Oprysk mocznikiem – kiedy warto stosować?

Podziel się

Oprysk mocznikiem przyspiesza rozkład opadłych liści. Kiedy warto go stosować i czego można się spodziewać?

Oprysk mocznikiem stosowany jest powszechnie przez sadowników w celu zwalczania parcha jabłoni na jabłoniach i gruszach. Opryskiwanie wykonuje się 5% roztworem mocznika (0,5 kg nawozu na 10 litrów wody). Opryskiwanie jabłoni i grusz mocznikiem najlepiej wykonać w dwóch terminach. Szczególnie polecane są jesienne opryski, jeżeli liście i owoce jabłoni bądź gruszy są silnie porażone parchem, konieczne będą dwa zabiegi mocznikiem – jesienią i wiosną.

Zabieg jesienny jest najbardziej skuteczny po pierwszych przymrozkach w początkowym okresie opadania liści.

Opryskiwanie mocznikiem jesienią należy wykonać, gdy przynajmniej 95% liści jest jeszcze na drzewach. W zależności od warunków pogodowych jest to druga połowa października lub początek listopada. Okres ten jest ważny, gdyż w tym momencie wytwarza się tkanka oddzielająca liście od pędu, uniemożliwiając przedostanie się nawozu do pędów. Tak więc azot w maksymalnej ilości zostanie pochłonięty przez liście.

Korony drzew należy bardzo dokładnie pokryć cieczą roboczą, a także opryskać wszystkie liście, które już opadły z drzew. W ten sposób dostarczamy do liści dużej ilości azotu, co stymuluje rozwój mikroorganizmów saprofitycznych, rozkładających liście, co redukuje liczbę tworzących się na liściach owocników grzyba nawet o 90%. Mocznik powoduje ich szybki rozkład i mineralizację, przez co ogranicza infekcję drzewa.

Mocznik użyty w pierwszym okresie opadania liści redukuje liczbę zarodników workowych wiosną następnego roku. Im później wykonamy oprysk drzew owocowych mocznikiem, tym niższa będzie jego skuteczność. Mocznik stosowany zbyt późno, kiedy większość liści już opadnie z drzew, zmniejsza liczbę zarodników workowych jedynie o 50%, użyty w pierwszym okresie opadania liści może zredukować ich liczbę aż o 90%!

Wiosenny oprysk mocznikiem

Drugi oprysk drzew owocowych mocznikiem wykonujemy na przedwiośniu, opryskując glebę i liście leżące pod drzewami. Najlepiej zabieg ten wykonać w II, ponieważ dzięki temu worki z zarodnikami workowymi pojawiają się w owocnikach dopiero w kwietniu i tylko nieliczne z nich osiągają zdolność wysiewu. Wiosenny oprysk drzew mocznikiem jest znacznie mniej skuteczny niż w terminie jesiennym, jednak warto ten oprysk wykonać jako dodatkowy przy dużym porażeniu parchem, a także koniecznie, jeżeli zapomnieliśmy o nim jesienią.

Wiśnie i czereśnie

Mocznikiem można opryskiwać również wiśnie i czereśnie w zwalczaniu drobnej plamistości liści drzew pestkowych, podobnie jak w zwalczaniu parcha jabłoni. Drobna plamistość liści drzew pestkowych występuje głównie na wiśni i czereśni, powodując całkowitą defoliację nawet jeszcze przed zbiorem owoców. Wiosenne infekcje ta chorobą ogranicza opryskiwanie jesienią opadłych liści 5% roztworem mocznika.

Drzewa ozdobne

W przypadku trudności ze zgrabieniem liści np. klonów, brzozy i innych drzew opadnięte liście można również opryskiwać mocznikiem (jego roztworem), aby spowodować ich rozkład.

 

Więcej interesujących treści:

Dodatki do oprysku

Jak wybrać dobry opryskiwacz?

Co zrobić z opakowaniami po środkach ochrony roślin?

Parch jabłoni – objawy i zwalczanie

Wiosenna ochrona roślin – co zwalczać w marcu i kwietniu

Ogórki w ogrodzie – najlepsze odmiany i sposoby uprawy

 

Sprawdź, co w bieżącym numerze miesięcznika “działkowiec”

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się