Sadzenie balotowanych roślin owocowych z liśćmi

Podziel się

Wiosną w marketach sprzedawane są balotowane rośliny np. drzewka czereśni z rozwiniętymi już liśćmi. Czy warto je kupić, czy takie drzewka będą lepiej i szybciej rozwijały się po posadzeniu? Przybliżamy sadzenie balotowanych roślin.

Rodzaje materiału szkółkarskiego – co to są rośliny balotowane?

Materiał szkółkarski możemy kupować w różnej formie, właściwie przez cały sezon wegetacyjny i w różnych miejscach. Wiosną i jesienią możemy kupić drzewka i krzewy z odkrytym systemem korzeniowym. Należy je jak najszybciej posadzić, aby nie dopuścić do przesychania korzeni. Przez cały sezon wegetacyjny możemy kupować i sadzić rośliny sprzedawane w doniczkach. Podczas sadzenia delikatnie wyciągamy bryłę korzeniową z doniczki, rozluźniamy splatane korzenie, wkładamy do wody. Po namoczeniu korzeni sadzimy roślinę.

Drzewa lub krzewy balotowane to materiał, który rósł w glebie, a po wykopaniu, jego bryłę korzeniową zabezpieczono specjalnym materiałem np. jutą. Drzewka balotowane też muszą być jak najszybciej posadzone. Oczywiście, przyjmują się one lepiej i szybciej niż drzewka z okrytym systemem korzeniowym, ale oba rodzaje materiału szkółkarskiego powinny być w stanie spoczynku. Tylko materiał szkółkarski w doniczkach może być ulistniony w momencie sadzenia. Rośliny z odkrytym system korzeniowym lub balotowane nie powinny mieć liści. Pojawienie się liści świadczy o złych warunkach przechowywania takich drzewek. Materiał szkółkarski powinien być przechowywany w 2–3°C. Gdy jest cieplej rozwijają się liście, które powinny być zaopatrywane przez korzenie.

Sadzenie balotowanych roślin – posadzenie drzewek z liśćmi

Stwarza ono ryzyko nieprzyjęcia się rośliny po posadzeniu. Zanim balotowany system korzeniowy zacznie ‘pracować’ tzn. pobierać wodę i składniki pokarmowe, upłynie trochę czasu. W tym czasie rozwinięte liście mogą więdnąć i zasychać. Jeżeli zdecydujemy się na zakup rośliny z liśćmi i korzeniami owiniętymi jutą, należy ją jak najszybciej posadzić, bardzo obficie podlewać przez kilka dni i obowiązkowo lekko przyciąć po posadzeniu (przewodnik i pędy boczne). Wtedy damy szansę roślinie na przeżycie.

sadzenie balotowatych roślin - nie powinny mieć rozwiniętych liści, jeśli jednak takie kupimy, musimy posadzić je jak najszybciej
Rośliny balotowane nie powinny mieć rozwiniętych liści, jeśli jednak takie kupimy, musimy posadzić je jak najszybciej

Sadzenie balotowanych roślin – ważna zasada

Najlepiej kupować rośliny w profesjonalnych punktach szkółkarskich lub bezpośrednio u szkółkarzy. Kupujmy materiał szkółkarski zdrowy, bez objawów przesuszenia, przemarznięcia i uszkodzeń mechanicznych. Rośliny muszą być ‘podpisane’ etykietami, na których są podane informacje o odmianie, podkładce i wieku rośliny.

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się