Szron czy szadź?

Podziel się

Szron czy szadź? Dzięki tym zjawiskom drzewa, krzewy, zeschnięte pędy bylin, a także dachy, ogrodzenia i inne elementy zdają się być jakby polukrowane, co dodaje im uroku i niezwykłości. Powstawanie tych urzekających efektów związane jest z osadzeniem się szronu i szadzi. Wiele osób myli te zjawiska, gdyż na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie, jednak ich geneza jest inna, a gdy przyjrzymy się z bliska białym drobinkom można dostrzec różnice pomiędzy nimi.

Zima jeszcze trwa, ale już możemy zaplanować wiosnę w naszym ogrodzie. Zapraszamy na zakupy do naszego sklepu – ogromny wybór roślin już dostępny.

Szron

Szron zimą obserwuje się częściej niż szadź i można go nazwać odpowiednikiem rosy podczas mroźnej pogody. Powstaje w wyniku osadzania się i zamarzania wilgotnego powietrza na powierzchni obiektów o ujemnej temperaturze, podczas mroźnych, ale pogodnych, bezwietrznych i bezchmurnych nocy.

W tych warunkach występująca naturalnie w powietrzu para wodna zamienia się bezpośrednio w lód. Przemiana taka nazywana jest resublimacją i polega na przechodzeniu pary wodnej ze stanu gazowego w stały (lód) z pominięciem fazy cieczy. Szron złożony jest z igiełek kryształków lodu, które mogą się rozgałęziać i tworzyć delikatne pióropusze.

Szadź

Niezwykłe i malownicze zjawisko szadzi jest obserwowane znacznie rzadziej niż szronu, ponieważ powstaje w specyficznych warunkach, gdy przechłodzone, ale wciąż jeszcze ciekłe kropelki mgły zamarzają na powierzchni przedmiotów o temperaturze poniżej 0°C. Nie mamy więc tutaj do czynienia ze zjawiskiem resublimacji, a krzepnięciem.

Niezbędnymi warunkami do zainicjowania procesu jest jednoczesne występowanie mgły oraz wiatru (co jest zjawiskiem rzadkim, stąd na przeważającym obszarze kraju szadź występuje zazwyczaj tylko kilka razy w roku) i w odróżnieniu od szronu, może pojawiać się o każdej porze doby. Im powiew wiatru jest silniejszy, tym efektywniej zachodzi proces osadzania szadzi. Zatem po mglistej, mroźnej i wietrznej nocy możemy podziwiać piękne białe krajobrazy, prezentujące się szczególnie efektownie w promieniach słońca.

 

Szron czy szadź? Ciekawostka

Widoczną cechą odróżniającą szron od szadzi jest to, że szadź osadza się zgodnie z kierunkiem wiatru, na krawędziach przedmiotów, zwłaszcza na ostro zakończonych brzegach i ma postać zlepionych kryształków lodu. Najczęściej szadź tworzy cienką warstwę i nie stanowi dla roślin zagrożenia. Gdy warunki sprzyjające powstawaniu szadzi utrzymują się przez dłuższy czas, kryształki lodu narastają do dużych rozmiarów. Gałęzie wtedy mogą złamać się pod jego ciężarem. Warto wówczas pójść do ogrodu i postrącać zbyt grubą warstwę szadzi, szczególnie z cennych dla nas gatunków.

 

 

Inni czytali również:

“Drobnokwiatowe powojniki”

“Trawy ozdobne zamiast murawy”

“Preparaty EM, czyli Efektywne Mikroorganizmy”

“Zniekształcone truskawki – jak przeciwdziałać?”

“Korzyści płynące z prac ogrodniczych na działce”

“Słodkie maseczki własnego wyrobu”

“„Siłownia” w ogródku”

 

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot.: Shutterstock.com

Podziel się