Doniczkowe kwiaty cebulowe

Podziel się

Wiele pięknie kwitnących roślin cebulowych t.j. amarylis czy hipeastrum można uprawiać w mieszkaniu. Mają niewielkie wymagania, a ich uprawa jest prosta i gwarantuje satysfakcję.

Gatunki te odwdzięczają się okazałymi i niezwykłymi kwiatami, które po okresie spoczynku mogą pojawiać się niezmiennie co roku w naszych domach.

Doniczkowe kwiaty cebulowe – na zimę

Jednym z najpopularniejszych domowych kwiatów jest hipeastrum (Hippeastrum), zwane również zwartnicą. Tworzy okazałe, niezwykle dekoracyjne kwiaty, które zdobią nasze domy od XII do wczesnej wiosny. W handlu kupujemy cebule już przygotowane, które podejmują wzrost zaraz po posadzeniu i zakwitają po 4–6 tygodniach. W czasie kwitnienia podlewamy dość umiarkowanie. Po kwitnieniu usuwamy przekwitłe kwiaty i zaczynamy intensywniej podlewać, a także zasilamy nawozem raz w tygodniu.

Pod koniec IX ograniczamy podlewanie, tak że w X i XI cebule powinny być zasuszone (liście należy obciąć) i przetrzymane w temperaturze około 13°C co najmniej przez 9 tygodni. Po okresie spoczynku hipeastrum można przesadzić do większych doniczek i wznowić podlewanie.

Doniczkowe kwiaty cebulowe – na wiosnę i lato

Niezwykle pięknie prezentuje się lilia amazońska (Eucharis amazonica), tworząc wiosną okazałe (do 50 cm) kwiatostany, składające się z 6 śnieżnobiałych, pachnących kwiatów. Jej cebule sadzimy pod koniec zimy i zakwita po 8 tygodniach. Po kwitnieniu roślina przechodzi letni okres spoczynku, w tym czasie skąpo podlewamy. Jesienią często zakwita ponownie. Zimowy spoczynek najlepiej przebiega w temp. 17°C, ale kwitnie (mniej obficie) też bez spoczynku.

Okazałe baldachy (40–50 cm) pomarańczowych lub żółtych kwiatów rozwija na początku wiosny kliwia pomarańczowa (Clivia miniata). Przez cały rok ozdobą rośliny są szerokie, ułożone wachlarzowato liście. Latem temperatura powinna wynosić 15–20°C, w tym czasie rośliny podlewamy regularnie (nie można zalewać korzeni) i nawozimy co 2–3 tygodnie. Zimą przechodzi spoczynek w temperaturze 11–13°C, w czasie spoczynku nie podlewamy.

Wyjątkowo oryginalnymi, czerwonymi kwiatami zachwyci nas sprekelia urodziwa (Sprekelia formosissima), zwana też lilią Azteków. Cebule sadzimy w lutym. Kwitnie po 2–3 miesiącach. Od X rośliny stopniowo zasuszamy i przechowujemy w temperaturze 15–20°C.

Doniczkowe kwiaty cebulowe – na lato i jesień

Jedną z najmniej wymagających i najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych jest krasnokwiat Katarzyny (Haemanthus katherinae). Jego pęd kwiatostanowy (do 60 cm) zakończony jest kulistym, czerwonym baldachem. Zakwita zwykle w VI lub pod koniec lata. Od X roślinę wprowadzamy w spoczynek, ograniczamy podlewanie i obniżamy temperaturę do 13–15°C. Pod koniec zimy można ściąć część nadziemną.

Kolekcję krasnokwiatów można powiększyć o niższy (20–30 cm) krasnokwiat bladokwiatowy (H. albiflos).

Gatunkiem często mylonym z hipeastrum jest amarylis prawdziwy (Amaryllis belladonna). Tworzy on białe lub różowe, pachnące kwiaty, na pędzie długości 40–50 cm. Cebule sadzimy wiosną. Kwiaty rozwijają się pod koniec lata. Zimą zapewniamy roślinie temperaturę 10–15°C. Bez spoczynku i przechłodzenia amarylis nie zakwita.

Niezwykle intensywny, jaśminowy zapach mają pojawiające się późnym latem białe kwiaty tuberozy wonnej (Polianthes tuberosa).  Bulwy sadzi się do pojemników w III, tak aby było nad nimi 2–3 cm podłoża. Przez zimę rośliny przechowujemy w temperaturze 17–20°C.

Kwiaty cebulowe – uprawa

Dobrym podłożem do uprawy doniczkowych kwiatów cebulowych jest ziemia kwiatowa z dodatkiem piasku w proporcji 3:1. Nie poleca się substratów torfowych. Rośliny (szczególnie np. hipeastrum) sadzi się do doniczek tylko nieco większych od rozmiarów bulw i cebul. W miarę rozwoju roślin, doniczki zmieniamy na większe.

Jak je komponować?

Doniczkowe kwiaty cebulowe wyróżniają się zwykle spektakularnym kwitnieniem i warto je w tym czasie wyeksponować, jako główny akcent roślinnych dekoracji w mieszkaniu, otaczając np. gatunkami o ozdobnym ulistnieniu. Wybierając dla nich miejsce, należy wziąć pod uwagę możliwie duży dostęp światła. Po przekwitnięciu rośliny można swobodnie przenieść w inne miejsce. Latem warto je wystawiać np. na balkon lub taras.

  Jak odróżnić hipeastrum od amarylisa?

  • Kwiaty hipeastrum są duże (do 30 cm średnicy) i jest ich na pędzie najwyżej 4. Kwiaty amarylisa są mniejsze i może być ich więcej (do 12).
  • Amarylis ma łodygę pełną w środku, a hipeastrum – pustą.
  • Z cebuli hipeastrum najpierw wyrasta kwiatostan, a u amarylisa najpierw pojawiają się liście.

 

 

Inni wybierali również artykuły:

Domowe rośliny doniczkowe – najpopularniejsze gatunki

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze w domu

Sadzenie roślin cebulowych jesienią (a niekiedy późnym latem)

Które rośliny warto wykopywać w czerwcu?

Sadzimy lilie – kiedy, gdzie i jak?

Czas sadzenia letnich roślin cebulowych

 

Sprawdź, co w bieżącym wydaniu miesięcznika “działkowiec”

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot.: Shutterstock.com

Podziel się