Budki lęgowe dla ptaków – wymiary, wskazówki do montażu

Podziel się

Budki lęgowe dla ptaków – jakie powinna mieć wymiary? Czy otwór wejściowy i miejsce zawieszenia ma znaczenie? Jak zwabić ptaki do budki lęgowej? Oto praktyczne odpowiedzi.

Budki dla ptaków

Budki lęgowe dla ptaków nie są uniwersalne. Jak coś jest do wszystkiego, to zwykle jest do niczego. Aby zachęcić ptaki do zasiedlenia budki w naszym ogrodzie wystarczy uwzględnić kilka ważnych wskazówek:

  1. Budka musi być jak najgłębsza, mieć otwór wejściowy jak najwyżej, tuż pod skośnym daszkiem, który go dodatkowo osłania i wychodzi na tyle przed budkę, by np. kot nie mógł z daszku sięgnąć łapą do jej wnętrza.
  2. Nie montujemy patyczka przed wejściem, bo to ułatwienie dla drapieżników, a ptaki i tak bardzo rzadko z niego korzystają – wbrew temu co się widuje w kreskówkach dla dzieci.
  3. Budka powinna być otwierana, by możliwe było jej oczyszczenie po sezonie lęgowym.
  4. Budki nie należy malować ani impregnować. Naturalne drewno iglaste jest dla ptaków najodpowiedniejsze. Deski używane do wykonania budek powinny mieć około 20 mm grubości.
  5. W podłodze budki wykonujemy 2-3 otwory – średnicy około 5 mm. Poprawią one wentylację w gnieździe i będą ułatwiały odpływ wody w razie zalania przez wyjątkowo obfity deszcz.
  6. Budki lęgowe dla ptaków można zawieszać o dowolnej porze roku. Muchołówki żałobne bardzo lubią budki świeże, zawieszone na początku kwietnia.

A może chcesz zaprosić pożyteczne owady do swojego ogrodu? Domki – ekohotele będą doskonałym pomysłem! W naszym sklepie polecamy domek dla biedronek FOLK

Budki lęgowe dla ptaków – umiejscowienie

Prawidłowo zawieszona budka ma otwór wejściowy skierowany na wschód lub południowy wschód. Dzięki temu rankiem będzie ogrzewana promieniami słońca, ale będzie chroniona przed przegrzaniem w godzinach południowych. Na północnej stronie, zwłaszcza grubego drzewa, byłoby jednak zbyt wilgotno i chłodno, a od zachodniej zwykle wieją wiatry i padają deszcze.

Budki lęgowe dla ptaków mocujemy na pionowym odcinku pnia lub zawieszamy na bocznej gałęzi. Jeszcze lepiej, gdy drzewo jest odrobinkę nachylone na tę stronę, na której ma być przybita budka. Dzięki temu otwór wejściowy będzie jeszcze lepiej chroniony przed opadami atmosferycznymi.

Dużym błędem byłoby zawieszenie budki w taki sposób, by była ona przechylona ku tyłowi, z uniesioną ku górze ścianką z otworem wejściowym. Przy obfitym deszczu gniazdo byłoby narażone na zamoczenie.

Jak chronić owoce przed ptakami?

Jaka budka dla jakiego ptaka?

Minimalne wymiary podstawy budki lęgowej zależą od gatunku dla którego jest ona przeznaczona, podobnie jak średnica otworu wejściowego, ale te sprawy wymagają szczegółowego omówienia z uwzględnieniem wymagań najpospolitszych gatunków ptaków. Z poniższej tabeli możesz się dowiedzieć jakiej wielkości powinny być budki lęgowe dla szpaków, modraszek, bogatek, czy kawek.

Minimalne wymiary podstawowych modeli budek lęgowych (w cm):

 

Inni czytali / oglądali również:

Ptaki w ogrodzie zimą – dr Andrzej G. Kruszewicz

Jak zrobić przysmaki dla ptaków zimą?

Jak chronić owoce przed ptakami?

Buda dla psa – zbuduj sam!

Uprawa roślin w skrzyniach – jakie podłoże przygotować?

Altana w ROD

 

Źródło: miesięcznik “Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x