Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze w domu

Podziel się

Szczególnie w okresie zimowym doceniamy walory roślin doniczkowych w mieszkaniu. Wśród nich, oprócz dekoracyjności, warto wymienić właściwości oczyszczające powietrze i polepszające jego jakość.

W ostatnich kilkunastu latach bardzo dużo słyszy się o zanieczyszczeniu powietrza i o zagrożeniach z nim związanych. Patrząc na doniesienia naukowe, problem zanieczyszczonego powietrza nie jest nowym aspektem badawczym. Już w latach 80. ubiegłego stulecia zaczęto zwracać większą uwagę na to, co zawiera powietrze w pomieszczeniach, nie tylko to na zewnątrz. W pomieszczeniach nie jesteśmy w stanie wyczuć wszystkich szkodliwych dla zdrowia substancji lotnych, ponieważ bardzo szybko przyzwyczajamy się do otaczających nas zapachów i przestajemy je odczuwać. Problem nabrał jeszcze większej wagi wraz z rozpowszechnieniem się systemów klimatyzacji a także dzięki technice budowlanej, która znacznie uszczelniła okna i drzwi.

Polecamy w naszym sklepie nawozy do storczyków:

 

Co zanieczyszcza?

Na zanieczyszczenie powietrza mają wpływ nie tylko substancje lotne wytwarzane na zewnątrz, ale przede wszystkim gazy wydzielane przez różne produkty w gospodarstwach domowych oraz biurach. Do tych produktów zalicza się między innymi: elementy prefabrykowane, takie jak płyta paździerzowa, z której wykonane są meble, środki czystości, odświeżacze powietrza, wykładziny, farby, tapety, kleje, sprzęt grający, komputery itp.

Roślinne remedium

Aby przeciwdziałać negatywnemu oddziaływaniu pomieszczeń, w których przebywamy, zaleca się stosowanie roślin doniczkowych, które będą na nas korzystnie oddziaływały. Warto poznać najważniejsze z nich, korzystnie wpływające na nasze zdrowie i samopoczucie.

Zalety roślin doniczkowych

  • Usuwają szkodliwe substancje z powietrza;
  • Zwiększają zawartość tlenu w powietrzu;
  • Podnoszą wilgotność powietrza;
  • Wnętrza z roślinami stają się atrakcyjniejsze;
  • Otoczenie roślin wpływa na nas relaksująco i poprawia samopoczucie.

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze – z kwiatami

Mało wymagającą rośliną doniczkową jest skrzydłokwiat Wallisa (Spathiphyllum wallisii), doskonale rośnie w miejscach półcienistych i przy świetle sztucznym, jednak przy większym dostępie światła kwitnie obficiej. Roślina pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie, pochłaniając liczne lotne związki organiczne, takie jak: aceton, benzen, formaldehyd, ksylen, oktan, α-pinen, toluen, trójchloroetylen, związki metylowe. Powinna znaleźć się w pomieszczeniach, gdzie spędzamy najwięcej czasu, oraz mieć zastosowanie także w szkołach i biurach.

Długim okresem kwitnienia i różnorodną barwą kwiatów wyróżnia się kalanchoe Blossfelda (Kalanchoe blossfeldiana) – sukulent, który doskonale znosi okresowe przesuszenie podłoża. Najlepiej prezentuje się w miejscach o świetle rozproszonym. Główny okres kwitnienia przypada na miesiące jesienne, ale dzięki obecnym technologiom uprawy, kwitnące okazy są w sprzedaży przez cały rok. Z pomieszczeń usuwa takie lotne związki organiczne, jak: benzen, formaldehyd, ksylen, pentan, toluen.

Najpopularniejszym przedstawicielem storczyków do dekoracji wnętrz jest ćmówka, falenopsis (Phalaenopsis). Charakteryzuje się on niewielkimi wymaganiami, doskonale rośnie w miejscach o świetle rozproszonym lub na parapetach okiennych o wystawie wschodniej i zachodniej. Z pomieszczeń usuwa takie lotne związki organiczne, jak formaldehyd i ksylen.

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze – superliście

Sukulentami o niewielkich wymaganiach są wężownice (Sansevieria), np. gwinejska (S. trifasciata) o szablastych liściach i cylindryczna (S. cylindrica) o liściach w przekroju okrągłych. Wymagają one miejsc o świetle rozproszonym, gdyż jego nadmiar powoduje żółknięcie i bladnięcie liści. Wężownice nie znoszą nadmiaru wilgoci w podłożu, stąd są idealne dla osób, które zapominają o podlewaniu. Nadają się do nowoczesnych pomieszczeń, gdzie dominuje szkło i metal, a także do budynków użyteczności publicznej. Są doskonałym filtrem, gdyż pochłaniają takie lotne związki organiczne, jak: benzen, formaldehyd, oktan, trichloroethylen, toluen, α-pinen.

