Kreatywna choinka

Podziel się

Gdy w domu brakuje miejsca na żywe drzewko bożonarodzeniowe, a jesteśmy otwarci na nowatorskie rozwiązania.

oryginalnym pomysłem mogą być choinki wertykalne, czyli zamontowane w pionie. Możemy pokusić się o takie rozwiązania także wtedy, gdy chcemy pochwalić się swoją kreatywnością. Te nietypowe choinki nie są sztampowe i z pewnością zaskoczymy nimi świątecznych gości i rodzinę.

Kreatywna choinka – propozycje

  1. Dwa w jednym

To pomysł na zastosowanie zimowego okrycia jako świątecznej dekoracji. Wymagającą zabezpieczenia na zimę różę czepną lub powojnika można otulić gałązkami świerkowymi lub jodłowymi. Gdy dodamy do stroiszu czerwone duże bombki i srebrne gwiazdy oraz lampki z diodami do zapalania wieczorami – mamy gotową choinkę na balkonie lub tarasie.

  1. Ze sznurków

Mając platformę ze zbitych desek lub z płyty pilśniowej albo korkowej, możemy zaprojektować drzewko z zielonego sznurka lub włóczki. Do podstawy przybijamy gwoździki lub pineski na długich trzpieniach, aby można było wygodnie zahaczyć sznurek, który następnie obwiązujemy 2-3 razy wokół, by instalacja była solidna. Wcześniej warto na kartce papieru rozrysować układ drzewka, aby wiedzieć, w których miejscach przybić gwoździe – wybieramy do tego celu te punkty, w których zmienia się kierunek linii tworzących kształt. Po zawieszeniu dekoracji – choinka gotowa!

  1. Z gałęzi

Na solidnej żyłce – przezroczystej, aby stopiła się ze ścianą i stała się niewidoczna – zwieszamy gałęzie. Na samym dole wybieramy najdłuższe i najgrubsze i idąc coraz wyżej coraz krótsze i cieńsze. W ten sposób uzyskamy kształt iglastego drzewka. Warto wybrać gałęzie o ładnej korze – jasnej z brzozy, jasnoszarej i gładkiej z grabu lub buka, albo z korkowymi listewkami z klonu polnego, wiązu polnego odmiany korkowej lub trzmieliny oskrzydlonej. Do gałęzi oprócz bombek możemy przywiązać stroisz ze świerka lub jodły, aby nadać lekkość aranżacji.

  1. Kreatywna choinka przy ściance

Minimalistyczna, prosta kompozycja, wręcz taka na ostatnią chwilę. Dwie solidne, długie gałęzie z drzewa liściastego układamy tak, aby wierzchołki opierały się o siebie i utworzyły trójkąt. Związujemy je solidnie, aby były stabilne i opieramy o ścianę. Wnętrze takiej ramy wypełniamy drobnymi gałązkami jodłowymi i zawieszamy lampiony lub inne dekoracje.

  1. Choinka mini

Wersja mini z cienkich gałązek brzozowych związanych sznurkiem jutowym z drewnianą gwiazdą i małymi sosnowymi szyszkami, orzechami włoskimi i bombkami. Kolorystycznym akcentem są niewielkie jabłuszka.

  1. Na tarasie

Bardzo oryginalne drzewko bożonarodzeniowe można zaplanować z bluszczu pospolitego. Jego pędy trzeba opleść na specjalnym metalowym stelażu, który możemy wypatrzeć jako gotowy w sklepie lub ukształtować samemu w kształt choinki. Jeśli mamy nadmiar bluszczu w ogrodzie warto takie drzewko sporządzić z wyciętych, długich pędów – będą dekoracją tylko przez zimę.

Możemy też bluszcz zasadzić w wielkiej donicy ocieplonej styropianem i traktować całorocznie. Zimą moglibyśmy zawieszać światełka, kokardy i bombki, ustawiać aniołki, a przed Wielkanocą kolorowe jajka, zajączki i pędy wierzby z baziami. Możemy dowolnie zmieniać nastrój i bawić się dekoracjami.

 

Inspiracje

 

Po więcej inspiracji inni sięgali często tutaj:

Jak zbudować ogród zimowy?

Jak modnie udekorować mieszkanie roślinami?

Kominek w ogrodzie – doskonały na jesień

Stwórz własny łapacz snów

Rośliny w szkle – jak zrobić samemu?

Własnoręczne zabawki dla dzieci

Potpourri – jak zrobić

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się