Jakie rośliny kupić na wiosnę do ogrodu?

Podziel się

Nadchodzi wiosna, a więc czas na ogrodnicze zakupy! Jakie kupić rośliny na wiosnę do ogrodu?

Przed nami masa wyborów, które warto starannie rozważyć, aby nie pogubić się w przebogatej rynkowej ofercie.

To bardzo dogodny okres na sadzenie większości roślin ozdobnych i owocowych, również gatunków i odmian mniej odpornych na mróz, co do których nie musimy już się martwić, że przemarzną zimą! W tym czasie realizujemy też przemyślane wcześniej plany na zakładanie nowych upraw, aranżację rabat i zmiany w ogrodowej architekturze. 

Zapraszamy na wiosenne zakupy do naszego sklepu! Nazwy gatunków i odmian w tym artykule wyróżnione kolorami są dostępne w naszym sklepie i kliknięcie w nie przeniesie do odpowiedniej oferty.

Rośliny na wiosnę do ogrodu – cebulowe hity

Lilie

W wiosennych zakupach nie może zabraknąć przepięknych i oryginalnych letnich roślin cebulowych, których termin sadzenia przypada właśnie na początku sezonu. Wspaniałą dekoracją działkowych rabat będą z pewnością lilie (Lilium– królowe letnich ogrodów i jedne z najpiękniejszych kwitnących roślin. W ich przypadku najlepiej wybierać odmiany, które nie będą sprawiały większych kłopotów uprawowych, jak np. klasyczne, biało-różowe ’Lollypop lub pełne, złociste ’Apricot Fudge o niezwykle oryginalnych kwiatach, kształtem przypominających róże! 

Warto też posadzić lilie drzewiaste, które ze względu na silny wzrost (nawet do 2 m) i duże (do 20 cm średnicy), pachnące kwiaty, szybko zdobyły ogromną popularność. Ciekawe odmiany to m.in.

  • biało-purpurowa ’Leslie Woodriff
  • żółta ’Honeymoon’,
  • biała ’Pretty Woman’ 

Ogromnym zainteresowaniem cieszą się też przepiękne, czystobiałe lilie Św. Józefa (L. candidum). Dla urozmaicenia barw warto sięgnąć po nieco podobne w kształcie kwiatów lilie trąbkowe, np. żółto-różową ’African Queen lub biało-różową ’Regale’, zwaną też lilią królewską. 

Sadzenie lilii – kiedy, gdzie i jak?

Dalie

Dali(Dahliato jednz najbardziej popularnych letnich gatunków cebulowych. Niezwykłe bogactwo kształtów kolorów ich kwiatów sprawia, że doskonale sprawdzą się w większości ogrodowych aranżacji. Szczególnie atrakcyjne są odmiany z grupy dalii dekoracyjnych (np. czerwona ’Arabian Nights, biała ’White Perfection) lub strzępiastych (np. żółto-różowa ‘Myrtle’s Folly’)

Mieczyki i irysy

Na letnich rabatach powinny też zagościć strzeliste mieczyk(Gladiolus), które znakomicie nadają się również na kwiat cięty. Z ciekawszych odmian warto polecić:

  • ‘Wine & Rose’
  • ‘Hunting Song’
  • ‘Nova Lux’
  • białą ’White Prosperity’ 

Z cebulowej galanterii warto też polecić wspaniale kwitnące odmiany irysa: 

  • Germanica Supreme Sultan
  • Germanica Edith Queeche
  • Germanica Edith Wolford

Rośliny na wiosnę do ogrodu – spektakularne drzewa i krzewy

Magnolie

Jednymi z najpiękniejszych wiosennych gatunków są magnolie (Magnolia), które zachwycają urodą ogromnych kwiatów. Wśród bogactwa mieszańcowych odmian, warto m.in. zwrócić uwagę na magnolię gwiaździstą ‘Alixeed’ (po dekadzie dorasta do 10 metrów) oraz magnolię ‘Mag’s Pirouette’.

Różaneczniki

Niezrównane pod względem atrakcyjnego wiosennego kwitnienia (V–VIsą również różaneczniki i azalie (Rhododendron), które zachwycają mnogością kwiatówdominując ogród swoimi barwamiSpośród ciekawie kwitnących różaneczników warto wybrać takie odmiany jak np.: 

  • czerwono-różowa ’Fantastica’
  • biało-różowa ’Percy Wiseman’ 
  • bursztynowa ’Bernstein’ 

Z kolei, wśród azalii zachwycać nas będą z pewnością odmiany wielkokwiatowe, jak m.in.:

  • japońska ‘Arabesk’
  • wielkokwiatowa ‘Homebush’
  • wielkokwiatowa ‘Cecile’

Pamiętajmy, że zarówno magnolie, jak też różaneczniki i azalie lubią kwaśne, żyzne, regularnie nawadniane podłoże, dobrze też zareagują na wyściółkowanie gleby wokół nich. 

