Jak stworzyć bonsai?

Podziel się

Sztuka kształtowania bonsai pochodzi z Chin, ale rozwinęła się w Japonii, osiągając tam właśnie perfekcję. Jak stworzyć bonsai?

Sprawdź poradniki dostępne w naszym sklepie. M.in.:

 

Drzewka bonsai pasują nie tylko do ogrodów w stylu Dalekiego Wschodu, świetnie prezentują się też w ogrodach nowoczesnych i minimalistycznych, ale nie w typowo rustykalnych i o wiejskim charakterze. Jako soliter stanowią mocny, egzotyczny akcent. Możemy też posadzić je w pojemniku.

Jak stworzyć bonsai? Krok po kroku

 1. Wybieramy kilkuletnie rośliny o średnicy pnia przynajmniej 1 cm i o gałęziach wyrastających jak najniżej.
 2. Rozpoczynając formowanie drzewka najpierw wycinamy gałęzie, które krzyżują się ze sobą.
 3. Liście, które mają długie ogonki usuwamy, pozostawiając ogonki liściowe z niewielkim fragmentem blaszki, natomiast liście z krótkimi ogonkami, lub bez ogonków skracamy o połowę. W rezultacie po kilku latach nowe, pojawiające się liście będą mniejsze i liczniejsze. Najlepszym terminem do wykonania tego zabiegu jest czerwiec.
 4. Nadajemy odpowiednią formę pniom i gałęziom dzięki drutowaniu (drut powinien być miedziany o średnicy 0,5–5 mm). Druty zdejmuje się dopiero po roku w przypadku iglaków, zaś u gatunków liściastych po około 6–8 miesiącach.
 5. Kolejnymi corocznymi zabiegami będą te mające na celu utrzymanie pożądanego kształtu poprzez uszczykiwanie i obcinanie pędów.

Jak stworzyć bonsai? Komponowanie

 • Gatunki o ciemnych liściach i igłach będą lepiej widoczne na jasnej płaszczyźnie ściany, murku, gatunki jasne, np. o żółtych igłach – na ciemnym tle zielonego lub ciemnopurpurowego żywopłotu, albo też przed pomalowaną na ciemny kolor ścianą lub ogrodzeniem.
 • Naturalnym otoczeniem bonsai są kamienie i głazy, w ogrodach zen – żwirek i otoczaki różnych rozmiarów. Wokół drzewek można wysypać też korę sosnową.
 • Glebę wokół ogrodowych bonsai warto obsadzić roślinami okrywowymi. W miejscach suchych i słonecznych: macierzanką, rojnikami, jałowcami płożącymi. Do ogrodów półcienistych dobry będzie karmnik ościsty i barwinek. W cienistych i wilgotnych pięknie wyglądają mchy, porastające kamienie. Kolorowe bonsai bardzo wyraziście wyglądają na gładkiej powierzchni trawnika.
 • Nic nie podkreśli piękna bonsai, tak jak woda – płynąca jako strumień lub wodospad, albo stojąca – w formie stawu albo oczka wodnego.
 • Urodę ogrodowych bonsai po zmierzchu wydobyć możemy za pomocą odpowiedniego oświetlenia.

To ciekawe

Chwile spędzone przy kształtowaniu bonsai są chwilami wyciszenia, medytacji, rodzajem „rozmowy” z naturą.

Pamiętaj!

Drzewka w stylu bonsai można uprawiać nie tylko w małych, płaskich donicach, ale również w ogrodzie. Te rosnące na otwartej przestrzeni są większe od bonsai doniczkowych.

Jak stworzyć bonsai? Dobre rady

 1. Po zimie gałązki bardziej wrażliwych na mróz roślin mogą być podmarznięte. Zamiast wycinać od razu cały krzew, przyjrzyjmy się mu, czy warto z niego zrobić bonsai.
 2. Tempo wzrostu ogrodowego bonsai można spowolnić, lekko ograniczając podlewanie oraz zmniejszając dostępność składników pokarmowych w glebie, zwłaszcza azotu.

 

Oto inspirujące przykłady…

 

Inni czytali również:

Bonsai do ogrodu lub do domu

Jak stworzyć bajkowy ogród?

Kominek w ogrodzie – doskonały na jesień

Ogrody wiktoriańskie

Potpourri – jak zrobić

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shuttersrtock.com

Podziel się
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Wpisz swój komentarz :)x