Różanecznik – choroby i szkodniki
Różanecznik – choroby i szkodniki. Jak postępować w przypadku dostrzeżenia objawów chorób? Jak walczyć ze szkodnikami na różanecznikach?
Różanecznik – szkodniki
Na dolnych liściach krzewów różaneczników, zwłaszcza od brzegu, pojawiają niechciane, szpecące roślinę wygryzione dziury. Wygryzienia spowodowały opuchlaki.
Warto poznać sprawcę bliżej
Są to chrząszcze z rodziny ryjkowcowatych, groźne szkodniki zwłaszcza krzewów owocowych (truskawka, malina, winorośl) i ozdobnych: różaneczniki, azalie, a także irgi, dereń, różę, cis ligustr, lilaki). Najpospolitszy jest opuchlak truskawkowiec.
Chrząszcze są czarne, długości 7–10 mm. Od wiosny wygryzają zatokowe dziury na brzegach liści. Żerują późnym wieczorem i w nocy oraz w dni pochmurne, w ciągu dnia chowają się pod resztki roślin lub w podłożu. Pod koniec VI samice składają jaja do gleby, przy szyjce korzeniowej roślin. Larwy wylęgają się po 2–3 tygodniach, żerują na korzeniach do później jesieni. Największe szkody powodują larwy (beznogie, ok. 1 cm długości, łukowato zagięte, białawe z ciemniejszą głową) niszczące system korzeniowy. Szczególnie niebezpieczne są dla truskawek – zaatakowane rośliny słabo rosną, więdną lub zasychają. Wiosną przepoczwarczają się w podłożu. Dorosłe osobniki pojawiają późną wiosną.
CO ROBIĆ?
- Chrząszcze zbierać z liści w ciepłe wieczory lub rozłożyć wokół doniczek pułapki lepowe na owady.
- Na pocz. V i w VII–VIII stosować biopreparaty (Larvanem, Nemasys L i H), które zawierają nicienie owadolubne. Nicienie wnikają do larw opuchlaków i uwalniają chorobotwórcze bakterie. Owad ginie w kilkanaście lub kilkadziesiąt godzin.
- Po zauważeniu uszkodzeń na liściach późnym wieczorem opryskiwać rośliny wyciągiem z wrotyczu – 300 g świeżego lub 30 g suszu ziela zalać 10 l zimnej wody, pozostawić na 12–24 godziny, stosować w proporcjach 1:2.
Różanecznik – choroby
Różaneczniki cenimy głównie za obfite, wiosenne kwitnienie. Jednak podczas ich uprawy w ogródku mogą nas spotkać różne niespodzianki, na które lepiej się zawczasu przygotować.
Brązowienie i obumieranie brzegów liści
Różaneczniki do prawidłowego wzrostu i rozwoju wymagają stanowiska półcienistego i gleby kwaśnej. Na egzemplarzach posadzonych w miejscach o bardzo intensywnym nasłonecznieniu widać brązowienie i obumieranie brzegów liści. Podobne objawy mogą wystąpić po bardzo mroźnej zimie, gdy wiosną rośliny rozpoczynają okres wegetacji przy ciągle zamarzniętym podłożu. W takim przypadku krzewy nie mają możliwości uzupełnienia wytranspirowanej przez liście wody, dochodzi do ich brązowienia.
CO ROBIĆ?
- Pod koniec zimy, w okresie zagrożenia, rośliny można cieniować stosując włókninę. Silnie porażone liście usuwać, a rośliny opryskać jednym ze stymulatorów wzrostu roślin: Asahi SL, Superplon K w stęż. 0,1%.
Różanecznik – choroby – fytoftoroza
Jest najgroźniejszą chorobą różanecznika. Przeważnie w czerwcu, gdy wzrasta temperatura powietrza i gleby, pojawiają się pierwsze objawy choroby. Rośliny mają zahamowany wzrost. Liście tracą naturalną barwę i połysk, więdną, żółkną i w charakterystyczny sposób rolują się wzdłuż nerwu głównego. System korzeniowy chorych roślin jest słabo rozwinięty i zbrązowiały. Brązowa zgnilizna z podstawy pędu stopniowo przesuwa się do góry.
CO ROBIĆ?
- Zapobieganie i ochrona polegają na systematycznym usuwaniu i niszczeniu chorych roślin. Pozostałe rośliny można opryskać jednym z fungicydów: Proplant 722 SL (0,3%), Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG (0,25%) lub nawozem Actifos (0,6%), a najlepiej podlać. W zależności od wielkości krzewu do podlewania na jedną roślinę stosuje się 0,5–2 l cieczy.
Różanecznik choroby – zgorzele
W okresie wegetacji w różnych miejscach na pędach, ale najczęściej w miejscu uszkodzenia mechanicznego lub przez owady, pojawiają się brązowe plamy, które stopniowo rozszerzają się na obwodzie.
Liście znajdujące się powyżej miejsca infekcji więdną, brązowieją i obumierają. Objawy zgorzeli pędów różanecznika mogą być również na liściach w postaci owalnych plam z jasnobrązowym środkiem. Na powierzchni plam widoczne są czarne, błyszczące skupienia zarodnikowania grzyba.
Wiosną można czasem zaobserwować objawy zgorzeli pąków różanecznika. Pąki liściowe i kwiatowe nie rozwijają się, tylko brązowieją i obumierają. Na ich powierzchni widać czarny nalot zarodnikowania grzyba. Nekroza z pąków przesuwa się wzdłuż pędu do jego nasady. Podobne objawy zamierania pąków mogą wystąpić w przypadku ich przemarznięcia, ale wtedy nie stwierdzimy charakterystycznego zarodnikowania grzyba.
CO ROBIĆ?
- Po stwierdzeniu objawów należy wycinać i niszczyć silnie porażone pędy. Pozostałe rośliny opryskiwać 2–3-krotnie, co 10 dni, stosując Dithane NeoTec 75 WG (0,2%), przemiennie ze stymulatorami wzrostu – BetaChikol (2%), Biosept Active (0,1%), Huwa-San TR-50 (0,05%), PronTech (0,1%), Superplon K (0,1%), nawozami dolistnymi ograniczającymi rozwój objawów chorobowych – Actifos (0,6%), Solfan PK (0,5%). Wszystkie wymienione środki mają bardzo szeroki zakres działania na patogeny nalistne, sprawcy wielu chorób.
Inni czytali również:
Skąd się biorą plamy na liściach różanecznika?
Chemiczna ochrona roślin – słowniczek
Jak zapobiegać chorobom i szkodnikom róż?
Jak zaaranżować zacienione miejsca w ogrodzie
Oczko wodne w ogrodzie – budowa
Sprawdź, co w bieżącym wydaniu miesięcznika „działkowiec”
Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”
Fot.: Shutterstock.com