15 najlepszych pnączy ozdobnych do ogrodu

Podziel się

Pnącza ozdobne to niezwykle cenna grupa roślin, dzięki którym niemal w każdym miejscu można stworzyć dużą masę zieleni, okryć każdą ścianę, ogrodzenie lub inne podpory.

Są znakomitym rozwiązaniem na mniejsze przestrzenie, gdzie ze względu na swobodę rozrastania się w pionie, nie zajmują dużo miejsca. 

Polecamy roślinne nowości w naszym sklepie. Nie zwlekaj – wystarczy jedno kliknięcie, żeby sprawdzić ofertę!

 

Przed ich wyborem do ogrodu, zastanówmy się, jaki mamy cel. Jednym z nich może być z pewnością obfitość kwiatów, bo po prostu cieszy nas ich piękno. Z drugiej strony ważne mogą okazać się liście oraz silny wzrost, dzięki czemu w krótkim czasie uzyskamy efektowne zielone osłony. Dla innych mogą mieć też znaczenie jadalne owoce. Poniżej przedstawionych zostało 15 topowych pnączy ozdobnych. 

  1. Winobluszcz pięciolistkowy odm. murowa (Parthenocissus quinquefolia var. murorum)

Polecane pnącza ozdobne do ogrodu - winobluszcz pięciolistkowy
Winobluszcz pięciolistkowy

Bardzo odporne i silnie rosnące pnącze, na wszelkie podpory i drzewa, a nawet na skarpy. Czepia się murów przylgami lub wspina za pomocą rozwidlonych, wijących wąsów. Jego główną ozdobą są efektowne liście, które jesienią pięknie się przebarwiają. 

  1. Pnącza ozdobne – powojniki (Clematis)

Polecane do ogrodu - Powojnik "Jan Paweł II"
Powojnik “Jan Paweł II”

To wielka grupa różnorodnych pnączy, zarówno odmian botanicznych o mniejszych kwiatach, jak i odmian hodowlanych, wielkokwiatowych o różnorodnych barwach i dużych kwiatach. Powojniki są idealne do zestawień z różami i sadzenia w małych ogrodach, przy niedużych drzewach a nawet w pojemnikach na balkonach i tarasachIstnieje mnóstwo odmian tych roślin, z czego wiele powstało w Polsce, m.in. Jan Paweł II’ (kwiaty alabastrowobiałe z jasnoróżową pręgą), Maria Skłodowska-Curie’ (kwiaty pełne, białe, z zielonymi przebarwieniami), Stefan Franczak’ (kwiaty intensywnie niebieskie z jaśniejszym pasem). W ogrodach chętnie sadzone są także takie odmiany, jakDr Ruppel’ (kwiaty dwubarwne, różowe z czerwonym pasem, wcześnie kwitnie), Etoile Violette’ (kwiaty fioletowe, długo kwitnie), Jackmanii’ (odmiana najstarsza i obficie kwitnąca na filetowo), Niobe’ (kwiaty ciemnoczerwone, aksamitne, obficie kwitnąca), Polish Spirit’ (kwiaty niebieskopurpurowe, zdrowa, wyjątkowo obficie i długo kwitnie), The President’ (kwiaty fioletowogranatowe, obficie kwitnie). 

  1. Bluszcz pospolity (Hedera helix)

Polecane pnącza ozdobne do ogrodu - bluszcz pospolity ’Goldheart’
Bluszcz pospolity ’Goldheart’

Zimozielone pnącze, które lubi rozproszone światło, dzięki czemu może rosnąć w cieniu, wspinać się po drzewach i zakrywać mury i ściany. Wspina się za pomocą korzeni czepnych.

  1. Pnącza ozdobne – wiciokrzewy (Lonicera)

Polecane do ogrodu - wiciokrzew pomorski ’Serotina’’
Wiciokrzew pomorski ’Serotina’

To pnącza bardzo atrakcyjne, ładnie kwitnące (VI–IX), często o intensywnym zapachu kwiatów. Wśród gatunków i odmian szczególnie godny polecenia jest wiciokrzew pomorski (L. periclymenumSerotina’ – wytwarzający urzekająco pachnącefioletowoczerwone kwiaty. Atrakcyjny jest też wiciokrzew Tellmana (L. ×tellmanniana) o żółtych kwiatach, a także wiciokrzew Browna (L. ×browniiDropmore Scarlet’ o kwiatach czerwonych. Pnącza te wymagają żyznej, wilgotnej gleby i słonecznego stanowiska. Polecane są do okrywania ogrodzeń, pergoli i trejaży, można je też uprawiać w większych pojemnikach. 