Mało wymagającą rośliną doniczkową jest również zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia), który wręcz korzystnie reaguje na okresowe przesuszenie podłoża. Doskonale prezentuje się w dużych przestrzeniach, w wysokich donicach. Stanowi naturalny filtr, który pochłania takie lotne związki organiczne jak: benzen, etylobenzen, ksylen, toluen.

Pierzaście

Jedną z najpopularniejszych paproci do dekoracji wnętrz jest nefrolepis wyniosły (Nephrolepis exaltata). W pomieszczeniach wymaga światła rozproszonego i umiarkowanie wilgotnego podłoża, przy bardzo suchym powietrzu wskazane jest zraszanie liści. Z pomieszczeń usuwa takie lotne związki organiczne, jak: benzen, formaldehyd, ksylen. Ma też opinię rośliny, która zwalcza stres i naładowuje pozytywną energią.

Złotowiec lśniący (Chrysalidocarpus lutescens, Areca lutescens) – popularna palma, która ma niewielkie wymagania uprawowe. Doskonale rośnie w miejscach o świetle rozproszonym, należy pamiętać o zraszaniu liści wodą miękką w okresie grzewczym, inaczej mogą zamierać u niej wierzchołki liści. Z powietrza w pomieszczeniach pochłania lotne związki organiczne, takie jak: ksylen, toluen.

Zarówno złotowiec, jak i nefrolepis, m.in. dzięki dużej powierzchni pierzastych liści, charakteryzują się dużą transpiracją, korzystnie wpływając na jakość powietrza w pomieszczeniach.

Zielone i w kolorze

Do dekoracji wnętrz warto wykorzystać różne draceny (Dracaena), takie jak:

  • dracena deremeńska (D. deremensis) ’Janet Craig’ i ’Warneckii’
  • dracena wonna (D. fragrans) ’Massangeana’
  • dracena obrzeżona (D. marginata)

Mają one niewielkie wymagania świetlne, jednak odmiany o barwnych liściach wymagają jego większego dostępu. Z pomieszczeń usuwają takie lotne związki organiczne jak: benzen, formaldehyd, ksylen, trójchloroetylen.

Zielistka Sternberga (Chlorophytum comosum) nazywana jest również lilią trawiastą lub zielibłem, gdyż jej liście przypominają niektóre gatunki traw. Jest mało wymagająca, wymaga dużo światła rozproszonego i temperatury w przedziale 8–20°C. Dzięki pojawiającym się licznym rozłogom z młodymi roślinkami, powinna być stosowana w pojemnikach podwieszanych. Z pomieszczeń usuwa lotne związki organiczne, takie jak: benzen, formaldehyd, ksylen, oktan, pentan, α-pinen, toluen, trójchloroetylen.

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze – do sypialni

Szczególnym miejscem w mieszkaniu jest sypialnia. Dobierając do niej rośliny doniczkowe, pamiętajmy, że tlen produkują przy świetle, w nocy zaś oddychają, czyli pobierają tlen i wydzielają dwutlenek węgla. Są jednak wyjątki, jak np. sansewierie, które również nocą potrafią wydzielać tlen i właśnie takie rośliny warto wybierać do tego miejsca.

Przy komputerze

Niektóre gatunki doniczkowe mają opinię roślin zmniejszających szkodliwe promieniowanie elektromagnetyczne, dlatego dobrze jest ustawiać je w pobliżu komputera lub innych sprzętów elektronicznych. Należą do nich m.in.:

  • zielistka
  • nefrolepis
  • figowiec sprężysty (Ficus elastica)
  • Aglaonema zmienna (Aglaonema commutatum)

 

 

 

Inni czytali również:

„Szron czy szadź?”

„Domowe rośliny doniczkowe – najpopularniejsze gatunki”

„Domowe sposoby na rośliny doniczkowe”

„Figowiec – gatunki i sposoby pielęgnacji”

„Doniczkowe kwiaty cebulowe”

„Jakie wybrać podłoże do roślin?”

„Jeżówka z własnego siewu”

„Rośliny odstraszające komary”

„Słonecznik – o czym warto pamiętać przy jego uprawie?”

„Sadzenie balotowanych roślin owocowych z liśćmi”

 

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się