Jak zapobiec erozji gleby?

Podziel się

Jak zapobiec erozji gleby? W okresie jesienno-zimowym gleba jest szczególnie narażona na destrukcyjne działanie czynników atmosferycznych.

Odkryta powierzchnia wystawiona na działanie wiatru, deszczu i spływów powierzchniowych ulega niszczeniu, w takich warunkach obserwowane jest nasilenie procesów erozji wodnej i wietrznej.

Procesy te prowadzą do pogorszenia struktury gleby, wymywania składników pokarmowych w głąb gleby, a na terenach usytuowanych na wzniesieniu – do podnóża stoku. Skuteczną metodą ograniczenia skutków tego niekorzystnego zjawiska jest zapewnienie ciągłości okrycia powierzchni, dzięki czemu zminimalizowane będą spływy powierzchniowe, zatrzymany śnieg oraz zachowana struktura gleby. Można to zrobić w trojaki sposób.

  1. Jak zapobiec erozji gleby – ściółkowanie

Polega na okrywaniu powierzchni gleby różnymi materiałami organicznymi lub nieorganicznymi, które tworzą na powierzchni warstwę izolacyjną, chroniącą glebę. Zastosowanie nawet kilkucentymetrowej warstwy ochronnej w postaci słomy, torfu, trocin czy kory, pozwoli na stworzenie warstwy zapobiegającej skutkom erozji wodnej i wietrznej.

Dodatkowo, materiały te stopniowo rozkładając się będą wzbogacały glebę w próchnicę i składniki pokarmowe dla roślin. Wiosną zauważymy, że z zastosowanego materiału niewiele już zostało, ale tym nie martwmy się, gdyż postawione im zadanie spełniły, a pozostałe resztki można wymieszać z wierzchnią warstwą gleby.

Wiele cennych informacji na temat ściółkowania można znaleźć w e-booku „Warto ściółkować” dostępnym w naszym sklepie.

  1. Rośliny ozime na nawóz zielony

Uprawiane poplony ozime tworzą zwartą darń na powierzchni, okrywają i chronią glebę w okresie spoczynku. Rośliny przeznaczone na poplon ozimy muszą być przede wszystkim zimotrwałe. Najbardziej przydatna będzie wyka ozima (kosmata), żyto ozime (nasiona są dostępne w naszym sklepie) oraz ozime formy rzepaku i rzepiku.

Dobre rezultaty można osiągnąć stosując mieszankę żyta i wyki. Gatunki przydatne jako ozime nawozy zielone odznaczają się szybkim wzrostem, co prowadzi do wytwarzania obfitej masy organicznej. Masa ta przedłuża przykrycie gleby roślinnością na okres późnej jesieni, zimy i wiosny, chroniąc ją w ten sposób przed erozją wodną i wietrzną. Rośliny wytwarzają również silnie rozwinięty i głęboko sięgający system korzeniowy, który „podciąga” wymyte w głąb profilu glebowego składniki pokarmowe. Po przekopaniu roślin składniki wracają do wierzchnich warstw gleby. Obfity system korzeniowy ma również silne działanie strukturotwórcze, rozluźnia i przewietrza glebę poprawiając jej właściwości wodno-powietrzne oraz cieplne, oczywiście wzbogacając też glebę w substancję organiczną.

  1. Jak zapobiec erozji gleby – mulczowanie

Polega na pozostawieniu na zimę jarych roślin poplonowych uprawianych na nawóz zielony, które w tradycyjnej uprawie przekopane byłyby jesienią. Rośliny te zimą przemarzają i tworzą warstwę zwartej ściółki, tzw. mulcz. Rośliny te jako rosnące chronią glebę przed erozją do później jesieni, zaś przez zimę i wiosnę jak ściółka. Dodatkowo, spełniają one wszystkie zadania nawozów zielonych.

 

Inni czytali również:

Jak wykorzystać trociny i zrębki drzewne w ogrodzie?

Czym ściółkować? Ściółka z ziół i chwastów w ogrodzie

Czy można używać biohumusu jesienią?

Jak uprawiać glebę latem?

Jak założyć warzywnik, żeby uprawa była przyjemnością

Dieta na stawy – co jeść, czego nie jeść

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się