Jak stworzyć bajkowy ogród?

Podziel się

Jak stworzyć bajkowy ogród, aby cieszyć się magicznym światem – u siebie? W każdym z nas, gdzieś głęboko w środku duszy, nadal ukryte jest dziecko.

„Dziecko”, pełne wyobraźni, które lubi oglądać filmy i czytać o baśniowych światach.

Jak stworzyć ogród bajkowy?

Dobrze jest najpierw wybrać temat naszej bajki, zdecydować się na styl, w jakim ją stworzymy. Czy będzie to ogród leśnych elfów i rusałek? Czy orientalny z baśni tysiąca i jednej nocy? Czy przywodzący na myśl wiejskie klimaty, z dekoracjami z drewna i słomy? A może steampunkowy – z bajki technicznej lub w klimacie gotyckim, pełen ażurowych ornamentów?

Podstawą każdego ogrodu są rośliny, tak też jest w przypadku ogrodów bajkowych. W nowo zakładanym ogrodzie posadźmy więc takie drzewa, krzewy i byliny, które będą pasowały do charakteru naszej bajki.

Aby stworzyć bajkowy klimat, wystarczy dobrać odpowiednie detale, będące elementem scenografii takiego ogrodu. Takie dekoracje możemy wykonać sami, lub kupić gotowe w sklepach ogrodniczych. Znajdziemy w ich mnóstwo ciekawych drobiazgów – np. kamienie, bajkowe postacie, gotowe wodne kaskady. Pamiętajmy jednak, aby kupować takie, które są estetyczne i wykonane z dobrych materiałów.

Do stworzenia bajkowego klimatu polecamy rośliny z naszej oferty! Zajrzyj na stronę www.dzialkowiecsklep.pl – satysfakcja z zakupów gwarantowana!

 

  1. Elfy i rusałki – zamieszkają chętnie w nieco dzikim, cienistym ogrodzie leśnym. Rosną w nim m.in. świerki, mchy, paprocie i zawilce. Wśród kamieni płynie strumyczek. Jest cicho. Pod rozłożystymi liśćmi funkii i dzwonków możemy znaleźć ślady elfów – niewielkie drzwiczki do ich domostwa, zagubione kluczyki, wiszące pomiędzy starymi konarami drewniane mosty… Jeśli będziemy mieć wielkie szczęście, może uda nam się dojrzeć samego elfa.
  1. Jak stworzyć ogród bajkowy w wiejskim klimacie? Słomiane strachy na wróble, ubrane w zgrzebne koszule czują się najlepiej przy wiejskich, drewnianych chatach. Zobaczyć je można, jak stoją wśród zbóż, na słonecznych, kwietnych łąkach lub przy grządce z warzywami. Tuż obok, przy malwach, dziewannach, macierzankach i wrzosach, w kolorowym ulu mieszkają pszczoły. Na płocie suszą się gliniane garnki. Dorodne dynie wygrzewają się na słońcu. Podobnie jak kot, który leniwie się przeciąga.

15 najlepszych pnączy ozdobnych do ogrodu

  1. Za wykutą z metalu, niemalże koronkową bramką, rozpościera się cienisty, tajemniczy, gotycki ogród. Sprawia wrażenie nieco zaniedbanego i opuszczonego. Otacza go rozsypujący się, kamienny mur. Gałęzie starych drzew zwieszają się do ziemi, pod nimi znajdziemy zapomnianą studnię i niewielką ławeczkę. Wokół pną się róże i bluszcze. Gdzieniegdzie można natrafić na nietoperze, żaby oraz koty. Po zmroku palą się świece w wiktoriańskich latarenkach.
  1. Jak stworzyć ogród z baśni 1000 i 1 nocy? Na upalnym tarasie lub niewielkim patio, wśród prostych w formie ścian nowoczesnej zabudowy, rozwieszone są wzorzyste zasłony w jaskrawych barwach. Na drewnianym, rzeźbionym podeście leżą miękkie materace i poduszki z frędzlami. Do tej bajki pasują atrakcyjnie kwitnące kwiaty m.in. peonie, liliowce, oraz owoce aż się proszące o skosztowanie. Wieczorem bajkowy klimat utrzymamy zapalając lamy i kadzidełka. Zapach rosnącej obok letniej maciejki sprawi, że bajka przeniknie wszystkimi zmysłami.
  1. Ogród w klimacie steampunku dobrze wygląda w mieście. Jednolite tło zimozielonych roślin lub gładką ścianę ożywią fantazyjnie skomponowane elementy maszyn i koła zębate zespawane tak, aby tworzyły niesamowitą rzeźbę, futurystyczny mechanizm. Z różnych metalowych części mogą powstać nieziemskie, wesołe stworki. Ogród steampunkowy będzie jeszcze ciekawszy, jeśli po zmierzchu podkreślimy go kolorowym światłem.
  1. A krasnale? Jeśli bardzo je kochamy i mimo wszystko chcemy je u siebie gościć, zróbmy dla nich nieszablonowe otoczenie. W ogrodzie bajkowym mogą one mieć formę żartu – witając gości na naszej posesji w zabawnym ujęciu, np. w ukłonie lub tabliczką zapraszającą do odwiedzenia, lub kontynuacji ogrodu elfów, gdzie wystające korzenie, woda, kamienie i rośliny o dużych liściach stworzą minibajkowy świat dla naszych kolorowych krasnali.

 

Skoro już wiesz stworzyć ogród bajkowy, to sięgnij jeszcze po wiedzę zawartą w tych artykułach:

Ogród Alicji w Krainie Czarów

Jak stworzyć bonsai?

Urban farm – uprawa warzyw i owoców w centrach miast

Warzywne ciekawostki cz.2 (warzywa egzotyczne)

Stwórz swój rajski ogród

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się