Kominek w ogrodzie – doskonały na jesień

Podziel się

Kominek w ogrodzie jest doskonałą dekoracją. Koncentruje przestrzeń wokół siebie, daje ciepło i poczucie spójności domu z ogrodem.

Kominki mogą jednostronne, narożne lub dwustronne. Zlokalizowane na oddzielnej przestrzeni lub przy domu na tarasie. Pomysłów na jego realizację jest wiele. Wszystko zależy od przestrzeni, jaką dysponujemy i od materiału, jaki zastosujemy do jego budowy lub obudowy.

Kominek w ogrodzie – funkcja, wygląd, przeznaczenie

Kominki ze względu na ozdobną funkcję jaką pełnią, różnią się od grilli i rusztów (ognisk) zarówno swoim przeznaczeniem, jak i wyglądem i wyposażeniem. Są one zazwyczaj wykonane z droższych, bardziej wyszukanych materiałów.

W ogrodzie klasycznym atrakcyjnie wyglądają kominki obłożone ciętym kamieniem (w postaci płyty lub łupków), płytami grysowymi, klinkierem lub udekorowane gotową kominkową sztukaterią. Takie materiały doskonale komponują się w ogrodzie symetrycznym, w którym nie ma miejsca na ekstrawagancje.

W rustykalnym założeniu, gdzie przyroda miesza się z małą architekturą, sprawdzi się naturalny polny kamień oraz forma gabionu wypełniona np. otoczakami.

W nowoczesnym ogrodzie, kominek można obłożyć płytami betonowymi, niklowaną blachą stalową lub kortenowską.

Palenisko – punkt centralny

Kominki zewnętrze, tak samo jak wewnętrze, można podzielić ze względu na rodzaj paleniska. Wkłady kominkowe mogą być otarte lub zamknięte, wykonane samodzielnie lub gotowe – kupione w sklepie.

– Samodzielnie budowane, otwarte, wymagają ciągłej kontroli. Z żywym ogniem nie ma żartów. Jeśli tego typu kominek został wybudowany na drewnianym tarasie, to wymagane jest dodatkowe zabezpieczanie desek podłogowych. Tuż pod paleniskiem – na deski, należy nabić stalową, nierdzewną blachę. Jest to zabezpieczenie przed ewentualnymi rozgrzanymi iskrami lecącymi z paleniska.

– Znacznie bezpieczniejsze są gotowe, zamknięte wkłady kominkowe. Mogą być one opalane drewnem, biopaliwem lub gazem.

Przy wyborze wkładu kominkowego należy zwrócić szczególną uwagę na jego budowę i użyte szkło.

W sklepach dostępne są wkłady żeliwne lub stalowo-szamotowe. Zaletą pierwszego z nich jest atrakcyjna cena. Wynika ona z niskich kosztów wykonania gotowych odlewów żeliwnych. Żeliwne wkłady kominkowe są bardzo odporne na ciągłą pracę w wysokich temperaturach. Jedyny problem, jaki może wystąpić w trakcie jego użytkowania związany jest z nieszczelnością wykonanych odlewów. Mogą one z upływem czasu się kruszyć. Warto więc wybierać tylko konstrukcje wykonane z wysokogatunkowego żeliwa, gwarantujące niezawodność i bezpieczeństwo.

Wkłady stalowo-szamotowe nie mają problemu z kruszeniem się, ponieważ ich konstrukcja jest spawana. Obudowa – korpus wykonana jest z grubej blachy stalowej (ok. 4 mm), a wnętrze – palenisko, wyłożone elementami szamotowymi (ok. 40 mm), co wpływa na trwałość materiału.

Szyby wkładów kominkowych wykonane są ze szkła żaroodpornego lub vitroceramicznego. Dodatkowo szyby mogą być pokryte specjalną warstwą zapobiegającą zabrudzeniu.

Bardzo atrakcyjnie w ogrodzie prezentują się również wkłady kominkowe opalane biopaliwem. Polecane są one do założeń nowoczesnych i minimalistycznych. Zajmują znacznie mniej miejsca, co jest ich dużą zaletą. Dodatkowo kominki opalane biopaliwem mogą mieć funkcję aromaterapii. Wystarczy dodać do paleniska odpowiednią ilość olejków eterycznych (zgodną z instrukcją), a wokół kominka roztoczy się przyjemny zapach.

Kominek w ogrodzie – aranżacja miejsca

Miejsce wokół kominka nie wymaga nadzwyczajnej oprawy. Zarówno sam kominek, jak i ogień jest wystarczającą dekoracją. Widok płomieni w kominku odpręża, relaksuje i ociepla. Jeśli podziwiamy go z perspektywy wygodnej kanapy lub fotela okryci miłym kocem, to nic oprócz ciepłej herbaty do szczęścia nam już nie potrzeba. Warto natomiast zadbać o jego tło, jeśli kominek nie jest zespolony ze ścianą budynku. Atrakcyjna całoroczna, zmieniająca się roślinność wpłynie na jego dekoracyjność. Polecane są tu głównie ozdobne, wysokie trawy (m.in. miskanty, rosplenice), byliny (np. jeżówki, rudbekie, nawłocie), a także krzewy liściaste (trzmieliny, hortensje).

Cena wkładów kominkowych:

żeliwne – od 1300 zł

stalowo-szamotowe – ok. 4 800 zł

opalane biopaliwem – od 198 zł

gazowe – ok. 619 zł

PAMIĘTAJ!

Do palenia w kominku polecane jest drewno z drzew liściastych. Powinno być one suche. Bardzo kaloryczne – wydajne, jest drewno dębu i grabu. Jednak w ogrodzie bardziej zależy nam na widoku ognia niż na ocieplaniu tarasu, wystarczy więc drewno z brzozy.

 

 

Inni czytali także:

Kreatywna choinka

Rolety i okiennice – jako ozdoba domu i ogrodu

Jak stworzyć bonsai?

Rabata z dwuletnimi roślinami – jak zaprojektować?

Jak zaaranżować zacienione miejsca w ogrodzie

Ochrona roślin przed przymrozkiem

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się