Figowiec – gatunki i sposoby pielęgnacji

Podziel się

Figowiec to jedna z najcenniejszych i najpopularniejszych roślin stosowanych do dekoracji wnętrz.

W zależności od gatunku, a nawet odmiany, mogą znacznie różnić się charakterem wzrostu, rozmiarami, a także kształtami i barwami liści.

Duża różnorodność figowców sprawia, że dość łatwo możemy wybrać takie, które będą najlepiej pasowały do naszego wnętrza. Mogą być to na przykład małe drzewka, krzewy, pnącza, a także roślinne miniaturki do szklanych ogródków.

Figowiec oczyszcza powietrze

Figowiec to nie tylko wspaniała dekoracja, to także jedna z najcenniejszych roślin doniczkowych posiadających właściwości oczyszczania powietrza ze szkodliwych związków chemicznych, takich jak formaldehydy, trichloroetylen czy związki benzenu.

Polecamy e-booki dostępne w naszym sklepie m.in.:

Duże liście

Jednym z najczęściej uprawianych gatunków jest figowiec sprężysty (Ficus elastica). Tworzy duże, skórzaste, eliptyczne liście do 30 cm długości. W uprawie znajdują się liczne odmiany o słabszej sile wzrostu i mniejszych liściach, jak np. ’Decora’ (sztywne, ciemnozielone liście), ’Tineke’ (liście pstre), ’Schrijveriana’ (liście szerokie, szarozielone, z licznymi, zielonobiałymi plamami), ’Tricolor’ (liście z różowoczerwonymi nerwami oraz licznymi szarozielonymi i słomkowo białymi plamami).

Jeszcze bardziej efektowny jest figowiec lirolistny (F. lyrata) nazywany również dębolistnym. Jego liście są szeroko odwrotnie jajowate, u nasady lirowato wycięte.

Niezwykłym gatunkiem jest figowiec bengalski (F. benghalensis), w swojej ojczyźnie – Indiach uznawany za roślinę świętą. Tworzy ciemnozielone liście, do 20 cm długości i liczne korzenie powietrzne. W warunkach naturalnych potrafi tworzyć ogromne okazy o średnicy nawet 500 m!

Wyjątkowo wąskie i długie liście (do 20 cm) tworzy figowiec wąskolistny, zwany też wierzbolistnym (F. binnendijkii). Rośliny mają wąski pokrój i osiągają 2–3 m wysokości.

Drobnolistne

Wyjątkowo popularny jest figowiec benjamiński (F. benjamina). Tworzy liczne, jajowato eliptyczne lub lancetowate liście do 5–12 cm długości. W sprzedaży pojawiają się liczne odmiany, różniące się siłą wzrostu, a także barwą i wielkością liści, jak np. popularna ’Starlight’ o mocno pstrokatych liściach, ’Variegata’ o liściach zielono-kremowych, ’Exotica’ o liściach jasnozielonych czy ’Monique’ o ciemnozielonych liściach z karbowanym brzegiem. Figowiec ten dobrze nadaje się do słabiej oświetlonych pomieszczeń. Opadanie liści najczęściej jest powodowane zbyt obfitym lub zbyt skąpym podlewaniem. Gatunek ten niekorzystnie reaguje na przeciągi.

Niezwykle oryginalny jest figowiec natalski (F. natalensis subsp. leprieurii). Jego liście są trójkątne. W warunkach domowych już młode okazy tworzą owoce – malutkie figi. Godna uwagi jest także odmiana ’Variegata’ o kremowo obrzeżonych listkach.

Ciekawy wygląd ma również figowiec deltolistny (F. deltoidea). Liście ma szarozielone, osadzone na krótkich ogonkach, błyszczące, o zróżnicowanym kształcie, owalne do trójkątnych. Tworzy liczne owoce wielkości grochu. Dostępny jest również w pstrolistnych odmianach.

