Jak modnie udekorować mieszkanie roślinami?

Podziel się

Moda na atrakcyjne rośliny pochodzące z Afryki lub Ameryki wróciła z wielkim przytupem. Po latach zapomnienia stały się ponownie ozdobą mieszkań i to ze zdwojoną siłą.

Takie egzotyczne rośliny wyróżniają się dużymi liśćmi, fantazyjnymi kwiatami i oryginalnymi owocami. Tak wyjątkowe rośliny potrzebują jednak odpowiednich warunków uprawy do prawidłowego rozwoju. Jak modnie udekorować mieszkanie roślinami?

Sprawdź poradniki dostępne w naszym sklepie:

 

Jak eksponować „egzotyki”?

Duże rośliny wymagają odpowiedniej przestrzeni. Musimy je więc dostosować do odpowiedniej wielkości pomieszczenia.

W małych przestrzeniach mogą znacznie dominować, jednak to nie oznacza, że trzeba z nich od razu zrezygnować. Wystarczy ograniczyć się do jednego egzemplarza, a następnie odpowiednio go kontrolować, tak aby zbytnio się nie rozrastał. W mniejszych pokojach sprawdzą się pomarańcze, figowce i juki.

W dużych salonach (pokojach) idealnie prezentować się będą monstery, bananowce i palmy. Ustawiamy je najczęściej bezpośrednio na podłodze lub podwyższeniu. Takie podwyższenie może mieć zamocowane kółka, dzięki którym łatwe stanie się przestawienie ciężkich i dużych pojemników w trakcie przemeblowywania lub sprzątania.

Dużymi okazami można wydzielać przestrzeń, tworząc mniejsze lub większe strefy. Sprawdzą się tu wysokie gatunki – gęsto ulistnione, takie jak np. figowiec benjamina czy szeflera. Dracena, juka czy zamiokulkas zamiolistny, ustawione w pobliżu kącika wypoczynkowego, będą zielonym zaproszeniem do odpoczynku i zapewnią relaks.

Dodatkowo, ładna osłonka na donicę podkreśli piękno roślin. Najczęściej stosowane są plastikowe – lekkie i łatwe w czyszczeniu. Często spotyka się także metalowe, świetnie pasujące do wnętrz w nowoczesnym stylu. Wiklinowe są odpowiednie do pomieszczeń wypełnionych meblami lub dekoracjami z naturalnych surowców. Kolor i styl osłonki powinny być dostosowane do wystroju pomieszczenia.

Rośliny doniczkowe oczyszczające powietrze w domu

Jak modnie udekorować mieszkanie roślinami? Nie zapominaj o pielęgnacji

W mieszkaniu prowadzimy niekończącą się walkę z kurzem. Osiada on także na liściach. Na dużych blaszkach jest mocno widoczny, szpeci roślinę i utrudnia jej transpirację. Dlatego konieczne jest przecieranie dużych liści (monstera) wilgotną ściereczką lub zastosowanie prysznica w przypadku gatunków o drobnych liściach (figowiec benjamina).

Liście kierują się w stronę okna. Z tego powodu donicę należy co jakiś czas przestawiać. Dużych roślin nie przesadzamy do większych donic, ale wymieniamy wierzchnią kilkucentymetrową warstwę podłoża na świeżą. Nie zapominamy o nawożeniu, gdyż jego brak spowoduje chlorozę liści. Jednak nie może być ono intensywne, aby nasze okazy nie urosły ponad miarę.

Roślinne motywy i wzory

Bardzo pożądane stały się dodatki z motywem monstery, bananowca, palmy, figowca, ananasa czy też juki. Dostrzec to można na ubraniach z letnich kolekcji, a także w wyposażeniu wnętrza. Wielbiciele wzorów prosto z dżungli znajdą liście monstery lub palmy na tapetach, pościeli, poduszkach i zasłonach, a także na drobnych akcesoriach domowych, takich jak: tace, świece, abażury, kubki. Motywy z liśćmi egzotycznych roślin wprowadzają nastrój lekkości, relaksu, wakacji. Przywołują wspomnienia podróży do dalekich ciepłych krajów. Warto tę niezwykle przyjemną atmosferę utrzymać przez cały rok, zaopatrując się we wspaniałe okazy w rozmiarze XXL.

Jak modnie udekorować mieszkanie roślinami? Pamiętaj!

Przy wyborze rośliny musimy brać pod uwagę domowników. Małe dzieci lub zwierzęta mogą roślinę przewrócić, przysparzając nam dodatkowego sprzątania. Ze względu na ich dobro powstrzymajmy się z zakupem gatunków kłujących lub trujących.

WARTO WIEDZIEĆ

Rośliny doniczkowe uprawiane w pomieszczeniach dostarczają nam pozytywnych doznań estetycznych, wpływają na poprawę atmosfery wnętrza i sprawiają, że staje się ono bardziej przytulne.

 

Inni czytali także:

Figowiec – gatunki i sposoby pielęgnacji

Rolety i okiennice – jako ozdoba domu i ogrodu

Stworzenie własnego bonsai

Kreatywna choinka

 

 

Źródło: miesięcznik “Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się