogrodzie

Podziel się

Kamiennkostka granitowa cieszy się coraz większą popularnością w aranżacji ogrodu i to zarówno tych małych jaki dużych. 

Kostka granitowa jest materiałem naturalnym, trwałym, odpornym na ścieranie, doskonale radzi sobie z wszelkimi warunkami atmosferycznymi, a przy tym jest bardzo estetyczna i łatwa w pielęgnowaniu. Zdaje się mieć same zalety, ale nie do końca tak jest. Otóż wadą jest jej cena – od ok. 230,00 zł za tonę do prawie 1000,00 zł – znacznie przewyższająca koszty tradycyjnej kostki brukowej.

Wpadnij do naszego sklepu i obejrzyj ofertę e-booków – mnóstwo wiedzy, która możesz mieć na swoim telefonie, tablecie czy komputerze. To między innymi:

 

Kostka nie jedno ma imię…

Wydaje się nam, że kostka granitowa jest tylko szara, mniej więcej kwadratowa i nadaje się na różnego rodzaju nawierzchnie. Jednak tak naprawdę kostki są bardzo zróżnicowane. Różnorodność kolorów i ich wielkości dają możliwość tworzenia w ogrodzie bardzo ciekawych i urokliwych kompozycji. 

Kształt 

Ze względu na sposób wytworzenia rozróżnia się kostkę łupaną (o niezbyt równych powierzchniach i wymiarach), cięto-łupaną (bardziej wyrównaną pod względem powierzchni i wymiarów) oraz ciętą (powtarzalność wymiarów i wyrównane, gładkie wszystkie powierzchnie).  

Kolor 

Zróżnicowany – od jasno do ciemnoszarych, czarneczarne grafitowe, czerwone, beżowo-grafitowe, szaro-rude, a nawet żółte. Zróżnicowanie kolorów zależy od pochodzenia (złoże). 

Wymiary  

Są także bardzo zróżnicowane, od małych kostek 4×4 cm do dość dużych 10 × 20 cm. Grubość ich waha się od 5 do 10 cm i często ona decyduje o przeznaczeniu kostki.

NA PEWNO CIĘ ZAINTERESUJE – Ogrodowe placyki – porady architekta

 

Kostka w ogrodzie – zastosowanie

Podstawowym zastosowaniem kostki granitowej są różnego rodzaju nawierzchnie: ścieżki, chodniki, podjazdy. Do ich wykonania najlepsze są kostki cięto-łupane lub cięte – dają równą powierzchnię, po której się poruszamy. Na ścieżki stosuje się głównie kostki małe i średnie (4-10 cm i wysokość 5-6 cm), na krawędzie  kostki większe (wyższe – 8-10 cm), które lepiej będą umacniały boki ścieżki.

Kostki grubsze (8-10 cm) i większe (10-20 cm) wykorzystuje się na podjazdy (wjazd na działkę, miejsce na samochód). Dla mniejszych samochodów wystarczy kostka grubości 8 cm (ewent. 6 cm). Kostki cięto-łupane i cięte nadają się na tarasy. Tu możemy pozwolić sobie na łączenie różnej wielkości kostek, przy zachowaniu tej samej grubości. Dzięki temu możemy uzyskać ciekawe wzory – wykorzystując do tego także zróżnicowaną kolorystykę. 

Z kostki granitowej można wykonać m.in. murki oporowe w ogrodzie
Z kostki granitowej można wykonać m.in. murki oporowe w ogrodzie

Z kostki granitowej można wykon schody, murki oporowe (układane luźno – bez zaprawy lub murowane). 

Kostek granitowych możemy również użyć do obrzeża rabat i trawników (unikajmy jednak małej kostki, lepsze są średnie i duże), a także do wyłożenia obrzeży oczek wodnych czy ułożenia w           nich bardziej stromych brzegów.

Kostek granitowych możemy również użyć do obrzeża rabat i trawników w ogrodzie
Kostek granitowych możemy również użyć do obrzeża rabat i trawników w ogrodzie

Możemy także wykonać z nich ogrodzenie, zarówno murowane jak i z wykorzystaniem koszy gabionowych (do ich wypełnienia lepsza jest kostka łupana).  

Kostki granitowe nadają się do budowy ogrodzeń
Kostki granitowe nadają się do budowy ogrodzeń

Z kamiennych gabionów można zrobić również murki czy podstawy do ławek i stołów ogrodowych. Ten sposób wykorzystania kostki możemy zastosować do tworzenia                  donic (używamy węższych koszy) czy podwyższonych rabat. Wielkość kostki do wypełnienia gabionów dobieramy odpowiednio do wielkości kosza (mały kosz – mała kostka, im większy kosz, tym większą kostkę możemy wykorzystać)Większą kostkę możemy również użyć do wymurowania ogrodowego grilla.

Kostki granitowe - przykład zastosowania w ogrodzie
Kostki granitowe – przykład zastosowania w ogrodzie

Kostka w ogrodzie – dobre rady

  • Wykonując jakąkolwiek nawierzchnię lepiej stosować w ogrodzie kostki o wyrównanej powierzchni – cięto-łupane lub cięte oraz identycznej wysokości. Ułatwi to sprzątanie jej i odśnieżanie, a co najważniejsze: będzie wygodnie się po niej chodziło. 
  • Należy unikać zbytniego zróżnicowania kolorystycznego i wymiarowego kostki, aby nie stworzyć wrażenia chaosu. 
  • Wystarczą dwa – trzy odcienie i wielkości kostki, aby uzyskać odpowiedni efekt. 
  • Przy układaniu kostki w ogrodzie można zastosować jedną z metod: użyć kostek o kontrastowych barwach (dobra metoda do układania wzorów) lub wykorzystać przechodzenie odcieni, łatwe do uzyskania przy łączeniu kostek szarych i czarnych (od najjaśniejszej do najciemniejszej).

Kostka w ogrodzie – warto pamiętać 

To rośliny są główną atrakcją ogrodu, a inne elementy (w tym kostka) mają za zadanie je podkreślać, a nie przytłaczać. Zachowajmy umiar szczególnie w wielkości powierzchni pokrytych kostką (ścieżki, placyki, podjazdy itp.).

 

Inni czytali również:

Jak zbudować podjazd? Wskazówki

Podtopienia, zalany ogród – jak unikać zagrożeń?

Mały przedogródek – inspiracje

Kamień w ogrodzie – jak go postarzyć?

Aranżacja altanki w ogrodzie – roślinna oprawa

Budki lęgowe dla ptaków – wymiary, wskazówki do montażu

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się