Hortensje

Niezwykle urodziwe i eleganckie są zakwitające latem hortensje, stanowiąc godne następstwo dla kwitnących wiosną gatunków. Jeszcze w czerwcu zakwitają hortensje ogrodowe (Hydrangea macrophylla), tworząc okazałe, kuliste kwiatostany w różnych kolorach, m.in.:

W pełni lata kwitną wyjątkowo spektakularne i odporne hortensje bukietowe (H. paniculata), np. kremowobiała ’Bombshell PBR’biało-różowa ’Pinky Winky’ lub kremowobiała ’Silver Dollar

Pamiętajmy, że hortensje lubią stanowiska lekko ocienione oraz wilgotne i kwaśne podłoże, a barwa hortensji ogrodowych może się zmieniać wraz z odczynem podłoża (im kwaśniejszy, tym bardziej niebieskie). 

Budleje

Wspaniałym uzupełnieniem letniego krajobrazu ogrodu będą okazałe budleje (Buddleja), których ozdobą są bardzo długie (nieraz do 70 cm) kwiatostany – pachnące i zwabiające do ogrodu motyle. Cenne odmiany to m.in.:

  • różowa ’Pink Delight’
  • fioletowa ’Black Knight’
  • biała ‘White Profusion’

Budleje lubią słoneczne i osłonięte stanowiska. Nie są w pełni mrozoodporne, jednak nawet po przemarznięciu, przycięte krótko wiosną, pięknie się zregenerują i zakwitną latem. 

Rośliny na wiosnę do ogrodu – superbyliny

Niezwykle oryginalną i przyciągającą wzrok ozdobą ogródka będą z pewnością hibiskusy bylinowe (Hibiscus moscheutos), zwane też ketmiami bagiennymi. Dorastają one nawet do 2 m wysokości i tworzą kwiaty jak talerze (do 25 cm średnicy)! Lubią słoneczne i wilgotne stanowiska.

Pośród piwonii (Paeonia), dobre i sprawdzone odmiany to m.in.:

  • ‘Sorbet’
  • ‘Edulis Superba’
  • ‘Walter Mains’

Kwiatowe olbrzymy – lilie, ketmie i piwonie

Rośliny na wiosnę do ogrodu – bezcenne owocowe

Niezbędnym elementem działkowych upraw powinny być gatunksadownicze, dostarczające nam wyjątkowo cennych dla zdrowia owoców, o wysokich walorach odżywczych. Posadzenie wielu gatunków i odmian drzew owocowych może być problemem w małym ogródku. Producenci i rynek pospieszyli jednak z dogodnym rozwiązaniem – tworząc drzewka wieloodmianowe – łączące na jednym pniu 2, 3, a nawet 6 różnych odmian! Pozwalają one mieć na niewielkiej przestrzeni kilka odmian zajmujących powierzchnię jednego drzewka! 

Posiadanie ulubionych owoców nawet na ograniczonej powierzchni umożliwiają też minidrzewka owocowe, czyli karłowe odmiany szczepione na karłowych podkładkach i oferowane w doniczkach. Mogą być uprawiane zarówno w pojemnikach na balkonach lub tarasach, jak i w gruncie, a ich wspaniałe owoce będą dosłownie „pod ręką”. W takiej formie oferowane są m.in.:

W nasadzeniach owocowych z pewnością warto też uwzględnić mniej znane gatunki, których owoce mają wybitne walory odżywcze, a zwykle na próżno szukalibyśmy ich na sklepowych półkach! Są to mało wymagające gatunki, jak np. dereń jadalny, jagoda gojijagoda kamczacka, morwa biała, świdośliwa olcholistna, rokitnik. 

 

Inni czytali również m.in.:

Hortensje, jakie wybrać i jak pielęgnować

Różanecznik – choroby i szkodniki

Skąd się biorą plamy na liściach różanecznika?

Zakątek w ogrodzie z pachnącymi roślinami

Jak sadzić róże – odmiany, metody i wskazówki do uprawy

Sadzenie lilii – kiedy, gdzie i jak?

Lilie trąbkowe – arystokracja ogrodowa

 

Źródło: miesięcznik “działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się