Sadzenie lilii – kiedy, gdzie i jak?

Podziel się

Kwiecień jest optymalnym terminem sadzenia lilii. Rodzaj ten obejmuje liczne gatunki i odmiany pochodzącz różnych rejonów klimatycznych, które różnią się nieco wymaganiami. 

Większość z nich można sadzić również w końcu lata, jednak wiosna jest szczególnie wskazana dla sadzenia odmian orientalnych, mniej wytrzymałych na mrozy. 

Duży wybór lilii znajdą Państwo w naszym sklepie “działkowiec”

Sadzenie lilii – miejsce

Miejsce uprawy powinno być słoneczne, a gleba przepuszczalna, próchniczna, ale niezbyt sucha. Wskazane jest, aby pH podłoża wynosiło 5,56,5. Dolny zakres wymagany jest dla mieszańców orientalnych.  

Cebule lilii

Obchodzimy się z nimi szczególnie ostrożnie, ponieważ nie mają twardych łusek okrywowych. Cebule lilii łatwo wysychają i mogą ulegać uszkodzeniom. Zwróćmy uwagę na ich zdrowotność – nie powinny mieć objawów uszkodzeń lub chorób zarówno na łuskachjak i na korzeniach. 

Cebule lilii są wrażliwe na uszkodzenia i wysychanie
Cebule lilii są wrażliwe na uszkodzenia i wysychanie

Sprawdź jak zaplanować prace ogrodnicze w kwietniu – przeczytaj artykuł Kwiecień w ogrodzie – kalendarz ogrodnika

Sadzenie lilii – jak głęboko? 

Głębokość sadzenia cebul zależy od ich obwodu i rodzaju gleby. Na glebach lekkich sadzimy je na głębokość równą obwodowi cebul, a na cięższych – 2–3 cm płycej. W czasie wegetacji na pędzie podziemnym lilii będą wyrastać cebulki przybyszowe i korzenie. Jeżeli cebule posadzimy za głęboko, to tych cebulek wytworzy się dużo, a kwitnienie będzie mało obfite. Z kolei zbyt płytkie sadzenie będzie skutkować osłabionym wzrostem, ze względu na powstanie małej liczby korzeni na pędzie podziemnym. 

Jak gęsto? 

Gęstość sadzenia jest związana z wielkością cebul, siłą wzrostu roślin i długością planowanej uprawy. Rośliny, które mają pozostać w ogrodzie na kilka lat, najlepiej posadzić w odstępach 2530 cm. Jednak te największe, jak np. lilie drzewiaste, umieszczamy nawet co 4050 cm. 

Sadzenie lilii

Po wykopaniu dołków cebule układa się na dnie. Zwracamy też uwagę na układ korzeni, lekko je rozkładając na boki.

Po sadzeniu 

Powierzchnię podłoża warto wyściółkować rozdrobnioną korą, która zahamuje wzrost chwastów i ograniczy parowanie wody z podłoża.

 

Inni czytali również:

Lilie trąbkowe – arystokracja ogrodowa

Kwiatowe olbrzymy – lilie, ketmie i piwonie

Które rośliny warto wykopywać w czerwcu?

Pachnące rośliny na lato w ogrodzie

Co na rabaty? Byliny o długim kwitnieniu w ogrodzie

Rośliny do ogrodu na słońce i cień

 

 

Źródło: miesięcznik “działkowiec”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się