Korzyści płynące z prac ogrodniczych na działce

Ruch na świeżym powietrzu – związany z wyjściem na działkę, spacer po działce, aktywność związana z pracami ogrodniczymi – to wszystko wspomaga nie tylko nasze mięśnie, ale wpływa pozytywnie na pracę mózgu. Regularna aktywność fizyczna to nie tylko utrzymanie odpowiedniej sylwetki, wigor, ale także zwiększone uwalnianie endorfin. Te substancje łącząc się z receptorami opioidowymi w ośrodkowym układzie nerwowym nie tylko działają przeciwbólowo, ale także znacząco podnoszą nasz nastrój.

Aby osiągnąć i utrzymać ten efekt ważne jest, by nasza aktywność fizyczna była regularna – co najmniej 2–3 razy w tygodniu. Pozwoli to nam pozbyć się napięcia, zmniejszy stres i uczucie zdenerwowania aktualną sytuacją.

Do najważniejszych korzyści z prac ogrodniczych należą:

  • Bezpośredni kontakt z roślinami – nie od dziś wiadomo jak ważną rolę pełnią one w życiu człowieka, tworząc nasze naturalne środowisko, dostarczając tlenu niezbędnego do życia i pozytywnie wpływając na zdrowie i samopoczucie. Doznania wzrokowe – piękne kolory, doznania węchowe – różnorodne zapachy – to bodźce pobudzające układ nerwowy do produkcji substancji potrzebnych nam do utrzymania dobrego nastroju.
  • Praca na działce to nie tylko ruch i aktywność fizyczna, to także sposób na pracę „nad sobą” – uczy nas spokoju, koncentracji, dokładności. Musimy zaplanować, jak ma wyglądać nasz ogródek, co chcemy w nim uprawiać, by nacieszyć swoje oczy lub zapewnić sobie zdrową żywność.
  • Własne plony z działki – wielka radość i satysfakcja, że sami je uprawialiśmy i gwarancja tego, że są zdrowe, bo wiemy jak i gdzie rosły, a to bardzo cieszy i dobrze nastraja.
  • Bezpośredni kontakt z ziemią w czasie prac ogrodniczych – kolejny pozytywny bodziec stymulujący nasz ośrodkowy układ nerwowy do produkcji serotoniny, czyli hormonu wpływającego na nasz nastrój.
  • Możliwość kontaktu z innymi – nawiązywanie nowych znajomości lub umacnianie dotychczasowych. W warunkach działki łatwiej nam zachować obowiązujące zasady dystansu a jednocześnie spotkać się z kimś – szczególnie, jeśli mieszkamy sami.
  • Podnoszenie swojej samooceny – jakże ważne dla naszej psychiki – potrafię coś zrobić, jestem potrzebna czy potrzebny komuś, udało mi się to zrobić, więc jest dobrze.

 

PAMIĘTAJ!

Idąc na działkę koniecznie pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu organizmu oraz ograniczeniu używek. Niestety, te ostatnie w nadmiarze może na krótko poprawią nasz nastrój, ale w dłuższej perspektywie doprowadzą do znacznego jego obniżenia.

 

 

 

 

 

Źródło: „działkowiec”

Fot. Shutterstock