  1. Glicynia kwiecista (Wisteria floribunda)

Polecane pnącza ozdobne do ogrodu - glicynia kwiecista ’Multijuga’
Glicynia kwiecista ’Multijuga’

Jedno z najpiękniejszych pnączy o długich, groniastych kwiatostanach w różnych kolorach, m.in. białym (np. ’Shiro-noda’), niebieskim (np. ’Ludwik Lawin’) i jasnofioletowym (np. ’Multijuga’), pojawiających się na pędach w maju. Wymaga gleb świeżych, umiarkowanie żyznych, miejsc osłoniętych i mocnych podpór.

  1. Pnącza ozdobne – milin amerykański (Campsis radicans)

Polecane do ogrodu - milin amerykański ’Ursynów’
Milin amerykański ’Ursynów’

To silnie rosnące pnącze o egzotycznych, trąbkowych kwiatach (VII–IX) w ciepłych barwach, np. żółtej (’Flava’, Judy’), ciemnopomarańczowej (’Ursynów’), czerwonej (’Flamenco’Summer Jazz Fire)Pnącze to dobrze rośnie na osłoniętych stanowiskach, na południowych ścianach oraz przy mocnych podporach.

  1. Aktinidia pstrolistna (Actinidia kolomikta)

Polecane pnącza ozdobne do ogrodu - aktinidia pstrolistna
Aktinidia pstrolistna

W zależności od odmian, jest to dwupienne lub samopylne pnącze, dorastające do 34 m. Najładniej wybarwiają się liście roślin męskich (są zielono-biało-różowe). Owoce są bardzo smaczne, lekko wydłużone o dł. 2 cm, zielonkawe, zawierają dużo witaminy C i nadają się na przetwory domowe.

  1. Pnącza ozdobne – hortensja pnąca (Hydrangea anomala subsp. petiolaris)

Polecane do ogrodu - hortensja pnąca
Hortensja pnąca

To wspaniała roślina do miejsc zacienionych. Osiąga 1020 m (do 1 m rocznie). Lubi rozproszone światło, dzięki czemu idealnie wygląda np. na pniach drzew. Jej białe kwiatostany ładnie rozjaśniają cieniste zakątki.

  1. Akebia pięciolistkowa (Akebia quinata)

Polecane pnącza ozdobne do ogrodu - akebia pięciolistkowa
Akebia pięciolistkowa

To oryginalne pnącze (510 m wysokości), które ma efektowne, pięciopalczaste, półzimozielone liście, a młode pędy fioletowoczerwone, potem brązowe. W maju pojawiają się oryginalne, brązowopurpurowe, lekko pachnące cynamonem kwiaty. Podłużne owoce są koloru purpurowo-filetowo-zielonego, mają słodki miąższ i wyglądem przypominają kiełbasę.

  1. Pnącza ozdobne – cytryniec chiński (Schisandra chinensis)

Polecane do ogrodu - cytryniec chiński
Cytryniec chiński

Jest pnączem o elastycznych, cienkich pędach, które owijają się wokół podpór i tym sposobem pnie się w górę. Po przekwitnięciu białych lub kremowych kwiatów wytwarza szkarłatnoczerwone owoce, zebrane w wiszące kiście. Owoce cytryńca są jadalne i wyjątkowo wartościowe, bogate m.in. w witaminy C i E oraz substancję wzmacniającą o nazwie schizandryna.

 

Inni czytali również:

Jak stworzyć bonsai?

Powojniki (clematisy) wielokwiatowe – odmiany i uprawa

Drobnokwiatowe powojniki

Trawy ozdobne zamiast murawy

Choroby drzew owocowych w okresie kwitnienia

Warzywa pnące – to nie tylko fasola!

 

 

Źródło: miesięcznik „Mój Ogródek”

Fot. Shutterstock.com

Podziel się