Pnące

Niewielkie rozmiary osiąga figowiec pnący (F. pumila). Tworzy cienkie pędy z licznymi korzeniami przybyszowymi, dzięki którym się wspina. Liście ma małe 2–3 cm długości. W sprzedaży można spotkać odmiany o biało obrzeżonych, mniejszych liściach, np. ’White Sunny’. Gatunek ten doskonale nadaje się do uprawy w szklanych naczyniach.

Inny pnący gatunek – figowiec czepny (F. sagittata) tworzy szerokolancetowane liście do 5 cm długości.

Figowe drzewko

Spośród licznych gatunków figowców, na szczególną uwagę zasługuje figowiec pospolity (F. carica), nazywany również drzewem figowym – roślina uprawiana przez człowieka od tysięcy lat i będąca źródłem fig – owoców bardzo cenionych w starożytności, które i obecnie stanowią słodki przysmak, zaliczany do bakalii. W naturze jest to niewysokie drzewo, które może żyć nawet 200 lat. Gatunek ten w warunkach Polski może być uprawiany w gruncie w cieplejszych rejonach kraju. Doskonale nadaje się do uprawy w donicach do dekoracji tarasów i ogrodów latem. Na okres zimy gubi liście. W tym czasie należy go przechować w pomieszczeniach o temperaturze powyżej 0°C.

Figowiec – jak pielęgnować?

Podlewanie

Większość gatunków figowców pochodzi z tropikalnych rejonów o podwyższonej wilgotności powietrza. W warunkach domowych rośliny te korzystnie reagują na zraszanie liści, jednak należy pamiętać, aby woda była pozbawiona związków wapnia. Woda kranowa może pozostawiać biały nalot na liściach, który jest trudny do usunięcia. Podłoże szczególnie w okresie letnim powinno być stale wilgotne, nie można dopuścić do jego przesuszenia.

Światło i temperatura

Figowce wymagają stanowisk ciepłych z dużą ilością światła rozproszonego. W bezpośrednim nasłonecznieniu liście mogą być narażone na oparzenia albo nabierać żółtawego odcienia. Zimą należy im zapewnić dobry dostęp do światła (m.in. oczyszczać z kurzu), w przeciwnym razie, u gatunków drobnolistnych mogą intensywnie opadać liście. Optymalna temperatura to 18–20°C. Im wyższa temperatura, tym więcej światła należy zapewnić roślinom.

Podłoże

Figowce wymagają podłoża przepuszczalnego, z niewielką zawartością gliny. Zaleca się stosować ziemię uniwersalną lub kwiatową. Gatunki pnące wymagają większej zawartości próchnicy w podłożu.

Figowiec – jak rozmnażać?

Najczęściej rozmnaża się je wegetatywnie za pomocą sadzonek pędowych wiosną. Przed umieszczeniem sadzonek w podłożu, należy usunąć sok mleczny, zanurzając sadzonkę w ciepłej wodzie. Sadzonki ukorzeniają się najlepiej w temperaturze podłoża 25–30°C.

To ważne

Wszystkie figowce zawierają sok mleczny, który może powodować podrażnienia. Podczas ich pielęgnacji warto używać rękawiczek, a po kontakcie z sokiem skórę należy przemyć wodą.

 

Inni czytali również:

Domowe rośliny doniczkowe – najpopularniejsze gatunki

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze w domu

Jak modnie udekorować mieszkanie roślinami?

Rośliny w szkle – jak zrobić samemu?

Urban farm – uprawa warzyw i owoców w centrach miast

ABC świątecznej choinki” (dodatek online do artykułu w drukowanym wydaniu miesięcznika Mój Ogródek)

Ogródek przy szeregowcu” (dodatek online do artykułu w drukowanym wydaniu miesięcznika Mój Ogródek)

Bratki – wybór i uprawa

Jak rozcieńczać nawozy?

 

 

 

Źródło: miesięcznik „działkowiec”

Fot.: Shutterstock.com

Podziel się