Buda dla psa – zbuduj sam!

Podziel się

Czy w pięknym ogrodzie może się znaleźć buda dla psa? Oczywiście – kieruj się naszymi wskazówkami.Czy można stworzyć mu przyjazne, bezpieczne i wygodne miejsce, a przy tym estetyczne i pasujące do całego ogrodowego założenia? Można.

Zanim przystąpimy do budowy budy dla psa, należy wygospodarować na to odpowiednie miejsce. Możemy oddzielić przestrzeń dla zwierzaka, a miejsca newralgiczne, jak rabatki z kwiatami czy oczka wodne uratować ładnym płotkiem przed ciekawskim nosem czworonoga. Częstym i kompromisowym rozwiązaniem jest wybudowanie dla psa zagrody, w której również mieścić się będzie buda. Jednak pamiętajmy, że ogród nie powinien być jedynym miejscem aktywności pupila. Psy lubią poznawać świat i wspólne spacery z człowiekiem.

Wybór miejsca na budę dla psa

Dobrze jest wybrać miejsce, które nie jest zbyt nasłonecznione ani też zacienione przez budynek. Warto też zwrócić uwagę, żeby buda była osłonięta od wiatru. Dobrym miejscem jest przestrzeń przy drzewach, które dadzą optymalne schronienie przed nadmiarem słońca. Buda powinna znajdować się z dala od ogrodzenia, tak aby pies nie był narażony na widok publiczny. Dzięki temu będzie mógł odpocząć w wygodnych i komfortowych warunkach.

Jak zrobić budę dla psa?

Często proponowane przez producentów budy dla psów wykonane są z nieodpowiednich materiałów, a ceny są zawyżone i nieadekwatne do ich jakości. Samodzielne zbudowanie domu dla psa to zdecydowanie mniejsze koszty, a przy tym prosta i fajna zabawa!

Optymalne wymiary budy dla psa

  • WIELKOŚĆ

Buda nie powinna być zbyt duża, ani zbyt mała. Dopasowanie budy do wielkości psa jest ważne, ze względu na zapewnienie ciepła wewnątrz. Dobra buda to taka, w której pies może swobodnie stać, okręcić się wokół własnej osi, a leżąc na boku może się wyciągnąć i wyprostować łapy.

Wysokość budy otrzymamy mierząc stojącego psa, plus dodatkowe kilkanaście centymetrów. Szerokość i długość budy pozyskamy mierząc psa leżącego. Do otrzymanych pomiarów również dodajemy dodatkowe centymetry ok. 15-20.

Wysokość wejścia to wysokość psa w kłębie (odległość pomiędzy ziemią a nasadą karku) tu nie dodajemy dodatkowych centymetrów, natomiast szerokość może być zmienna – warto dodać nadprogramowe centymetry.

  • PRZEDSIONEK

Wato o nim pamiętać! Jego wielkość powinna wynosić mniej więcej połowę wielkości głównej części budy. Wysokość taka, aby pies mógł stanąć. Warto oba wejścia umieścić w innych miejscach – jedno przy jednej krawędzi ścian budy, drugie przy drugiej, dzięki temu pies będzie osłoniony przed deszczem i wiatrem.

  • MATERIAŁY

– Do budowy ścian warto użyć płyty OSB. Jest to łatwo dostępna prasowana płyta drewnopochodna często używana w budownictwie. Przy średniej wielkości domku wystarczy 1 płyta. Warto rozważyć ocieplenie ścian styropianem.

– Do konstrukcji szkieletu potrzebne będzie kilkanaście metrów kantówki (około 17-20 m).

– Do budowy podłogi i dachu warto wykorzystać grubsze deski, które w niskiej cenie można zakupić w tartaku. Potrzebne będzie około 3 m2 desek o grubości 30 mm. Dach powinien być podnoszony (zdejmowany lub uchylny na zawiasach), pozwoli to z łatwością posprzątać wnętrze budy, a także pomóc psu w różnych nieoczekiwanych dla niego sytuacjach, np. przy chorobie.

– Do ocieplenia ścian warto wykorzystać styropian. Dodatkową termoizolację zapewni nam przykrycie go deskami.

– Kluczowym materiałem przy budowie budy jest nieszkodliwy dla zwierząt gont bitumiczny, który uszczelni dach i zwiększy jego odporność.

– W tworzeniu projektu warto uwzględnić próg, dzięki niemu dodatkowo uchronimy legowisko przed brudem i wilgocią.

– Na koniec warto pomalować podłogę oraz ściany wewnętrzne i zewnętrzne konstrukcji. Pozwoli to na utrzymanie czystości w domku naszego pupila, a fantazyjne pomalowanie zewnątrz dodatkowo ozdobi rajski ogród. Przy malowaniu budy można również wziąć pod uwagę kolory otoczenia albo budynku mieszkalnego, aby nasz nowy obiekt korespondował z całością ogrodu.

PAMIĘTAJ!

Rasa psa jest bardzo istotna, pozwala ona określić predyspozycje psa, czyli najprościej mówiąc to, co pies naturalnie lubi i do czego z dziada pradziada został tworzony. Są rasy psów, które całe życie spędzają na dworze, ale są też i takie, które po kilku minutach zimową porą trzęsą się jak galareta i marzą o powrocie do domu. Należy zastanowić się, czy organizm naszego psa pozwala na długie przebywanie na dworze w upały i mroźne dni. Dużo łatwiej będzie psom, które mają odpowiedniej grubości sierść, mogą to być psy pierwotne, owczarki, nowofundlandy. Nie powinniśmy przeprowadzać psa do budy, który ma bardzo krótki podszerstek, jak na przykład dalmatyńczyk, dobreman czy bokser. Drobne psy towarzyszące również nie będą szczęśliwe z pomysłu mieszkania na dworze, ponieważ chłód czy gorąco będą narażały je na różnego rodzaju choroby.

 

Ceny gotowych bud dla poszczególnych ras:

Dla owczarka niemieckiego (wysokość w kłębie do 65-75 cm) – 470 zł

Dla jamnika (wysokość w kłębie 25 cm) – 330 zł

Dla labradora (wysokość w kłębie 54-64 cm) – 440 zł

 

Inni czytali / oglądali również:

Budki lęgowe dla ptaków – wymiary, wskazówki do montażu

Jak zbudować ogród zimowy?

Czym ściółkować? Ściółka z ziół i chwastów w ogrodzie

Jakie wybrać podłoże do roślin?

Czego nie sadzić? (wideo)

Altana w ROD

 

Sprawdź, co w bieżącym wydaniu miesięcznika “działkowiec”

 

Źródło: miesięcznik “Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x