Odmiany hortensji – te znane i mniej znane

Podziel się

Duże, efektowne kwiatostany, wyjątkowo długi okres kwitnienia od lata do jesieni i obfite ulistnienie to mocne strony hortensji. Oto odmiany hortensji – te znane i te mniej.

Piękne odmiany hortensji są dostępne w naszym sklepie – zapraszamy do zapoznania się z ofertą

 

Stanowią doskonałą ozdobę ogrodów, a kwiatostany nadają się także na suche bukiety. Wśród nich najpopularniejsze są: hortensje ogrodowe (Hydrangea macrophylla), bukietowe (H. paniculata), drzewiaste (H. arborescens) i pnące (H. anomala ssp. petiolaris). Ostatnio oferowane są także mniej znane gatunki jak hortensja dębolistna (H. quercifolia), kosmata (H. aspera) i piłkowana (H. serrata).

Gatunki i odmiany hortensji

Hortensja ogrodowa ma najczęściej różowe lub niebieskie, rzadziej białe; ich kolor często zależny jest od odczynu podłoża. Wśród wielu dostępnych odmian ciemnoróżowe kwiaty przechodzące w fioletowe (zależnie od odczynu podłoża) ma ’Sybilla’, czerwone ’Leuchtfeuer’ lub niebieskie przechodzące w róż ’Boquet Rose’.

Hortensja bukietowa jest wytrzymała na mróz. Do najmniej wymagających należy ’Grandiflora’, ale obecnie „karierę” robią odmiany o okazałych kwiatostanach, jak ’Limelight’ czy ’Phantom’ oraz ’Kyushu’, ’Pink Diamond’ czy ’Tardiva’ o kwiatostanach zawierających także dużo kwiatów płodnych. Hitem ostatnich lat są ’Great Star’ (o niezwykle dużych, sterylnych kwiatach) oraz ’Pinky Winky’ i ’Vanille-Fraise’, których kwiaty po przekwitnięciu robią się czerwone i zdobią krzewy nawet do października.

Odmiany hortensji bukietowej dostępne w naszym sklepie

Hortensja drzewiasta ma białe kwiaty, ale zebrane w kuliste kwiatostany. Najlepszą odmianą jest ’Annabelle’ o kwiatostanach średnicy ponad 20 cm. Doskonale nadaje się do sadzenia w niewielkich grupach oraz niezwykle efektownie prezentuje się w nieformowanych żywopłotach.

Hortensja pnąca doskonale wspina się po murkach i pniach drzew za pomocą korzonków przybyszowych. Pięknie przebarwia się na żółto jesienią i jest całkowicie mrozoodporna. Zastosowana bez podpory staje się doskonałą rośliną okrywową, rosnąc dobrze nawet w cieniu większych drzew.

 

Hortensja dębolistna ma oryginalne ulistnienie. Kwitnie na biało, a jej powcinane liście jesienią przyjmują czerwone barwy.

 

Hortensja kosmata występuje m.in. w odmianie ’Macrophylla’, ma ciekawe spłaszczone kwiatostany z fioletowo-niebieskich kwiatów płodnych i kilku, kontrastowo białych większych kwiatów sterylnych.

Hortensja piłkowana ma m.in. odmiany ’Bluebird’ i ’Preziosa’. Wskazane jest okrycie nasady krzewu na zimę, mimo że charakteryzuje się dobrą mrozoodpornością.

Hortensje piłkowane w ofercie www.dzialkowiecsklep.pl

Dobre rady

  • Hortensje można uprawiać w pojemnikach, jednak wrażliwsze gatunki należy zimować w pomieszczeniu, gdzie temperatura nie spada znacznie poniżej zera.
  • Wszystkie hortensje najlepiej rosną na glebach nie za suchych i lekko kwaśnych o pH 5,5–6.
  • Wiele gatunków jest cienioznośnych, niektóre jednak obficiej kwitną w miejscach słonecznych (h. bukietowe).
  • W przypadku niektórych odmian hortensji ogrodowej o różowym kolorze można zmienić barwę kwiatów na niebieski, zmieniając odczyn gleby na bardziej kwaśny (np. podlewając je roztworem siarczanem glinu (3 g/l wody – 4–5 razy co tydzień, przed kwitnieniem).
  • Okrywy stosujemy z wysokiego kopczyka z drobno mielonej kory sosnowej i w razie potrzeby owijamy pędy agrowłókniną. Zabezpieczenie wykonujemy po pierwszych silniejszych przymrozkach.
  • U hortensji ogrodowej wiosną pędów nie tniemy – usuwamy tylko najcieńsze, a u drzewiastej i bukietowej mogą być cięte krótko na 15–25 cm.

 

Hortensje gatunki i odmiany
Hortensje odmiany i gatunki – kliknij, żeby powiększyć

 

 

Inni czytali także:

Hortensje, jakie wybrać i jak pielęgnować

Uprawa hortensji

Niebieski w ogrodzie – idealny na wyciszenie i relaks

Jakie rośliny kupić na wiosnę do ogrodu?

Jakie odmiany róż wybrać?

Co na rabaty? Byliny o długim kwitnieniu w ogrodzie

 

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się