Korzyści płynące z prac ogrodniczych na działce

Podziel się

Korzyści płynące z prac ogrodniczych na działce – ruch na świeżym powietrzu związany z wyjściem na działkę, spacer po działce, aktywność związana z pracami…

Takie działania wspomagają nie tylko nasze mięśnie, ale wpływają pozytywnie na pracę mózgu. To wszystko bezcenne korzyści z prac ogrodniczych. Regularna aktywność fizyczna to nie tylko utrzymanie odpowiedniej sylwetki, wigor, ale także zwiększone uwalnianie endorfin. Te substancje łącząc się z receptorami opioidowymi w ośrodkowym układzie nerwowym nie tylko działają przeciwbólowo, ale także znacząco podnoszą nasz nastrój.

Aby osiągnąć i utrzymać ten efekt ważne jest, by nasza aktywność fizyczna była regularna – co najmniej 2–3 razy w tygodniu. Pozwoli to nam pozbyć się napięcia, zmniejszy stres i uczucie zdenerwowania aktualną sytuacją.

Do najważniejszych korzyści z prac ogrodniczych należą:

  • Bezpośredni kontakt z roślinami – nie od dziś wiadomo jak ważną rolę pełnią one w życiu człowieka, tworząc nasze naturalne środowisko, dostarczając tlenu niezbędnego do życia i pozytywnie wpływając na zdrowie i samopoczucie. Doznania wzrokowe – piękne kolory, doznania węchowe – różnorodne zapachy – to bodźce pobudzające układ nerwowy do produkcji substancji potrzebnych nam do utrzymania dobrego nastroju.
  • Praca na działce to nie tylko ruch i aktywność fizyczna, to także sposób na pracę „nad sobą” – uczy nas spokoju, koncentracji, dokładności. Musimy zaplanować, jak ma wyglądać nasz ogródek, co chcemy w nim uprawiać, by nacieszyć swoje oczy lub zapewnić sobie zdrową żywność.
  • Własne plony z działki – wielka radość i satysfakcja, że sami je uprawialiśmy i gwarancja tego, że są zdrowe, bo wiemy jak i gdzie rosły, a to bardzo cieszy i dobrze nastraja.
  • Bezpośredni kontakt z ziemią w czasie prac ogrodniczych – kolejny pozytywny bodziec stymulujący nasz ośrodkowy układ nerwowy do produkcji serotoniny, czyli hormonu wpływającego na nasz nastrój.
  • Możliwość kontaktu z innymi – nawiązywanie nowych znajomości lub umacnianie dotychczasowych. W warunkach działki łatwiej nam zachować obowiązujące zasady dystansu a jednocześnie spotkać się z kimś – szczególnie, jeśli mieszkamy sami.
  • Podnoszenie swojej samooceny – jakże ważne dla naszej psychiki – potrafię coś zrobić, jestem potrzebna czy potrzebny komuś, udało mi się to zrobić, więc jest dobrze.

 

PAMIĘTAJ!

Idąc na działkę koniecznie pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu organizmu oraz ograniczeniu używek. Niestety, te ostatnie w nadmiarze może na krótko poprawią nasz nastrój, ale w dłuższej perspektywie doprowadzą do znacznego jego obniżenia.

 

Polecamy inne inspirujące artykuły z działu „Zdrowie” na naszym portalu:

„Siłownia” w ogródku

Ziołowe toniki – jak je zrobić samemu

Myjmy owoce! Jak to robić dobrze?

 

Sprawdź, co w bieżącym wydaniu miesięcznika „działkowiec”

 

 

Źródło: miesięcznik „działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się