Jakie wybrać podłoże do roślin?

Podziel się

Podłoże do roślin to jeden z podstawowych czynników decydujących o naszych ogrodniczych sukcesach.

Jakość środowiska, w którym rozwijają się i funkcjonują korzenie roślin to przecież fundamentalna kwestia.

Dobre podłoże stymuluje rozwój całej rośliny, zatem powinno być dobrane odpowiednio do jej wymagań. Jednak podczas zakupów nie zawsze jesteśmy w stanie zdecydować, który produkt będzie dla nas odpowiedni, zwłaszcza że producenci posługują się specjalistycznymi określeniami np. substrat torfowy, ziemia uniwersalna, torf wysoki, ziemie dla konkretnych gatunków, ziemia do siewu.

Podłoże to najbardziej ogólne pojęcie. Określenie to obejmuje wszystkie inne niż macierzysta ziemia – środowisko wzrostu korzeni roślin, zatem wszelkie kupowane bądź produkowane samodzielnie materiały przydatne do sadzenia lub siewu roślin, ogólnie można nazwać podłożem.

Polecamy podłoże do storczyków dostępne w naszym sklepie

a także

Pełna oferta produktów do nawożenia w naszym sklepie znajduje się pod tym linkiem.

 

Rodzaje i właściwości podłoża do roślin

Torf

Jest tworem, będącym efektem niepełnego rozkładu szczątków roślinnych w warunkach długotrwałego lub stałego zabagnienia i deficytu tlenu. Składa się z nierozłożonych szczątków roślin oraz bezstrukturalnej masy humusu. Zależnie od pochodzenia torfy różnią się składem i właściwościami.

Wyróżnia się torf wysoki (o cechach idealnego podłoża), niski i przejściowy. Torf wysoki ma strukturę włóknistą, jest bardzo kwaśny (pH 3,5–4,5), ubogi w składniki pokarmowe, posiada dużą pojemność wodną i zdolność sorbowania składników mineralnych, jest wolny od czynników chorobotwórczych. Mała zawartość składników pokarmowych i niski odczyn są ogromną jego zaletą, gdyż poprzez odkwaszanie i wzbogacanie nawozami można z niego zrobić podłoże spełniające precyzyjnie wymagania każdej rośliny.

Są dostępne trzy produkty przygotowane na bazie torfu: torf kwaśny, substrat torfowy (torf odkwaszony) oraz ziemie uniwersalne.

Torf kwaśny to nic innego jak nieprzetworzony torf, niepoddany żadnym zabiegom wzbogacającym. Przydatny jest do uprawy roślin kwasolubnych oraz jako komponent innych podłoży.

Substrat torfowy to torf wysoki odkwaszony poprzez dodatek węglanu wapnia do odczynu (pH 5,5–6,5) i wzbogacony w makro- i mikroskładniki.

Uniwersalna ziemia ogrodnicza jest mieszanką torfu wysokiego (wzbogaconego lub nie), gliny i ewentualnie piasku w różnych proporcjach. Ponieważ nie ma sztywnych reguł, decydujących o sporządzaniu ziemi uniwersalnej, ziemie te różnią się między sobą właściwościami fizycznymi, chemicznymi, odczynem i zawartością składników pokarmowych i przeznaczone są do różnych grup roślin, a skład ich często jest zoptymalizowany pod kątem ich specyficznych wymagań. Ziemie takie często wzbogacane są dodatkami (kora, trociny, włókno kokosowe, perlit, keramzyt, styropian, agrożele), które mają za zadanie poprawić właściwości fizyczne podłoża oraz zmniejszyć zużycie drogich materiałów (np. torfu) i zastąpić je tańszymi materiałami odpadowymi (np. kora, trociny).

Podłoże do roślin – ziemie ogrodnicze

W handlu dostępne są jeszcze inne ziemie ogrodnicze:

  • kompostowa
  • darniowa
  • liściowa
  • inspektowa
  • wrzosowa
  • gnojowa

Powstają one wskutek przekompostowania odpowiednich materiałów (np. darni, liści, igliwia obornika), co trwa około dwa lata. W tym czasie materiały użyte do ich wytworzenia ulegają całkowitemu rozkładowi na drodze humifikacji i mineralizacji, przyjmując właściwości czarnej ziemi. Mogą one być przygotowywane samodzielnie, jak również przez wyspecjalizowane przedsiębiorstwa, które ziemie te wprowadzają do obrotu.

Ważne przy zakupie podłoża

Kupując podłoża, musimy przede wszystkim znać wymagania roślin, dla których są one przeznaczone, jak również czytać dokładnie opis umieszczony na opakowaniu. Opis powinien zawierać informacje dotyczące składu surowców użytych do produkcji, odczynu, składników pokarmowych, innych dodatków oraz dla jakiej grupy roślin podłoże jest przeznaczone.

Na przykład – nie każdy substrat torfowy nadaje się do wysiewu nasion, zwłaszcza drobnych, nie każda ziemia uniwersalna będzie odpowiednia dla kwiatów, iglaków, wrzosów bądź roślin doniczkowych. Kupując podłoże dla konkretnych upraw mamy pewność, że będzie ono zapewniało optymalny ich rozwój.

 

Inni czytali również:

Róże rabatowe – wybór i pielęgnacja

Czym ściółkować? Ściółka z ziół i chwastów w ogrodzie

Jak zaprawiać dołki dla drzew i krzewów owocowych?

Skąd się biorą plamy na liściach różanecznika?

Uprawa roślin w skrzyniach – jakie podłoże przygotować?

 

 

Źródło: miesięcznik „Działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się