Kwiatowe olbrzymy – lilie, ketmie i piwonie

Podziel się

W ogromnym bogactwie roślin ogrodowych, największe wrażenie robią chyba te o dużych, spektakularnych kwiatach. Niewątpliwymi liderami w tym gronie są lilie drzewiaste, ketmie czy też super piwonie ITOH!

Warto je wszystkie lepiej poznać i pomyśleć o zakupie do własnego ogrodu. Dzięki nim zyskamy oryginalne, niepowtarzalne ozdoby skupiające wzrok i przyciągające uwagę, a nasz ogród zyska na atrakcyjności, a być może stanie się też wzorem do naśladowania. Każdy miłośnik kwiatów powinien mieć te okazy w swoim ogrodowym królestwie!

Wybrane odmiany kwiatowych olbrzymów są dostępne w naszym internetowym sklepie. Wystarczy kliknąć nazwę rośliny zaznaczoną na zielono, by przenieść się na podstronę z ofertą.

Super piwonie

Piwonie ITOH to połączenie piwonii drzewiastych z piwoniami bylinowymi. Ich nazwa wywodzi się od nazwiska japońskiego hodowcy – dr Toichi Itoh, który po raz pierwszy je uzyskałSą u nas jeszcze mało znane, a z pewnością zasługują na większe rozpowszechnienie, ponieważ łączą w sobie największe zalety gatunków rodzicielskich. Mają zatem okazałe kwiaty w bogatej kolorystyce, efektowne liście i mocne (choć nie zdrewniałe) pędy piwonii drzewiastych, a także żywotność i odporność na choroby piwonii zielnych. Kwiaty odmian z tej grupy  największe i najbardziej okazałe ze wszystkich piwonii osiągają nieraz średnicę 25 cm. 

W zależności od odmiany dorastają do 60120 cm wysokości. Są długowieczne i mogą pozostawać na jednym miejscu przez wiele lat. Ich wielką zaletą jest też stosunkowo długie i obfite kwitnienie przypadające na późną wiosnę i wczesne lato – jedna dorosła roślina jest w stanie wytworzyć nawet 50 kwiatów.

Godne polecenia są takie odmiany jak:

  • Bartzella – cytrynowo-żółte, pachnące kwiaty
  • Hillary – wielokolorowe kwiaty – różowo-morelowo-czerwone
  • Julia Rose – duże różowe kwiaty

Lilie jak drzewa

Kolejne bardzo modne i coraz popularniejsze rośliny to lilie Orienpet (OT), czyli krzyżówki lilii orientalnych z liliami trąbkowymi. Połączenie tych dwóch bardzo wartościowych grup, stworzyło mieszańco niezwykłej urodziezdrowotności i sile wzrostu. Odmiany te dorasta do 2 metrów, a nawet i wyżej, tworząc przy tym mocne łodygi z wielkimi, rozgałęzionymi kwiatostanami, przypominającymi korony drzew, przez co zdobyły sobie miano lilii drzewiastych. Te niesamowite, pięknie pachnące kwiaty mogą tworzyć wspaniałą ozdobę ogrodu od czerwca aż do sierpnia. Szczególnie godne polecenia odmiany to m.in.:

Sadzenie lilii – kiedy, gdzie i jak?

Hibiskusy giganty

Ketmia bagienna to bylinowy gatunek hibiskusa, który robi oszałamiającą karierę. Dzieje się tak głównie dzięki nowym, wspaniałym odmianom o ogromnych, zadziwiająco pięknych kwiatach osiągających średnicę nawet 30 cm! Kwiaty mogą być czerwone, różowe, żółtelawendowe, bordowe, białe, wielokolorowe, zwykle z ciemniejszym oczkiem. Pojawiają się obficie od lata do późnej jesieni. Rośliny dorastają do 100150 cm i bardzo dobrze się krzewią. Dodatkowym atutem  liście o ciekawym kształcie i kolorystyce, duża siła wzrostu i możliwość zimowania w gruncie (nie zawsze oczywista u tego rodzaju)Godne polecenia odmiany to m.in.:

  • Robert Fleming’ (czerwona)
  • Jazzberry Jam’ (jasnomalinowa)
  • Kopper King’ (biało-różowa, liście zielonobordowe)
  • Old Yella (żółta)
  • Summer Storm’ (ciemnoróżowa, liście zielonobordowe)
Ketmia bagienna ’Jazzberry Jam’

Czego potrzebują kwiatowe olbrzymy?

Wszystkie opisywane rośliny potrzebują ziemi żyznej, przepuszczalnej i przewiewnej o stałej wilgotności oraz stanowiska zacisznego, dobrze nasłonecznionego (lilie tolerują również miejsca lekko ocienione). Można je sadzić zarówno jesienią jak i wiosną. Glebę przed sadzeniem dobrze jest wzbogacić kompostem, a podczas wegetacji zasilać rośliny nawozami wieloskładnikowymi do roślin kwitnących (z ograniczoną zawartością azotu). 

Piwonie ITOH sadzi się zwykle w odstępach 6070 cm, hibiskusy co 45–60 cm, a cebule lilii drzewiastych sadzimy zwykle na głębokość 1015 cm w rozstawie 20 cmWszystkie kwiatowe olbrzymy mogą też zimować w gruncie w naszych warunkach, warto je jednak przykrywać na zimę, szczególnie młode egzemplarze.

Jesienią ścinamy części nadziemne roślin i przykrywamy np. stroiszem lub ściółką. Uwaga: hibiskusy do życia budzą się późno – w połowie majaAby otrzymać silniejsze, bardziej rozkrzewione rośliny hibiskusów, warto uszczykiwać im pędy, gdy osiągną 2030 cm. W przypadku uprawy pojemnikowej pamiętajmy o dobrym drenażu i utrzymywaniu stałej wilgotności podłoża. Szczególnie na przelanie jak i zasuszenie wrażliwe są hibiskusy.

Piwonia ITOH ’Bartzella’

Lilie, piwonie, hibiskusy – najlepsze zastosowania

Wszystkie kwiatowe olbrzymy znakomicie nadają się na różnego rodzaju rabaty bylinowe i mieszane. Można je też sadzić w grupach, szpalerach wzdłuż ścieżek, jako otoczenie miejsc wypoczynku, oczek wodnych itp. Hibiskusy i lilie bardzo dobrze prezentować się będą w różnego rodzaju pojemnikach na tarasach i balkonach. Lilie i piwonie są też doskonałym materiałem na kwiat cięty (kwiaty bardzo długo utrzymują się w wazonie) i mogą być stosowane w kompozycjach do dekoracji wnętrz.

 

Inni czytali także:

Lilie trąbkowe – arystokracja ogrodowa

Jakie rośliny kupić na wiosnę do ogrodu?

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot.: Shutterstock.com

Podziel się