Dodatki do oprysku

Do cieczy w opryskiwaczu czasem dodaje się różne ulepszacze. Czym są takie środki, czy warto je stosować?

Dodawane do opryskiwacza ulepszacze to substancje wspomagające zwane adiuwantami. Znajdują się one w większości środków ochrony roślin i są wbudowane w ich formę użytkową. Istnieją także jako gotowe substancje, które mogą być dodawane do cieczy w opryskiwaczu dla zwiększenia skuteczności oprysku na roślinach pokrytych włoskami lub woskami.

Do najważniejszych adiuwantów zalicza się środki zwiększające przyczepność, które zabezpieczają cząsteczki preparatu przed zmyciem lub spadaniem z roślin. Są to również środki zwilżające, które obniżają napięcie powierzchniowe cieczy użytkowej i zwiększają zdolność do rozkładania się na opryskiwanej powierzchni.

Dzięki adiuwantom poprawia się działanie środków ochrony roślin, tak więc możemy stosować mniejsze ich ilości, a większa ilość preparatu pozostaje na roślinach. Na etykiecie środka ochrony roślin jest informacja, czy zaleca się stosowanie adiuwantów oraz w jakiej dawce.

Przykłady „ulepszaczy” oprysków

Mydło potasowe ogrodnicze w ochronie ekologicznej jest środkiem wspomagającym działanie wyciągów i wywarów roślinnych. Ułatwia przyleganie i dłuższe działanie środka ochrony. Aby zwiększyć skuteczność oprysków preparatami roślinnymi, należy dodać do nich mydło w ilości 10–20 g/litr wody. Szare mydło, Naturalne Szare Mydło Potasowe Roślinne Płyn w połączeniu z insektycydami działają zwilżająco i zwiększają przyczepność, a preparat lepiej pokrywa roślinę poddaną zabiegowi. Podobnie działa też płyn do naczyń „Ludwik”.

W sprzedaży dostępne są też gotowe preparaty polepszające właściwości oprysków, np. Slippa (dzięki zdolnościom rozprzestrzeniania umożliwia dotarcie cieczy roboczej w miejsca nieopryskane bezpośrednio, np. spodnie strony liści), Prolonger (daje dużą odporność na zmywanie, nawet przy długotrwałym deszczu, a także dłuższe utrzymywanie się na liściu i lepszą skuteczność przy nawożeniu dolistnym), Superam 10 AL (poprawia równomierność pokrycia roślin, zwłaszcza tych z nalotem woskowym lub włoskami), Oleo 84 EC.

 

 

 

 

 

Źródło: „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com